Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Україні знімуть фільм про депортацію кримських татар

Ахтем Сейтаблаєв: «Хочу розповісти правду про одну з трагічних сторінок історії через призму долі конкретної людини»
11 липня, 2012 - 00:00
НИНІ АКТОР І РЕЖИСЕР АХТЕМ СЕЙТАБЛАЄВ Є ОДНИМ ІЗ ЛІДЕРІВ НОВОГО ТЕАТРАЛЬНО-КІНЕМАТОГРАФІЧНОГО ПОКОЛІННЯ В УКРАЇНІ

У жовтні розпочнуться зйомки художнього фільму «Хайтарма» («Повернення»), що присвячений болючій темі — депортації кримських татар у 1944 році. За словами режисера Ахтема Сейтаблаєва, головні ролі у стрічці зіграють провідні українські та кримськотатарські актори, зокрема, його колега — актор Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра Андрій Самінін. Сценарій стрічки написав Микола Рибалко, з яким Сейтаблаєв цього року разом працював над картиною «Чемпіони з підворіття» (цей проект уже був представлений у рамках кіноярмарку на Каннському фестивалі).

— «Робоча назва фільму — «Хайтарма» (у перекладі з татарської — «Повернення»). Це також назва головного татарського танцю. Парний танець чоловіка і жінки, в якому і музична, і хореографічна частини мають свої повтори — «рондо». Для мене така назва — стислий зміст тієї чи іншої історії. Мовляв, не тільки погане, але і хороше повертається... У фільмі переплітатимуться дві основні сюжетні лінії: кілька днів із приватного життя двічі Героя СРСР, льотчика-винищувача Амет-Хан Султана, який у складі Восьмої повітряної армії визволяв Севастополь від німецьких загарбників, та сам процес депортації кримських татар, — розповів «Дню» режисер Ахтем СЕЙТАБЛАЄВ. — За сюжетом, головний герой, взявши участь у визволенні Севастополя (9 травня 1944-го), отримав відпустку і на кілька днів прибув додому, в Алупку... На його очах (18 травня 1944 року) почалася депортація, і він став очевидцем того, як жорстоко Сталін вчинив з його народом, звинуватив у зраді та співпраці з фашистами. Мета, яку ми ставимо під час роботи над фільмом: розповісти правду про одну з трагічних сторінок історії кримськотатарського народу через призму долі конкретної людини.

Драматизму стрічці додаватимуть епізоди із зображенням сцен захисту кордонів СРСР від фашистських загарбників чоловіками кримськотатарської національності, які служили в лавах Червоної армії... і це відбувається на тлі примусового «завантаження» їхніх батьків, дружин, матерів та сестер у товарні вагони для худоби і відправлення людей в Середню Азію та на Урал. У сценарії зроблено акцент на тому, що майже 40% депортованих кримських татар у цій довгій і тяжкій дорозі загинули!

Прикро, але до роботи над фільмом «Повернення» жодним чином не долучилася наша держава, а необхідну мінімальну суму бюджету стрічки вдалося знайти тільки за рахунок небайдужого спонсора. «Згідно з нашими підрахунками, необхідний бюджет фільму мав скласти 2,5 млн доларів США, але у реальності вдалося знайти набагато менше грошей, — зізнався режисер. — Фінансує проект фактично одна людина за допомогою своїх приватних внесків. Натомість, держава цей фільм поки що оминає своєю увагою. Кілька років тому ми намагалися пройти всі необхідні інстанції для того, щоб отримати державне фінансування для стрічки. Тоді нам сказали, що Україна вже зняла один фільм про кримських татар під назвою «Татарський триптих» Олександра Муратова, тому нам допомогти не можуть».

Ахтем Сейтаблаєв пояснив, що головні видатки бюджету «Повернення» насамперед підуть на дорогу організацію щодо реконструкції Криму часів Другої світової війни, а також на історичні костюми, зброю, потяги, машини і навіть літаки. Самі ж зйомки відбуватимуться в Алупці, Судаку та деяких інших місцях Криму.

Планується, що робота над стрічкою триватиме з жовтня по лютий наступного року, а наприкінці зими — на початку весни 2013-го глядачі зможуть побачити фільм у кінотеатрах, а пізніше — в ефірах центральних телеканалів.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: