Дізнавшись про фестиваль, приурочений до дня народження класика, який проходить у Зальцбурзі, легко уявити собі помпезний захід протокольного характеру, який повторюється без великих змін із року в рік, з обов’язковим повтором головних моцартівських хітів. Колись «Тиждень Моцарта» дійсно був таким, проте в останні роки форум взяв курс на оновлення, і з кожним роком його програми все більш неочікувані.
Дорого коштував уже концерт-відкриття, де нарівні з «Месою батька Домініка» юного Моцарта виконувався Offertorium Губайдуліної. Навряд чи хтось передбачав те захоплення, з яким зальцбурзька публіка зустріла сучасний, аж ніяк не простий для сприймання твір. Єднання, яке виникло того вечора між музикою різних епох, музикантами і слухачами, чарівним чином зберігалося протягом усього фестивалю.
«Тиждень Моцарта» існує з 1954 року; не можна сказати, щоб раніше тут взагалі не звучала нова музика, однак це не було принципом програмної політики фестивалю, пише vz.ru. Зрозуміло, в різні роки виконувалися й свіжі твори, однак це залежало переважно від особистих контактів виконавців із композиторами. Ситуація стала змінюватися декілька років тому, коли форум очолив Штефан Паулі — енергійний і амбіційний менеджер, аж ніяк не байдужий до музики, з досвідом роботи як у оперному театрі, так і в бізнесі.
Цього року «Тиждень Моцарта» складався з двох з половиною десятків програм, у яких виступили диригенти Луї Лангре, Іван Фішер, Ніколаус Арнонкур, Інго Мецмахер, Марк Мінковськи, піаністи П’єр-Лоран Емар і Олександр Лонквич, скрипалі Крістіан Тецлафф, Патриція Копачинська, Леонідос Кавакос, Гіларі Хан, Аліна Ібрагімова та багато хто інший. І хоча літній фестиваль у Зальцбурзі з усіх поглядів більш масштабний, зимовий не поступається йому ні у виконавській якості, ні в репертуарній різноманітності, а його інтимна обстановка набагато приємніша за ту, яка панує влітку.
За десять днів тут можна почути стільки різноманітної музики, що на її подальше осмислення та смакування може забракнути й року. Одним із лейтмотивів минулого фестивалю стала творчість Антона Веберна — найдивовижнішого композитора ХХ сторіччя, чиї твори часто тривають хвилину чи дві. Декількома творами було представлено таких класиків минулого сторіччя, як Бела Барток і Олів’є Мессіан. Практично всі програми складалися так, щоб слухач не занудьгував ні на хвилину, однак різноманітність не була єдиною метою — майже кожна програма мала в основі ту чи іншу об’єднуючу ідею й була сама собою витвором мистецтва.
Творчість Гайдна, старшого сучасника Моцарта, його друга та вчителя — один із постійних лейтмотивів зимового фестивалю в Зальцбурзі. На майбутній рік Гайдн посяде в його програмі особливе місце — буде відзначатися двохсотріччя з дня смерті композитора.
А одну з них — духовні твори Моцарта — підсумувала «Літанія Святого Причастя», прекрасно виконана могутньою командою солістів, яку підтримали Баховський хор і оркестр «Моцартеум». Диригував Айвор Болтон. Ці ж музиканти продемонстрували чудеса стилістичного перевтілення, представивши після антракту Кантату опус 31 Веберна — його заповіт. Завершила концерт хрестоматійна «Прощальна» симфонія Гайдна, в фіналі якої оркестранти покидають сцену. А відкрила програму фуга з «Музичного приношення» Баха в перекладенні Веберна — нагадування про те, як і чим починався фестиваль. Адже Offertorium Губайдуліної, який звучав у перший вечір, відкривається цією ж бахівською темою майже в тій же оркестровці, що й у Веберна. І в контексті форуму виконання твору стало принесенням музиці і попередніх епох в особі Баха, і ХХ сторіччя в особі Веберна, і сьогоднішньої — в особі Губайдуліної. Звучали твори Губайдуліної для баяна і цикл Мессіана «Видіння Аміня» для двох фортепіано — програма складна, але вельми інтригуюча і вдячно прийнята публікою.
За словами організаторів, програма «Тижня Моцарта— 2009» буде дещо менш різноманітна, аніж цього разу, зате чотирьом композиторам буде приділено особливо пильну увагу. Окрім Моцарта і Гайдна, це наші сучасники П’єр Булез і Матіас Пінчер. Має зібратися ще більш представницька команда виконавців: до постійних учасників приєднаються Саймон Реттл, Сейджі Озава, Даніель Баренбойм...