На віллі Грабовських, у приміщенні дитячої бібліотеки №2, відтепер діє Музей «Літературне Тернопілля». Його створили в дуже стислі терміни, всього за шість місяців! У музеї зібрано матеріали про 250 письменників, причетних до Тернопільщини, їхні літературні твори та особисті речі.
— Серед матеріалів — раритетні видання, — розповів начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міськради Олександр СМИК. — Є «Співаник», уперше виданий 1931-го в Кременці під орудою Герасевича, а також «Співаник» Уласа Самчука, якого не має жоден музей в Україні! Це дуже рідкісне видання. В експозиції можна побачити портрет Івана Франка з родиною кінця ХІХ — початку ХХ століть. І ще багато-багато таких дріб’язочків, які створюють ауру.
Завідувач бібліотеки Галина Компанієць додає: «Створюючи експозицію, ми дізналися, що в нас, на Тернопільщині, народився перший письменник-фантаст — Капій, про якого, на жаль, ніхто не знає»... Долучилися до формування музею і рідні письменників, і небайдужі тернопільці. Так, родинну реліквію — «Біблійний Катехизм» — принесла до музею тернопільчанка Марія Мацук: «На цьому Катехизмі вчилася моя мама. Разом зі своїми батьками як родина бандерівця була вислана до Сибіру. І найперше, що мій дідусь забрав із собою, був оцей Катехизм». А особисті речі письменника Петра Тимочка подарувала дочка Ольга. Власний творчий доробок — дві книжки спогадів і три пісенники — принесла Лідія Романчук. «Ми повинні нагадувати людям про те, яке страшне життя довелося пережити нашому поколінню політв’язнів. Багатьох із нас уже немає. Але мені Бог дав дожити до оцього дня і низько вклонитися за те, що ви творите, пишете, любите слово», — сказала вона під час відкриття.
— Мене дуже порадувало те, що є логіка в експозиції, зв’язок, — зазначає відомий тернопільський письменник Богдан БАСТЮК. — Дуже добре, що почали з Кирила і Мефодія: алфавіт наш, перші друкарські верстати... Гадаю, для учнів це матиме дуже велике значення. У музеї «Літературне Тернопілля» облаштували також робочий кабінет письменника із сторічними елементами побуту та залу для літературних зустрічей.
— По суті, музей тільки створено, його наповнення лише починається, і я, користуючись нагодою, хотів би запросити літераторів, усіх, хто має стосунок до української книжки, українського друку, долучитися до його створення, — сказав Сергій НАДАЛ, міський голова Тернополя. — Також запрошую меценатів, спонсорів, які би взяли в цьому участь, тому що в цілому цей музей створено руками самих літераторів і меценатів завдяки їхньому бажанню.