Польський «Путівник» на «Молодості-2011»
Із 23 по 25 жовтня в Києві в рамках Міжнародної культурної програми «I, Culture» з нагоди головування Польщі у Раді Європейського Союзу 2011 у кінотеатрі «Жовтень» відбудуться покази авторських документальних фільмів із циклу «Поляки. Путівник». До програми цьогорічного МКФ «Молодість» увійшли три стрічки з циклу «Toys» («Іграшки»), «Political Dress» («Політична сукня») та «Art of Freedom» («Мистецтво свободи»), які режисери фільмів представлять на фестивалі особисто. Цикл «Поляки. Путівник» — це п’ять авторських документальних фільмів, підготовлених Інститутом Адама Міцкевича у співпраці з польськими режисерами, серед яких і оскарівські номінанти Бартек Конопка та Петр Россоловський. Українські глядачі вже мали можливість переглянути один із фільмів циклу«Поляки. Путівник» — «Beats of Freedom» («Поклик свободи») в рамках проекту «Дні польського кіно» в Севастополі та Києві в червні-липні 2010 року, а також зможуть його подивитися під час київської сесії проекту «Dragon Forum. Польська Академія Документу» у жовтні цього року. Стрічки дуже різні за тематикою, проте дадуть змогу глядачеві скласти цілісне уявлення про самобутню та розмаїту Польщу й поляків. Ці стрічки будуть добре зрозумілими й кожному з українців, адже йдеться про часи так званого реального соціалізму, коли складність життя та обмеженість можливостей парадоксально поєднувалися з феєричними виявами творчості, волі духу та свободи. Програму «I, Culture» упроваджує Інститут Адама Міцкевича у співпраці з Польським інститутом у Києві та міжнародними партнерами.
Фірс та інші
21 жовтня на сцені Національного театру ім. І. Франка відбудеться презентація українсько-російського творчого проекту. Нове прочитання класики — чеховського «Вишневого саду» — представить режисер Вадим Дубровицький та інтернаціональна акторська команда на чолі з Богданом Ступкою. Відомий актор виступить у ролі Фірса, і це буде першою його театральною роботою після ювілею, про який «День» писав у №182. «Нагадаю, п’єсу «Вишневий сад» Антон Павлович писав уже смертельно хворим, згадуючи минуле й думаючи про майбутнє, про те, що письменник залишить після себе», — підкреслює режисер Дубровицький. Так, Раневська (цю роль виконує акторка Анна Дубровська, Театр ім. Вахтангова) і Гаєв (Юрій Стоянов) поглинуті спогадами про давноминулі часи, Лопахін (Олексій Серебряков, актор театру «Ленком») — зайнятий поточними справами, прагнучи отримати користь зі всього, і лише Петя Трофімов (Павло Баршак) з Анною (Олександра Розовська) дивляться далеко вперед... Кожен герой говорить про своє, не слухаючи іншого, і тоді «настає тиша, в якій чується віддалений сумний звук струни, яка лопнула». У виставі зайняті київські актори Остап Ступка (Єпіхондов) та Дмитро Ступка (Яша), а також їхні московські колеги — Ірина Апексимова (Шарлотта), Анна Цуканова-Котт (Дуняша), Вікторія Лукіна (Варя) та Павло Любімцев (Симеонов-Пищик). Головна думка постановки — чому люди бездарно розтрачують своє життя й легковажно ставляться до своїх близьких? Чому наївно вважають, що житимуть вічно і зможуть прожити життя «начисто»? «Час їхати! У дорогу!» — із цими словами з дому вирушають, замикаючи всі двері, герої «Вишневого саду». Залишається лише старий лакей Фірс, якого всі любили, але в метушні забули відправити до лікарні... Маєток продано, «чутно, як далеко в саду сокирою стукають по дереву», — повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
У Стуруа новий роман із Et Cetera
«День» повідомляв, що відомого грузинського режисера Роберта Стуруа звільнили із Тбіліського драмтеатру (за офіційною версією — за ксенофобські вислови). Майстер стане головним запрошеним постановником у московському театрі Et Cetera, повідомляє РІА «Новости» з посиланням на художнього керівника театру Олександра Калягіна. «Окрім постановки вистав, ми запропонуємо Стуруа попрацювати з молоддю й набрати режисерський курс», — сказав Калягін. Стуруа розповів, що збирається ставити в Et Cetera по дві вистави за сезон. Але наразі режисер не визначився, якою постановкою займеться в першу чергу. «Зараз у мене на прикметі три п’єси — дві сучасні, грузинська та російська, і класика, з яких я вибиратиму. Те, що в театрі є художній керівник Калягін, дає мені більше свободи. Я радий прийти саме до цього театру, де вже поставив три вистави, прийти до своєї родини, де мене поважають і цінують, тому зі всіх пропозицій вибрав саме цю», — зазначив Стуруа. При цьому він додав, що і з Грузією не збирається розлучатися: «Це мій дім, там моя родина, діти, онуки. У театрі, з якого мене звільнили, я не ставитиму, але в інших — готовий працювати». Відразу за три дні після грузинських подій Роберта Стуруа запросили попрацювати в Англії. За словами режисера, він прийняв цю пропозицію і 2012 року на три місяці збирається виїхати до Великобританії і ставити там виставу. До речі, нині ведуться переговори, щоб Роберт Робертович попрацював і в Києві (нині афішу Національного театру ім. І. Франка прикрашає його постановка «Цар Едіп»). Можливо, це буде українська класика, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.
Три жовтневі дні у стилі джазу
28—30 жовтня відбудеться IV Міжнародний джазовий фестиваль «Jazz in Kiev 2011». Основним концертним майданчиком фесту стане Міжнародний центр культури та мистецтв (Жовтневий палац), де протягом трьох днів триватимуть виступи шести музичних колективів. До Києва приїдуть зірки світового джазу: бразильська співачка Таня Марія та польське тріо Марцина Василевського, американські музиканти — Девід Кракауер і Madness Orchestra, квартет барабанщика Антоніо Санчеса й квінтет басиста Стіва Своллоу (за участю знаменитої піаністки і органістки Карли Блей). Завершать програму фестивалю справжні зірки smooth-джазу — американський гурт Fourplay. А ще заплановано джазові заходи, що обрамлятимуть основні концертні дні. Відбудуться джазові кінопокази, які організовує Леонід Гольдштейн і які вже встигли полюбити кияни. Зустріч із любителями джазу матиме відомий російський джазовий критик і письменник Володимир Фейєртаг. У рамках форуму відбудеться і дитячий джазовий майстер-клас, який Олексій Коган проведе під відкритим небом (на Пейзажній алеї). Крім того, у дні фестивалю кияни зможуть відвідати безплатні майстер-класи джазових зірок, які вже стали фірмовим знаком фесту (вони відбудуться в Культурно-освітньому центрі «Майстер Клас»). Детальніше про програму форуму дізнавайтеся на сайті www.jazzinkiev.com, повідомляє Юрій РУДНЄВ.