Цьогорічний фестиваль «Золотий Лев» відмовився від традиційного карнавалу й зменшив кількість запрошених колективів. І попри це... Ювілейний — ХХ Міжнародний театральний фестиваль стартує 1 жовтня і впродовж тижня радуватиме львів’ян та гостей нашого міста не тільки виставами на сценах місцевих театрів, а й вуличними постановками. Загалом у форумі візьмуть участь двадцять театральних колективів із дев’яти країн світу — Австрії, Молдови, Польщі, Росії, США, Таджикистану, Угорщини, Шотландії та України.
З-за кордону до Львова завітають: Віденський театр ТАБОР, Кишинівський — ім. Чехова, Люблінський — Provisorium, Краківські — Laznia Nowa та КТО, Слупський новий — ім. Віткаци, Пермський — «У моста», Каліфорнійський — Arlekin Players, Душанбінський — імені Вахідова, Бекешчабський — ім. Йока та Театральна компанія DOGSTAR. Україну представлятимуть: львівські театри — «Воскресіння» та ім. Леся Курбаса, Луганський драматичний, Євпаторійський — живої скульптури, Харківський — ім. Тараса Шевченка та два київські колективи — «Дах» і «Новий театр». Гасло «Золотого Лева» — «Класика очима експерименту!»
Фестиваль традиційно відбувається на базі Львівського академічного духовного театру «Воскресіння», художній керівник якого — Ярослав Федоришин — є засновником та незмінним директором сценічного і вуличного «Левів». Нагадаємо також, що «Золотий Лев» має державний статус. Крім того, форум є членом Європейського театрального форуму (IETM) й Асоціації міжнародних фестивалів (IFEA).
Зараз, напевно, вже й не злічити, скільки колективів взяли участь у «Леві» за всі роки його існування. Достатньо назвати лише країни: Австрія, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Голландія, Грузія, Велика Британія, Естонія, Туркменистан, Латвія, Литва, Киргизстан, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Румунія, Сербія, Словаччина, США, Угорщина, Франція, Україна ... А скільки зірок з усього світу (акторів, режисерів, театрознавців) прийняв за ці фестивальні роки Львів...
Скидається, «Золотий Лев-2010» буде чи не найскромнішим за всі роки, бо організатори і значно зменшили кількість запрошених колективів, і в останній момент відмінили карнавальну ходу, котрою традиційно відкривали всі фестивалі. Чому? Про це — у розмові з Ярославом Федоришиним.
— Фестиваль відкривається у п’ятницю, а міністр культури й досі не каже, яку суму виділили на фінансування нашого заходу, — розказав «Дню» ФЕДОРИШИН. — Фестивалю двадцять років, а це — пів мого життя, з цим фестивалем я вже посивів...
— Ярославе Васильовичу, кожного року відбувається одне й те саме — немає коштів...
— Так, це не новина, але ж цього року виходить навіть прикріше, ніж завжди. «Золотого Лева-2010», попри все, проведу, бо цей фестиваль має велике значення в Європі. Ми запросили до Львова театри, які вже були в нас, отримували нагороди, мають тут свого глядача! Причому запросили за допомогою посольств Австрії, Росії й Таджикистану. Тому «Золотий Лев» буде! Але є питання, які треба вирішувати на місці — йдеться про готелі, харчування, вуличні імпрези, котрі потребують коштів! Я жодного разу в попередні роки не нарікав на брак фінансування, однак є речі, що вже дістали... Втім мене заспокоїли міський голова Львова Андрій Садовий і голова облдержадміністрації Василь Горбаль: «Проводьте фестиваль, ми вам допоможемо, і все буде добре». Отже, щиро вірю, що фестиваль пройде, бо не однією політикою живуть люди. Програма у нас прекрасна. Молю тільки Господа, щоби сніг не випав...
— Чому відмінена на відкритті традиційна фестивальна карнавальна хода?
— Через відсутність належного фінансування. Але й без неї «Лев» розпочнеться дуже гарно. Ми запросили (напевно, перші в Україні) дуже цікавий колектив — Варшавський театральний хеппенінг «Оркестр великих бубнів», триметрові інструменти для якого виготовляли німці, голландці та поляки. Таких бубнів не мають навіть японці! Крім того, на львів’ян, і теж перед Оперою, чекає Алея живих скульптур у виконанні євпаторійців.
— Що вважаєте «родзинкою» «Золотого Лева-2010»?
— «Родзинок» у нас декілька. Передовсім, унікальна вулична вистава Краківського театру КТО «Місто сліпих» за бестселером Нобелівського лауреата Хосе Сарамаго. Поза сумнівом, приверне увагу львів’ян і вистава МакДонаха «Каліка з Інішмана», котра має колосальну кількість нагород — її привезе містичний пермський театр «У моста» Сергія Федотова (Росія). Цікавою для глядача буде й «Сон літньої ночі» Шекспіра у виконанні акторів Кишинівського театру імені Чехова (Молдова) — вистава зроблена в дуже оригінальному стилі й прекрасно костюмована. А далі буде, стежте за програмою... Ми маємо на меті впродовж наступного року отримати статус «Театру Європи» — як, наприклад, театр Лева Додіна чи Кшиштофа Варліковського. Якщо так станеться, це буде подією для України.
ДО РЕЧІ
Впродовж літа невтомний мандрівник — театр «Воскресіння» — і сам побував на багатьох фестивалях й здобув чимало нагород. Але найпрестижнішими Ярослав Федоришин вважає «Золоту маску», що її колектив привіз із Вологодського фестивалю «Голоса истории» (Росія) — за виставу «Вишневий сад», і «Золоту булаву» з польського фестивалю «Zamojskie lato teatralne» — за виставу «Зустріти Просперо». На білоруському фесті «Белая вежа» отримав нагороду, перемігши режисерів із 22 країн Європи, й сам Ярослав Федоришин — «За синтез площадного и драматического искусства в двух режиссерских редакциях «Вишневого сада». А на Міжнародному фестивалі «Театр. Чехов. Ялта» Ярослав Федоришин отримав приз «За несподіване вирішення «Вишневого саду» А.П.Чехова»