«Обстановка на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей та АР Крим станом на 8 лютого. Противник, всупереч досягнутим домовленостям щодо взаємного припинення вогню, продовжує застосовувати заборонене озброєння — 152/122-мм артилерійські системи, 82 /120-мм міномети та танки. Російське окупаційне командування активізувало заходи щодо створення провокаційних матеріалів, спрямованих на дискредитацію сил АТО та звинувачення у порушенні Мінських домовленостей. Залучаються знімальні групи провідних російських телеканалів «Россия 1», «НТВ», «Рен ТВ» на Донецькому та Маріупольському напрямках, які для створення резонансних матеріалів використовують спеціально підготовлених провокаторів з числа місцевих мешканців». Це — цитата з повідомлення Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Гібридна війна триває, і засоби масової інформації РФ справно виконують роль зброї масового психологічного враження.
Насправді, давно на часі відокремлення справжніх медіа від медіазброї. Але дискусія на цю тему не є популярною на Заході, в ЄС та США, які традиційно є тими, хто встановлює правила на медіаринку. Європейські і американські політики та експерти з дещо перебільшеним пієтетом ставляться до будь-якої структури, в назві якої є слова «телеканал», «преса» або «радіостанція», та до людини, в посвідченні якої написано «журналіст», а словосполучення «свобода ЗМІ» є де-факто індульгенцією. Але цей підхід вже призвів до того, що в ЄС та США нарощують свої потужності російські «псевдо-ЗМІ», які є лише ресурсами для спецоперацій Кремля.
Якщо на українському фронту гібридної війні з боку РФ беруть участь внутрішньоросійські «медіа» — зокрема, це перелічені ГУР «Россия 1», «НТВ», «Рен ТВ» — то в американському та європейському інформаційному просторі активно працюють «експортні» «ЗМІ» — телеканал Russia Today та мультимедійний проект Sputnik. Реальною метою діяльності цих російських медіа ніколи не було інформування — лише пропаганда. Але останнім часом надходять відомості про дивну активність цих структур, що вже більше нагадує спецоперації.
Так, 12 січня пряма трансляція телеканала C-SPAN із засідання Конгресу США була перервана... ефіром RussiaToday. У цей момент член Демократичної партії Максін Уотерс виступала з промовою про законопроект з цінних паперів та біржі, однак замість її доповіді американські глядачі раптово побачили рекламу і новини російського ТБ. Включення тривало 10 хвилин.
Russia Today офіційно заявила, що у каналу не було ніякого способу врізки до ефіру C-Span.
C-Span після проведеного розслідування повідомив, що збій стався з технічних причин і не є наслідком втручання ззовні. Як стверджує канал, переривання прямого ефіру 12 січня на сайті C-SPAN.org було викликано внутрішньої помилкою маршрутизації, інтернет-ресурс не був зламаний.
Але американці все ж побачили в цій надзвичайній події результат діяльності російських хакерів. «Це невипадково. Ми, очевидно, в стані кібервійни з Росією», «В будь-який інший рік я припустив би, хтось на C-SPAN натиснув неправильну кнопку. Але 2017 року? Хто знає?» — пишуть користувачі Twitter.
«Як і багато іншого в американській політиці в ці дні, все це виглядає дуже підозріло, але ніхто не може нічого довести», — констатувала The Huffington Post.
Втім, деякі урядовці на Заході все ж таки наголошують на необхідності більш рішучої відповіді на російську ворожу гібридну діяльність. Так, нещодавно міністр оборони Великої Британії Майкл Феллон під час виступу перед студентами Сент-Ендрюського університету Шотландії, звинуватив Кремль у кібератаках, а також використанні дезінформації для підриву західної демократії. За словами керівника оборонного відомства, Москва використовує дезінформацію в якості зброї, намагаючись розширити свій вплив, дестабілізувати західні уряди і НАТО. «Сьогодні ми маємо справу з країною, яка, почавши використовувати дезінформацію в якості зброї, створила те, що тепер називається епохою постправди. Частиною цього є кібератаки, які використовуються для руйнування критичної інфраструктури і відключення механізму демократії», — цитують ЗМІ виступ Феллона. Міністр оборони звинуватив російську владу в «регулярної брехні». Як інструменти брехні і дезінформації Кремль використовує агентство Sputnik і телеканал Russia Today, тому, на думку глави британського оборонного відомства, ці структури слід «притягнути до відповідальності» за поширення «дезінформації в радянському стилі».
Що стосується кібератак, то, на думку міністра, можна говорити про якусь «усталену модель», відповідно до якої такі напади проводяться Росією на регулярній основі. Феллон навів кілька прикладів, зокрема, відключення мовлення французького телеканалу TV5 Monde в квітні 2015 року.
Як бачимо, «хакерська» активність Кремля в медіапросторі та діяльність російських структур, що маскуються під ЗМІ, для проведення спецоперацій, не залишається не поміченою на Заході. Показово, що робота пропагандистів та дезінформаторів із РФ обговорюється вже в контексті оборони та державної безпеки, а не журналістських стандартів. Поступово з’являється розуміння того факту, що пропаганда та усвідомлене поширення дезінформації — це не журналістика. Але поки що ніяких відомостей щодо активізації протидії (наголос на «дії») російської гібридної агресії в ЄС та США немає. Звичайно, ніхто не чекає оприлюднення планів — вони, безумовно, мають бути секретні. Але така діяльність мусить мати публічні результати. Поки що, як ми бачимо, активність російської інформаційної зброї не зменшується — RussiaToday та Sputnik працюють в американському та європейському інформпросторі без перешкод.
В Україні діяльність пропагандистів Кремля, як ми побачили з повідомлення, що процитовано на початку цього допису, вже увійшла до сфери уваги військової розвідки — як на Заході. Українська влада діє навіть більш рішуче, ніж європейські та американські урядовці — так, у нас, зокрема, існують заборони на російські ЗМІ. Але поки що такі методи, судячи з усього, все ще не схвалюються західними урядами.