Ідея створити книгу про запорізьких остарбайтерів і в’язнів концентраційних таборів з’явилася рік тому. Результатом стало унікальне видання, в якому зібрано спогади 150 чоловік, вміщено 170 фотографій. Це історія покоління, народженого в 20-ті роки минулого сторіччя, розказана ним самим. Як кажуть автори-укладачі книги Наталя Кузьменко і Микола Михайлов «По той бік війни», вони постаралися розповісти про тих, кого незаслужено обходили увагою військові історики, а держава записувала до ворогів народу. Із Запорізької області у фашистське рабство було забрано понад 160 тисяч чоловік. Зараз серед живих залишилося близько 20 тисяч в’язнів таборів і остарбайтерів.
Однією з десятків тисяч запоріжців, яких у 1942 році вивезли у фашистську Німеччину, стала Любов Жук. Репатрійована в 1939 році із Західної України Люба Жук через чотири роки була відправлена до Берліна. Там вона працювала на одній із фабрик німецької військової промисловості. Чим її фабрика займалася, до кінця Любов Жук не знає і нині. «Якісь шпульки мотали, вони їх начебто в локаторах використовували. Ми повинні були перевіряти, чи шумлять вони при роботі, щось записували. Щодня до нас приходив чоловік із фашистською пов’язкою, дивився на нас і все запитував «Гуд?», а нам все «гуд», байдуже, правильно ми ці шпульки робили чи ні».
Три роки фашистських робіт змінилися дев’ятьма роками сталінських таборів. Любов Жук звинуватили у зраді. Причиною стала фотографія. На ній 17-літня Люба, а за спиною два знайомі хлопці, які, як виявилося, в Німеччині були вербувальниками у фашистську розвідшколу.
Любов Жук: «Ми з подружкою з ними просто товаришували, хліб їм давали, картоплю. Але не знали, чим вони займаються. Коли цю фотографію побачили після мого повернення, їх почали відразу шукати, знайшли, засудили, а мене звинуватили в шпигунстві, дали 58 статтю — «зрада батьківщини». У 1956 році Любов Жук реабілітували. Зараз за всі свої страждання і від фашистів, і від сталінських таборів Любов Петрівна отримує доплату до пенсії розміром 47 гривень.
Книга «По той бік війни» вийшла тритисячним тиражем. Її випущено видавництвом РА «Тандем-У» під спільним керівництвом Григорія Касьяна, голови Запорізького обласного відділення Українського національного фонду «Взаєморозуміння і примирення» при Кабінеті Міністрів України, фонду «Натхнення» і під егідою Запорізької обласної та міської рад.
За словами видавців, велика частина — дві з половиною тисячі книг — розійдуться по бібліотеках, ВНЗ, музеях. Решту 500 роздадуть тим, про кого ця книга написана.