Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«З піснею через світ»

В Українському домі у Варшаві відбулася тематична зустріч «Олександр Кошиць і доля української еміграції»
3 квітня, 2019 - 11:34
УКРАЇНСЬКА РЕСПУБЛІКАНСЬКА ХОРОВА КАПЕЛА, ФРАНЦІЯ, ПАРИЖ, 1920 Р. (ДИРИГЕНТ О. КОШИЦЬ — ПЕРШИЙ РЯД, ЦЕНТР, ПРАВОРУЧ) / ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.ORG

Олександр Антонович Кошиць (1875—1944 рр.) — легендарний український хоровий диригент, композитор та етнограф. Крім того, він автор надзвичайно цікавих мемуарів про свій час, у якому йому довелося жити і творити. «З піснею через світ» — розповідь про турне Української республіканської капели під його орудою, яке з ініціативи Симона Петлюри розпочалося 1919 року і тривало упродовж кількох літ. Виступи Капели в країнах Західної Європи і на Американському континенті не лише принесли заслужену славу колективові хору та його диригентові, а й через пропаганду української пісні знайомили світову громадськість з культурою народу, який мешкає по обидва береги Дніпра. Волею обставин Кошиць став емігрантом, оскільки не захотів скніти під владою російсько-комуністичного режиму. Проте, як свідчать його «Спогади» та їхнє логічне продовження — щоденникові записи «З піснею через світ», духовно він ніколи не поривав зі своєю Батьківщиною.

В основі акції у Варшаві стала поява нової книжки «Oleksandr Koszyc i jego dziennik «Z piesnia przez swiat», яку видало видавництво Варшавського університету. Науковим редактором, автором передмови та коментарів є доктор філологічних наук, професор кафедри україністики Варшавського університету Валентина Соболь. На основі архівних документів, опрацьованих у Вінніпезі (Канада) 2015 р., авторка дослідила генеалогію роду Кошиців, біографічні факти і спогади, вміщені у щоденнику митця, й видала польською мовою унікальний документ — щоденник Олександра Антоновича «З піснею через світ». Власне, дослідниця донесла до польського читача ще один оригінальний нарис з історії України — тієї історії, яку замовчували, забороняли і, що найстрашніше, знищували фізично її найкращих представників. Подія була організована за участю керованої В. Соболь творчої майстерні (Pracowni Dziejуw Polsko-Ukrainskich Stosunkуw Literackich) кафедри україністики, посольства України в Польщі, Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. М. Рильського при НАН України, Українського дому у Варшаві (фундація «Наш вибір»), видавництва Варшавського університету і Національного центру культури, представником якого виступила модератор зустрічі Богуміла Бердиховська — знана у світі блискуча дослідниця проблем української еміграції.

Валентина Соболь акцентувала увагу на сприянні в роботі з боку українських колег з Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнології НАН України (директор — академік Ганна Скрипник) спільно з директоркою архіву в Канаді Софією Качор. Відбулася мультимедійна презентація віднайдених авторкою в архіві Вінніпега 2015 року — в Ukrainian Cultural and Educational Centre — документів про життя і творчість Олександра Кошиця. Богуміла Бердиховська, авторка праць про українську еміграцію, зокрема «Гедройць і українці», ґрунтовно проаналізувала польськомовний текст щоденника Олександра Кошиця, наголосила на суголосності проблем тоді й сьогодні, які існують уже в незалежній Україні, але Кошиць оприявнив їхні причини і джерела 100 років тому в щоденнику, спогадах, листах. Творча розмова про багатогранний талант Олександра Антоновича та його капели за допомогою пісні єднати народи, утверджувати добре ім’я України переросла в обмін думками, планами, задумами.

У презентації також взяли участь: перший секретар посольства України в Польщі Наталія Житарюк, дружина Надзвичайного і Повноважного Посла України в Польщі Ірина Дещиця, президент фонду «Наш вибір» і редакторка видання «Наш вибір» Мирослава Керик, знані науковці...

Юлія КАМІНСЬКА, Варшава
Газета: 
Рубрика: