— Чому, на ваш погляд, якість телевізійних трансляцій футбольних матчів з-за кордону вища, ніж в Україні?
Сергій ПОЛХОВСЬКИЙ, ведучий програми «Проспорт», «1+1»:
— По суті, футбольні трансляції на телебаченні за кордоном давно перетворилися на високопрофесійні шоу, з серйозною фінансовою базою і всіма комерційними результатами, що звідси випливають. Футбол приносить прибуток сам по собі: приблизно третина від усіх прибутків іде в каси клубів. А на футбольних трансляціях телекомпанії заробляють набагато більше, ніж клуби. Тобто, як вчили нас у старі добрі часи, — все спрямовано на отримання максимального прибутку. Цьому на Заході навчилися і практикують давно. А ми тільки в цю справу вступаємо. У нас і футбол неприбутковий, і ТБ особливо не бездоганне. Така відповідь, власне, наштовхує на деякі роздуми. Адже футбол — це великий бізнес, особливо на телебаченні.
Власта ШОВКОВСЬКА, спортивний коментатор, автор і ведуча програми «Зворотний бік медалі», СТБ:
— По-перше, і найголовніше — це технічне забезпечення. На мій погляд, в Україні телевізійна техніка відстала від закордонної років на двадцять. Що-небудь купити новеньке коштує дорого, тому використовують те, що залишилося ледве чи не з часів Левітана, особливо це стосується регіональних компаній. І якщо центральним телеканалам за рахунок спонсорів ще вдається щось купити, то «регіональникам» це сниться хіба що в різдвяних снах. А «картинка» залежить від технічного забезпечення обох сторін.
Олег ШУМЕЙКО, ведучий програм «Спорт-тайм», «Інтерспорт» телеканалу «Інтер»:
— Україна нині перебуває на шляху до найкращих зразків телевізійних трансляцій футбольних матчів. І якщо їхня якість поступається, це не свідчить про небажання робити добре чи про невміння робити краще. Сьогодні реалії такі, що на допотопній техніці робити якісний продукт неможливо. Стосовно коментаторів і коментарів, то існує думка, що простіше і краще навчити молодого, ніж перевчити досвідченого. Тому проблема коментаторів нині успішно розв’язується. Доказом цього є робота Босянка, Джулая, Вацка, в недавньому минулому Гливінського, із прізвищами яких асоціюються найкращі зразки українських футбольних коментарів.
Євген КОЗАЧЕНКО, продюсер спортивної редакції телекомпанії «ЕРА»:
— Не повірите, але вже зараз не існує ніяких технічних проблем, аби хоч завтра кожен футбольний матч вітчизняного чемпіонату транслювався з якістю, яка відповідає найкращим світовим стандартам.
Техніка, здатна забезпечити таку якість, в Україні є і в достатній кількості. Проблема єдина — її експлуатація дорого коштує. Конкретніше — від 3 до 7 тисяч доларів за якісну трансляцію. Хто їх буде платити? Ринок телевізійних футбольних послуг в Україні не сформований. Комерційним телеканалам більш вигідно приймати готову «картинку» з-за кордону і транслювати «Серію А», «Прем’єр-лігу», «Прімеро», але тільки не національний чемпіонат. Бо рейтинг цих трансляцій, за винятком центральних матчів (те ж саме стосується матчів національної збірної та Ліги чемпіонів) — досить низький і, відповідно, рекламні надходження не здатні перекрити видатки. А нерентабельність не дозволить собі жоден комерційний телеканал.
Тож єдиний канал, який систематично транслює національну першість, — це державний Перший Національний. Як транслює? Як може і коли хоче, бо прибутків з цього не отримує. За рахунок власної техніки забезпечується нормальна якість трансляцій київських матчів. Останнім часом ФК «Шахтар» власними фінансовими ресурсами забезпечив якісну «картинку» власних домашніх поєдинків. А як може, транслює матчі із Запоріжжя, Полтави, Дніпропетровська тощо — зйомка яких здійснюється технікою, яка вичерпала свій ресурс ще на початку 90-х. Іншої місцеві державні телекомпанії не мають.
В усьому світі телебачення платить клубам за право показу їх матчів, організовує трансляції і все одно має великі прибутки. Тому що у футбол вкладаються великі гроші. Тільки-но в Україні знайдуться ті, хто готовий це зробити, — трансляції задовольнять усіх.
Професіонали, готові здійснювати показ середньостатистичного матчу одинадцятьма камерами із використанням чотирьох повторів (а це далеко не межа досконалості) в Україні є. 1999 року УЄФА спеціальною грамотою відзначила якісну роботу українських телевізійників по забезпеченню трансляцій домашніх матчів київського «Динамо» в Лізі чемпіонів.