Нещодавно в місті Чеський Крумлов (Чехія) проходила щорічна конференція Міжнародної картографічної торговельної асоціації. На ній компанії з понад 50 країн світу, які є членами цієї організації, мали можливість представити власну продукцію й познайомитися з атласами, картами, путівниками інших, а також укласти торговельні угоди поміж собою. За підсумками авторитетного журі кращими атласом 2005 року було визнано видання «Україна на стародавніх картах», а стінною картою — «Україна. Гіпсометрична карта». Обидва призери розроблені та укладені Державним науково-виробничим підприємством «Картографія» (Київ), яке назване кращим спеціалізованим видавництвом Європи, Азії та Африки за минулий рік.
«Альбом «Україна на стародавніх картах» — це вже другий випуск відродженої серії «Пам’ятки картографії України», — говорить керівник відділу маркетингу Ольга Стеценко. — Він уміщує 90 факсиміле стародавніх мап із зображенням українських земель кінця XV — середини XVII століть, авторами яких є знані в минулому укладачі: Клавдій Птолемей, Себастьян Мюнстер, Йодок Гондій, Джованні Антоніо Маджі... Ці репродукції оригіналів, що зберігаються у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. Василя Стефаника НАН України та Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка, відповідають тогочасним уявленням західноєвропейських географів про наш край, а також, очевидно, його політико-суспільне й культурне значення у світі, зокрема, в Європі. Наша гіпсометрична карта України розміром два на три метри має великий масштаб — 1:500000. Узагалі, лозунг «Карти, створені професіоналами» можна друкувати на обкладинці будь-якого нашого видання».
Власне, «Картографія» — одне із провідних спеціалізованих видавництв, у переліку найменувань якого атласи автомобільних шляхів і плани міст, надруковані, зрозуміло, українською та російською мовами, крім того, — польською, англійською, французькою й німецькою, а також навчальні, туристичні та довідкові карти, стінні карти для офісів, глобуси... Особливими своїми здобутками дирекція вважає російськомовний та англомовний «Атлас снежно-ледовых ресурсов мира», виконаний на замовлення ЮНЕСКО(!), тритомний «Атлас української мови», атлас «Україна. Промисловість та інвестиційна діяльність», перше україномовне подарункове видання «Атлас світу» та інші. Про успіхи також свідчать і численні нагороди, що «Картографія» отримала на всіх міжнародних ярмарках, в яких брала участь. Останні, крім згаданих призів у Чехії, — гран-прі минулорічного львівського Форуму видавців за «Україну на стародавніх картах» (знахідку для українських колекціонерів і книголюбів. — Ред. ) і диплом VII Всеукраїнського рейтингу «Книжка року» за «Атлас світу».
«Атлас світу» — українська редакція всесвітньо відомого атласу англійського видавничого дому «HarperCollins Publishers» (англійці — законодавці моди в картографії). «Вихід друком такого видання ми вважаємо справжнім досягненням, — зазначає Олена Вакуленко, яка була відповідальним редактором проекту. — По-перше, якщо в попередньому нашому атласі було 20 тисяч географічних назв, то в цьому — 100 тисяч(!) — уявіть обсяги проведеної за два роки роботи. По- друге, всі географічні назви перекладалися з оригінальних мов (працювало понад 40 перекладачів), а не з англійської — мови посередника. Це робилося для того, щоб не відбувалася їхня «українізація», так як це є, приміром, на картах, надрукованих у Росії, де назви українських міст написані в російській транскрипції — Запорожьє, Кієв... А, по-третє, ми надали можливість читачам ознайомитися зі світом рідною мовою. Варто зазначити, що для самостійного укладання атласу такого рівня й обсягу (понад 300 сторінок — Ред. ) нам знадобилося б десять, а то й і 15 років, рівно стільки — 15 років — створювали його англійці».
Зараз саме у «Картографії» триває робота над Національним атласом України, в якому зафіксують сучасний стан нашої Батьківщини: клімат, природні ресурси, політико-адміністративний устрій, економіку, екологію... За словами Ольги Стеценко, національні атласи має більшість держав світу, адже це — питання престижу кожної країни. Вихід друком нашого ж планується в першому кварталі 2007 року. Нагадаємо, перший «Атлас України і суміжних країв» географа, громадсько-політичного діяча Володимира Кубійовича вийшов 1937 року. Через два роки праця була заборонена й знищена. Дивом вціліли лише кілька примірників.
Продукція «Картографії» настільки різноманітна, що вона може бути прекрасним подарунком для закордонних делегацій, а також — інтелектуальною поживою для науковців. Звичайно, це й посібники, й наочне обладнання для школярів і студентів. А наявність її окремих видань у приватних книжкових колекціях свідчитиме про добрий смак і заможність колекціонерів.