Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Таємниця генія

Вийшов диск «Музика восьмирічного В.-А. Моцарта»
4 жовтня, 2006 - 00:00
ВОЛЬФГАНГ АМАДЕЙ МОЦАРТ

Моцарт — це одна з найпрекрасніших і в той же час сумних легенд у історії мистецтва. Його музика супроводжує з дитинства життя навіть тих людей, які чули її лише як рінгтон на стільниковому телефоні. Мабуть, цього композитора знають навіть ті, хто ніколи не був ні в оперному театрі, ні в концертній залі. Словами про Моцарта говорити практично неможливо. Це чиста музика, і в ній уже немає місця для слів. Навряд чи знайдеться на світі чоловік, який не чув імені Вольфганга Амадея Моцарта (1756 Зальцбург —1791, Відень) — австрійського композитора, генія з душею дитини. Його музику можна грати все життя — і не розгадати до кінця таємницю генія. Його батько, талановитий музикант і педагог Леопольд Моцарт, став для нього імпресаріо. З шести років вундеркінд тріумфально гастролював Європою. Чим дорослішим ставав цей геніальний музикант, тим яскравіше виблискував його унікальний дар і більш досконалою ставала майстерність, тим різноманітнішими ставали його численні твори. Серед великих музикантів минулого Моцарт був першим, хто віддав перевагу незабезпеченому життю вільного митця, а не придворній службі. В останні роки життя Моцарт бідував, помер, не досягши 36 років, а похований був у загальній могилі... Навколо імені композитора склалося чимало легенд. Його рання смерть своєю трагічною загадковістю породила таємничі історії про його отруєння чи то конкурентом — Сальєрі, чи то масонами. Хоча насправді Сальєрі часом диригував симфоніями Моцарта, а за деякий час до смерті композитор зліг з діагнозом «ревматично-запальна лихоманка».

Моцарт помер зовсім молодим, але приголомшуюча кількість шедеврів, створених ним за цей недовгий термін із запаморочливою легкістю, досі наповнюють наше життя, прикрашаючи його: звучать з концертної естради, на телебаченні, супроводять події на кіноекрані. Про Моцарта та його твори знімають фільми, ставлять вистави і навіть пишуть опери. Невимушеність і стрімкість творчого процесу, променистий геній, такий щирий у радісному й траурному, безтурботна легкість при створенні шедеврів навіть отримала назву «моцартіанської».

Цього року весь світ пишно відзначає 250-річний ювілей Моцарта. Колосальна творча спадщина виняткової художньої цінності робить його дійсно всесвітнім святом. Адже Моцарт незмінно звучить з кожної сцени світу, а його твори є в репертуарі будь-якого виконавця.

Однак ранні твори Моцарта зараз вважаються його «творчою лабораторією» та практично не виконуються — хоча флейтові та клавірні твори восьмирічної «диво-дитини» щирі, емоційні, вишукані, в них є свіжість і винахідливість. Вони уособлюють собою чарівність природності в поєднанні з геніальністю небаченого масштабу. Ця музика — справжній гімн торжеству життя. Дует професорів Національної музичної академії України ім. П. Чайковського Світлани Шабалтіної (клавесин) та Олега Кудряшова (флейта) заповнює прикрий пропуск: нещодавно вийшов у світ, записаний ними диск «Музика восьмирічного В.-А. Моцарта».

На ньому представлено шість сонат для клавесина і акомпануючої флейти (партію флейти було відредаговано Олегом Кудряшовим з метою представити все багатство тембру флейти та зрівноважити її партію з клавесином). Окрім сонат, диск містить клавірні твори Моцарта, створені декількома роками раніше. Цей унікальний запис відрізняється тонким художнім смаком і майстерністю, емоційна теплота виконання поєднана з ефектною віртуозністю, а її якість відповідає найвищому професійному рівневі.

Олена ЖУКОВА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: