Міжнародний фестиваль класичної музики добре знають не лише в Україні, а й за межами нашої держави. Кожного року завдяки зусиллям Миколи Сукача, художнього керівника та головного диригента Академічного симфонічного оркестру «Філармонія» й батька-засновника «Сіверських музичних вечорів», до участі у фестивалі залучаються майстри світового рівня.
— 12 років для фестивалю — це вже вік зрілості й розквіту, коли є певні традиції. Зважаючи на програму, коло друзів «Сіверських музичних вечорів» розширюється. Чим почастуєте музичних гурманів?
— Починаючи з першого фестивалю (він співпав із першими роками існування симфонічного оркестру «Філармонія»), я навіть не думав про те, що наш форум так щиро полюбить публіка, що меломани з нетерпінням будуть його чекати, а найкращі музиканти сучасності будуть із задоволенням приїжджати у Чернігів. А також про те, що концерти Вадима Руденка переростуть у велику творчу дружбу цього унікального піаніста з нашим тоді ще зовсім молодим оркестром. Треба сказати, що хрещеним батьком «Сіверських музичних вечорів» є Микола Сук — один із видатних українських музикантів, який, хоча давно мешкає в Америці, не забуває про свою Батьківщину, своїм талантом прославляє нашу країну. Мабуть, уже вчетверте на фестиваль приїде знаменитий російський музикант Олександр Князєв (віолончель). Грати з ним, з одного боку, важко, а з другого — величезна насолода. Він самовіддано ставиться до кожного твору, який виконує.
Цього разу Вадим Руденко «зрадив» свого постійного партнера Миколі Луганському й гратиме подвійний концерт Ф. Пуленка разом із молодою піаністкою Марією Калугіною, а потрійний концерт Бетховена, який запам’ятався слухачам прекрасним виконанням американських музикантів, зіграють Олександр Князєв, Вадим Руденко та скрипалька Олена Ревіч. На мою думку, «родзинкою» закриття фестивалю має стати також і виконання Князєвим та Ревіч Концертної симфонії Моцарта для альта і скрипки з оркестром. Це стане потужним акордом «Вечорів» (де партію альта Олександр зіграє на віолончелі). Переконаний, не пропустять меломани й зустріч із самобутнім баяністом Юрієм Шишкіним. Він не був у Чернігові вже три роки. З оркестром Шишкін виконає програму, яку ми грали шість років тому, яка дуже сподобалася слухачам — це «Сім останніх слів Христа» Софії Губайдулліної. Я пам’ятаю, як тепло публіка сприймала цю музику, в багатьох навіть сльози на очах з’явилися. А в другому відділі зіграємо Концерт для банданіона А. П’яццолли «Aconcaqua», який подарує цілу гаму приємних емоцій слухачам. Ми з нетерпінням чекаємо зустрічі з лауреатом премії Міжнародного конкурсу ім. П. Чайковського Олексієм Набіуліним — це його перший приїзд до Чернігова. Він — прекрасний російський піаніст. Ми спілкувалися з ним на фестивалі в Харкові, коли виконували концерти Рахманінова, і я запросив його на наші «Сіверські вечори». Ми підготували цікаву камерну програму за участю талановитих киянок Аліси Смаричевської (фортепіано), Маріанни Чуклі (скрипка), Юлії Білоусової (віолончель) та Валерії Туліс (сопрано), які представлять твори іспанських композиторів. Концерт американської симфонічної музики презентує диригент Тарас Криса (США), а вечір Tenors Bel’canto подарує зустріч зі співаками зі Львова — тенорами Василем Понайдою, Тарасом Гловою і Василем Садовським, баритоном Романом Антонюком. Ці вокалісти багато років працюють разом і своїм співом зачаровують слухачів не тільки в нашій країні, а й за кордоном. У лютому ми разом виступали, був такий ажіотаж, що вирішили подарувати чернігівцям ще одну зустріч із прекрасними львів’янами. У програмі пролунають 20 вокальних хітів — від класики до сучасних світових шлягерів. Наш фестиваль дає можливість слухачам вибирати те, що їм більше подобається.
— Партнерами й добрими товаришами фестивалю є чудові музиканти Микола Сук, Вадим Руденко й Микола Луганський, але цьогоріч у афіші не заявлено Сука й Луганського. Чому?
— Я вдячний долі, що наш форум підтримують кращі з кращих митців, якими є Микола Сук, Вадим Руденко, Микола Луганський та інші. Своїм авторитетом і майстерністю, беручи участь у «Сіверських музичних вечорах», вони підіймають авторитет фестивалю й Чернігова як міста меломанів. Микола Сук мешкає в Лас-Вегасі, викладає в Університеті штату Невада (UNLV). Водночас він є артистом-резидентом і художнім керівником Українського інституту в Америці. Нині Микола Петрович багато гастролює і займається педагогікою. Цього року маестро Луганський не зміг приїхати до нашого міста, бо має дуже насичений гастрольний графік. Він — соліст Московської філармонії та сьогодні входить до десятки найпопулярніших піаністів світу. Шкода, що наші плани не збіглися, але Луганський і Сук пообіцяли, що приїдуть на наступний фестиваль.
— Миколо Васильовичу, потихеньку інструменти для оркестру «Філармонія» оновлюються. Чи вже вирішено найболючіше питання — придбання концертного роялю?
— Питання інструментів перед нашим колективом стоїть дуже гостро. Ми — єдиний в Україні академічний симфонічний оркестр, який не має матеріальної бази! Нагадаю, нашу «Філармонію» було створено за часів незалежності, а наші колеги з інших оркестрів мають історію, яка бере свій початок ще з радянських часів, коли держава більше опікувалась придбанням інструментів. Шість років тому ми отримали замінник арфи — клавінову (японський інструмент, який ми використовуємо як ударні, арфу, фортепіано тощо). А цього року облдержадміністрація за ініціативи Володимира Миколайовича Хоменка виділила кошти на придбання двох валторн, які дуже потрібні для нашого оркестру. Сподіваємося, це стане традицією, і щороку ми будемо отримувати професійні інструменти, щоб оновити свою оркестрову базу. А проблему з роялем досі так і не розв’язано! Через те, що не маємо гарного інструмента, я не можу запросити майстрів екстра-класу, бо коли музиканти дізнаються, що треба грати на роялі «Естонія», то відразу відмовляються від гастролей. Це тільки такі віртуози і друзі фестивалю, як Сук, Луганський та Руденко, можуть грати навіть «на дровах», якими є рояль у нашому оркестрі. Без якісного інструмента страждаємо не лише ми, музиканти, а й слухачі!
— Яким ви бачите майбутнє фестивалю? Поділіться рецептом, як заохотити молодь до академічної музики?
— Головний «рецепт» — гарна музика та прекрасне виконання, а все разом несе емоційну й інтелектуальну інформацію. Мене тішить, що на фестиваль чекають, що чернігівці різного віку приходять на концерти, що молодь прагне до високої музики, яким є академічне мистецтво. А щодо майбутнього, то загадувати наперед важко, бо в нас дуже політизоване суспільство, і всі ми живемо від виборів до виборів. Гуманітарна сфера чомусь завжди пасе задніх, але я знаю точно, що наступного року «Сіверські музичні вечори» ми присвятимо творчості Сергія Рахманінова, бо фестивальними днями минає 100-річчя від дня народження й 70 років із дня смерті композитора, творчий шлях цього класика не раз перетинався з культурно-мистецьким життям Києва та інших міст України. А що далі буде — побачимо!