Такої кількості людей, як на відкритті виставки Олександра Дубовика, що відбулася в музеї Шевченка, я, чесно кажучи, давно не спостерігала. Колеги по цеху і колекціонери, бізнесмени і вчені, лікарі і музиканти. Усі вони — цінителі й шанувальники його творчості.
Художника, письменника, мислителя і філософа Олександра Дубовика давно і добре знають далеко за межами нашої країни. Він вже давно підкорив і Європу, і Америку. І все-таки персональна виставка у себе вдома — завжди подія для творця вельми хвилююча. Художник дав їй символічну назву — «Діалоги», тому що і в житті, і в творчості він уміє і слухати, і переконувати.
На виставці представлено більше 70 творів, які охоплюють період з 1995 року до дня сьогоднішнього. Але особистість художника настільки цілісна, що еклектика, незважаючи на великий часовий поріг, відсутня. Дивлячись на картини, скануючи час, розумієш, який великий дар передбачення має художник. В основі творів — складна, придумана ним система візуальних шифрів, що беруть свій початок у світовій культурі від Да Вінчі до Малевича, але яскраво індивідуальних, які дарують можливість охочим побачити, пізнати.
Позитив дарують, випромінюючі життя, «Вікна», (їх кілька, за порою року), викликають посмішку і печаль «Тріумфатори», шляхетності спілкування вчать «Діалоги» і дарує надію бірюза на картині «Все буде добре», датованої 2014 роком.
Ще один «ключ» до розгадки «коду Дубовика», сподіваюся, незабаром подарує книга «СЛОВА-2», яку готує Олександр Дубовик зі своєю дружиною, музою і вічним двигуном його творчості — Іриною Дубовик.
Ідіть на виставку, не пошкодуєте!
ВРАЖЕННЯ
Олег ПiНЧУК, скульптор:
— Емоції переповнюють. Цього художника я знаю дуже і дуже давно. І кожного разу, коли бачу його роботи, вони вводять мене в інтелектуальний транс. Його вміння за допомогою кольору, форми, напруги пристрастей на полотні передати всю повноту світу, робить з мене людину, цілковито підкорену силі його таланту. Це позитивний талант, позитивна воля, добра енергія, яка наповнює наше життя оптимізмом. Я знаю Сашка із середини 1980-х, у 1990-х разом виставлялися у Франції, ходили один до одного в гостини, і мене завжди дивувала його простота. Не простота творчості, а простота, читай, чистота його душі художника. Його творчість дуже непроста, воно складається з безлічі знань, асоціацій, уявлень, переживань. І все це об’єднано в цьому квадратному метрі зображень. І в житті зовні небагатослівний, спокійний, він — блискучий оратор і великий знавець сучасного мистецтва. Це не просто художник, що володіє хорошою професійною школою, не просто трудяга, що став, на мій погляд, художником номер один в українському мистецтві. Але він для мене не патріарх, а потужний, сильний талант, у якого є ще великі перспективи в мистецтві. Він молодий душею, прекрасний тілом і поруч з ним його натхненниця-муза — Ірина. Упевнений, ми ще не один раз порадіємо відкриттю на виставках Олександра Дубовика.
«ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ»
Дмитро СТУС, директор музею Т.Г. Шевченка:
— На жаль, протягом 23 років культура в Україні системно не розбудовувалась. Були якісь невеличкі кола людей, які хотіли щось знати, і в міру можливостей, «вихоплювали» доступні їм видовища. Ми поставили перед собою завдання, залучити до музею якомога більше людей. Бо, на жаль, багато навіть киян проходили бульваром Шевченка, не знаючи, що тут, поруч з ними, музей. Ми залучили найкращих митців до співробітництва. Тут проходила виставка та презентація книги Ади Рибачук і Володимира Мельниченка. Нещодавно відбулася виставка творів Марії Приймаченко з приватних колекцій. Проводимо живі читання українських письменників. І от зараз — знайомство з творчістю видатного художника — Олександра Дубовика. Я пишаюсь цими особистостями в стінах нашого музею. Весь час ми розширюємо напрямки нашої діяльності. З ініціативи співробітників музею, ми почали великий проект, який стосується дітей з обмеженими фізичними можливостями. Це і артисти, і діти з вадами слуху. Вважаю, держава в боргу перед цими людьми. І не треба посилатися на важкі обставини. Що стосується саме цієї виставки, то коли я прийшов в музей працювати, навіть не міг собі уявити, що тут проходитиме виставка художника такого рівня, як Олександр Дубовик. Але це — реальність!
«ДІАЛОГ»
Лариса СКОРИК, архітектор:
— Давно знаю Сашка Дубовика і те, що він «творить». Тоді, коли це ще був андеграунд, розуміла його абсолютну унікальність. Ніхто з ним не може змагатися. І найпрекрасніше те, що ніхто не може бути навіть епігоном його напряму. Тому що творчість Сашка справжня, сповнена його неповторною духовною досконалістю. Це незвичайний погляд людини на Всесвіт. На ту гармонію, яку він послав йому, і яку належить ще освоювати і освоювати. Якщо почитати «Катехізис» і «Палімпсести» Олександра Дубовика, стане зрозуміло, що всі великі для нього відкриті. Тому що він народився в цьому ряду — ряду великих філософів. «Творчість — це є апогей інтелекту», — сказав Ортего Мегасет. Ось це стосується Дубовика абсолютно. Як абсолютна і досконала божественна гармонія.