Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Данилове весілля»

На Волині хочуть провести історичний фестиваль
19 січня, 2018 - 12:26
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

Проект театралізованого дійства «Данилове весілля» створили в Державному історико-культурному заповіднику «Стародавній Володимир» спільно з відділом культури Володимир-Волинської міської ради. Проект потрапив у фінал конкурсу «Малі міста — великі враження». Торік Міністерство культури України оголосило конкурс проектів, спрямований на підтримку місцевих ініціатив у сфері культури. Буде відібрано шість об’єднаних територіальних громад або малих міст для впровадження пілотних культурних стартапів (ексклюзивних культурних подій), які пов’язані з культурною спадщиною, і їхня  реалізація сприятиме подальшому культурно-економічному розвитку територій. Переможці конкурсу — учасники проекту — отримають фінансову підтримку в розмірі не менш ніж 500 тисяч гривень для реалізації проекту.

Історія життя короля Данила вписана в історію древнього Володимира не одним рядком.

Богдан ЯНОВИЧ, науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею імені Омеляна Дверницького, коментує:

— У Галицько-Волинському літописі міститься згадка, датована 1205 роком: «...і втікала Анна з Данилом та Васильком із Володимира дірою градною»(тобто через міські укріплення). Літописець зазначає, що Данилові на той час було чотири роки, а Василькові — два роки. На основі цієї згадки дехто припускає, що Данило народився у Володимирі або в передмісті (якщо втікав звідси у ранньому дитинстві). Однозначно перші роки життя Данила Галицького пов’язані з цим стародавнім волинським містом. Після того як він поборов бояр і відвоював спадщину, яка йому належала від батька — князя Романа, Данило укріпився в Галичі, згодом у Києві, а потім збудував Холм. Але з Володимиром зв’язків не поривав: тут князював його рідний брат Василько.

До речі, Успенський собор ХІІ століття у Володимирі-Волинському збудував дід Данила — київський князь Мстислав Ізяславович (правнук славетного Володимира Мономаха). Як і його діди-прадіди, Данило Галицький прагнув об’єднати українські землі, зміцнював Галицько-Волинське князівство, яке після розпаду Київської Русі перейняло її кращі державотворчі традиції, боровся проти татар, будував нові міста-фортеці: Львів, Холм, Данилів, Угровськ. Нині багато розмов про те, що Україна має інтегруватися в Європу. Це добре. Але не забуваймо: ще у ХІІІ столітті Данило Галицький та його сподвижники ціною надзвичайних зусиль затримали вторгнення татар углиб Європи. Хтозна, як би склалася історична доля Європи, якби український князь Данило Галицький не боровся з татарами... Визнанням міжнародного авторитету Данила стала його коронація в Дорогочині 1253 року — князь одержав корону з рук Опізо, посланця Папи Римського Інокентія IV, і відтоді став іменуватися королем Волині та Галича.

В одному з мурів Успенського собору похована його рідня: брат — Василько Романович з дружиною Оленою, племінник — Володимир Василькович, який жив у ХІІІ столітті й уславився як меценат і благодійник, просвітник. Данило Галицький бував у Володимирі, зосібна на весіллі своєї племінниці. Про це є згадка в Галицько-Волинському літописі, датована 1256 роком. Перекладач Галицько-Волинського літопису Леонід Махновець припускав, що у Володимирі була похована мати короля Данила — Анна, яка походила з роду візантійських імператорів...

Подібне театралізоване дійство — «Весілля Ілони Зріні з Імре Текелі» щороку відбувається в мукачівському замку Паланок, де власниця замку княгиня Ілона Зріні 15 червня 1682 року вийшла заміж за повстанця Імре. Це святкування також відбувається у червні і збирає багато глядачів. У Володимирі-Волинському сподіваються, що їхній проект виграє в конкурсі, а втіливши його, місто ще більше посилить свою туристичну привабливість. Мешканці міста мають чимало підстав пишатися своїм історичним минулим, мають взірці для наслідування, щоби дбати про цілісність і краще життя України.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: