Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Маска» заговорить на «Відлунні-2011»

З 24 по 30 серпня у Хмельницькому триватиме Міжнародний театральний фестиваль
18 серпня, 2011 - 00:00
ДВОБІЙ МИНУЛОГО ІЗ СЬОГОДЕННЯМ — АНДРЕ МОШОЙ У ВИСТАВІ «СПОВІДЬ МАСКИ» ТЕАТРУ «РУССКАЯ СЦЕНА» З БЕРЛІНА (НІМЕЧЧИНА) / ФОТО З САЙТА RUSSKAJA-SZENA.DE

Цього року свою майстерність на форумі «Відлуння» представлять колективи з 10 країн. Виступатимуть артисти на двох сценічних майданчиках міста: монотеатру «Кут» (камерні постановки) та Хмельницького обласного музично-драматичного театру ім. Старицького (великі вистави). Дебютантом фестивалю стане молодий колектив з Німеччини. «Сповідь Маски» — так називається та вистава театру «Русская сцена» з Берліна, яку буде показано 30 серпня. Перед гастролями до України директор «Русской сцены» Ілля Гордон розповів по телефону «Дню» про їхній колектив і виставу, яку вони презентують українській публіці.

— Наш театр — єдиний професійний репертуарний колектив за кордонами колишнього СРСР, що працює в Німеччині. Театр «Русская сцена» має стаціонарний майданчик у Берліні, заснований 2006 року, він і зараз є одним із центрів театральної культури в Німеччині. У нас міжнародна трупа, але вистави відбуваються російською мовою. 30 серпня на сцені монотеатру «Кут» буде показано моновиставу «Сповідь Маски». Її поставила режисер Інна Соколова-Гордон за романом відомого японського письменника Юкіо Місимі (переклад Григорія Чхартишвілі). Нагадаю, цей скандальний твір уславив 1949 року свого двадцятичотирьохрічного автора, зробив письменника всесвітньо відомим. Сюжет «Сповіді Маски» виявився пророчим: у 45 років Юкіо Місима — життя якого було схожим на легенду, який так багато і в різних площинах встиг зробити, — наклав на себе руки, публічно зробивши харакірі. Наша вистава — історія про героя, що повернувся на батьківщину після тривалого перебування в Європі. У своїх спогадах він немов проживає життя заново, перебирає його головні епізоди, починаючи з дитинства. Це двобій минулого із сьогоденням, сповідь у гріху, що не відбувся. Ця боротьба настільки виснажує героя, що він здійснює самогубство (харакірі).

— Один із критиків написав, що лейтмотивом «Сповіді Маски» може бути фраза: «Захід, Схід — усюди одне лихо... вітер однаково холодить»... Ви згодні з нею?

— Важливо, що наша вистава не залишає глядачів байдужими (як під час перегляду, так і після закінчення гри актора). У цій постановці слово, жест, погляд, пластика, музика — все сплелося в тісний клубок. Балетмейстер Морихіро Івата зміг знайти оригінальне пластичне рішення «підтримки» монологу героя (цю роль виконує актор Андре Мошой). Півтори години увага глядачів прикута до пластики актора, тіло й руки якого незвичайно виразні й музичні. А «чиста література» Юкіо Місими дала імпульс режисерові й акторові для створення вистави-сповіді. Я вважаю, що дуже витончено дібрано музику з великих творів різних культур — західної та східної (Тору Такемітцу, Альфреда Шнітке, Гії Канчелі, Гектора Берліоза). Один із глядачів, подивившись моновиставу, потім написав у Інтернеті, що він не лише мав задоволення від гри актора Андре Мошоя, але йому захотілося більше дізнатися про творчість японського письменника Юкіо Місими, для нас це найкращий комплімент.

— Чи давно «Сповідь Маски» з’явилася у вашій афіші? На «Відлунні» буде перший показ цієї вистави за кордоном?

— Прем’єра вистави «Сповідь Маски» відбулася 23 квітня 2010 р. Цю постановку ми вже показували на кількох театральних форумах, зокрема, вистава здобула гран-прі Міжнародного фестивалю моновистав у м. Бітола, Македонія; вона — лауреат XV фестивалю «Біла вежа» в Бресті (Білорусь) «За збереження російської театральної культури за кордоном», дипломант міжнародного фестивалю моновистав «Монокль» у Санкт-Петербурзі (Росія). А в Україні нашого театру ще не знають, і ця постановка стане дебютом.

— Ви сказали, що ваш колектив інтернаціональний. Як створювалася трупа, й скільки нині спектаклів у вашому репертуарі?

— Творець вистави «Сповідь Маски», а також автор інсценування, режисер і сценограф — Інна Соколова-Гордон. Вона випускниця Московського університету культури й мистецтв, учениця Ю. Мальковського. З 2004 року живе в Берліні. 2006 року заснувала театр «Русская сцена». Сьогодні в нас у репертуарі — 15 вистав (для дорослих і дітей). Ставимо класику й твори сучасників. Кістяк нашої трупи — випускники театральних вишів колишнього СРСР (20 осіб), які, через різні причини, опинилися в Німеччині й добре знають російську мову. Наші глядачі не лише емігранти, але й німці, що вивчають російську мову. Дебютували як професійний колектив виставою «Дружина єврейка». Спочатку виступали в одному берлінському ресторані (його господарі — вихідці з Лівану), а в 2008-му орендували склад продовольчого магазину, переобладнавши його на театр (фінансову допомогу надали наші московські родичі). Ідея створення театру «Русская сцена» повністю належить моїй дружині Ірині, а я допомагав, чим міг. Після закінчення в Москві нафтового інституту мені запропонували роботу у великому концерні в Німеччині — так ми з дружиною опинилися в Берліні... Уже перші вистави «Русской сцены» засвідчили, що в нас є своя публіка. Нині на базі театру оголосили набір до навчально-творчої майстерні (без обмеження віку), працює студія «Дебют» і акторські курси.

— Розкажіть про актора Андре Мошоя, який виступить на фестивалі «Відлуння-2011».

— Це один із провідних акторів нашого театру. Він закінчив Інститут ім. Щукіна в Москві, працював у театрах Молдови, потім Італії. До речі, російською мовою став уперше грати в театрі «Русская сцена». Упевнений, що його дебют на фестивалі «Відлуння-2011» не залишить байдужими глядачів і театральних критиків.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: