Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Заявка пріоритетів

Сергій ТУЛУБ: Стосовно проекту «Одеса—Броди» не повинно бути жодних коливань
20 квітня, 2004 - 00:00

Новому міністру палива й енергетики (який зберіг за собою ще й пост президента «Енергоатома») Сергію Тулубу не довелося довго шукати нагоди для першого спілкування з пресою. У п’ятницю закінчилася двотижнева партнерська перевірка енергоблоків Хмельницької та Рівненської атомних електростанцій, проведена на прохання НАЕК «Енергоатом» експертами Всесвітньої асоціації операторів АЕС. «Ми демонструємо всьому світу головний принцип роботи атомної енергетики України — безпека атомних станцій», — одна з перших фраз, сказаних міністром на зустрічі з пресою з цього приводу.

Міжнародні експерти, котрі сиділи поруч, дотримувалися тієї самої думки. Голова групи, що вперше в практиці ВАО АЕС перевіряла не діючі, а пускові блоки, головний інженер Волгодонської АЕС Андрій Петров сказав: «На блоках безпрецедентний рівень модернізації та модифікації, відповідний високим світовим стандартам. Ми можемо зараз говорити, що ці блоки будуть на найвищому рівні безпеки та на рівні одних із кращих у світі». Генеральний директор Московського центра ВАО АЕС Фарід Тухметов вважає головним підсумком перевірки те, що Україна прихильна до ідеї безпеки атомних станцій, ідеї прозорості і всьому передовому, що існує на даний момент у світовій ядерній енергетиці. Усе зроблене на пускових блоках Рівненської і Хмельницької АЕС, стверджує Тухметов, «дозволяє гарантувати успішний пуск цих блоків і безпечну експлуатацію після пуску». Відповідальний секретар ради управляючих ВАО АЕС, директор із питань експлуатації концерну «Росенергоатом» Ігор Копєлов указав, що персонал станцій укомплектований, навчений, має необхідні ліцензії й досить високу кваліфікацію для проведення пусконалагоджувальних робіт і пуску блоку. Він також сказав, що експерти виявили й «сфери для поліпшення, але вони не є визначальними та не перешкоджатимуть пуску блоку». Попередні результати перевірок, вважає Копєлов, дозволяють висловити впевненість: персонал забезпечить пуск блоків у встановлені терміни та їхню подальшу безпечну експлуатацію.

Міністр при цьому запевнив, що всі відзначені експертами ВАО АЕС недоліки усунуть за найкоротші терміни. Але журналістів, природно, цікавив не стільки минулий, «атомний» період його діяльності, скільки погляди на проблеми паливно-енергетичного комплексу та подальші наміри. Тулуб швидко й стисло розставив пріоритети. Слід розглянути стратегію розвитку енергетики, всіх її галузей. Ввести два енергоблоки. Збалансувати всі види генерації — виробництво та споживання електроенергії, а також фінансово збалансувати всіх учасників енергоринку, для чого необхідно розглянути принципи та політику тарифоутворення в енергетиці. Необхідно створити національні енергетичну та вугільну компанії, але спочатку слід усунути проблеми, пов’язані зі справами про банкрутство та з великою кредиторською й дебіторською заборгованістю, що склалася протягом попередніх років. У нафтогазовому комплексі, на думку Тулуба, пріоритет — це ефективне використання тих коштів, які сьогодні лежать у землі («я маю на увазі трубу Одеса — Броди і термінал Південний — ці об’єкти повинні давати користь країні, — є рішення уряду, і моє як міністра завдання його виконувати у встановлені терміни — тут не повинно бути жодних коливань»). У міністерстві слід уникати адміністративних методів керівництва. Створення національних компаній, на думку Тулуба, підвищить ефективність управління в цих галузях. Одне із завдань надзвичайної ваги — погашення цього року заборгованості із заробітної плати, що склалася в попередні роки, сказав міністр.

Відповідаючи на запитання «Дня», він розповів, що вже займався питаннями ціноутворення у вугільній промисловості. З його слів, з цієї проблеми є хороші напрацювання, але в них слід внести корективи і зробити так, щоб новини відповідали духу часу та враховували інтереси не тільки вугільників, а й інших галузей ПЕК. «Ми сьогодні розглядали баланс виробництва і споживання електроенергії за видами генерації, і відповідно необхідні обсяги сировини — газу, вугілля, ядерного палива та фінансові баланси, — знайомив Тулуб журналістів з «кухнею» ПЕК. — Один із висновків: за нинішньої ціни на вугілля, яке купують для теплових електростанцій, виникають певні проблеми. Тому фахівці отримали відповідне завдання і через декілька днів ми повернемося до цього питання. Зокрема, до ціни на вугілля». (Відзначимо, що ціна на вугілля, нарівні з вартістю газу лежить сьогодні в основі можливих цінових коливань). Одним iз інструментів ціноутворення в ринковій економіці є біржа або ринок вугілля. Як вважає міністр, «оптовий ринок вугілля необхідний, оскільки дає можливість реально оцінити представлений там товар». За його словами, оптовий ринок вугілля збережеться, але ще незрозуміло, в якому вигляді — над цим міністерство працює...

Багато хто ще сприймає міністра насамперед як голову «Енергоатома». Але його відповіді показують, що з перших днів роботи на новій посаді він почав мислити масштабніше та враховувати інтереси енергокомплексу загалом. Так, кажучи про фінансування програми із підвищення безпеки АЕС, Тулуб відзначив, що вона повністю забезпечена джерелами фінансування за рахунок тарифу на вироблювану електроенергію. Й одразу додав: «Зараз я кажу як міністр палива й енергетики: необхідна оптимізація тарифної політики в енергосистемі України. На цьому етапі тариф задовольняє поточні проблеми «Енергоатома» (днями його трохи підвищили, щоб забезпечити в повному обсязі фінансування 30-кілометрових зон знову введених блоків) і ми вважаємо, що цього досить. «Енергоатом» працюватиме і знаходитиме решту за рахунок внутрішніх резервів». Скидається на відповідь тим, хто підозрював нового міністра в тому, що відтепер він посилено лобіюватиме інтереси атомної енергетики на шкоду іншим підгалузям ПЕК.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: