Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гострі відчуття... від «Телеманії»?

26 березня, 1999 - 00:00

Незабаром шанувальникам програми «Телеманія» доведеться знайомитися з нею заново.

З «Міркувань із приводу концепції програми» Юрія МАКАРОВА: «Телеманія» стане не стільки сучаснішою, скільки стильнішою. Більш іронічною — безперечно. До того ж більш жанровою: документальна мелодрама, документальний детектив, документальне розслідування. «Глибокодумних узагальнень — мінімум. Емоційна температура дещо підвищена — 37,1... Як це все разом може поєднуватися, поки що загадка для самих творців».

— Нова програма, — продовжує пан Макаров уже в інтерв’ю «Дню», — це великий, суцільний 40-хвилинний фільм. Значну увагу буде приділено історії. Зараз майже на кожному каналі є передачі, що відсилають у минулі часи. І, звичайно, нас будуть звинувачувати в плагіаті. Мовляв, ось же — «Стара квартира»... Так, «Стара квартира», але ще й «Пригадаємо ті роки», та ще й подібні європейські програми... Але робити їх можна по-різному.

Одним із тематичних напрямів майбутньої програми стане «Клуб кіноподорожей». Адже в світі відбувається стільки незвичайних подій.

Інша сфера інтересів програми — деякі значні особистості, які навіть не пам’ятники нашої історії, а монументи. Але через історичні обставини перетворені на щось парадоксальне. Наприклад, Шевченко. Адже повернувшись із заслання, він був ще молодою людиною! Любив випити, погуляти, користувався величезним успіхом у жінок. А образ поета, який він сам собі вигадав, виліпив — як Пушкін, як Байрон, — згодом обріс вимислами людей, даруйте, вельми недалеких.

— І як швидко з’явиться нова програма, і чому вона буде присвячена?

— Дуже сподіваюсь, що перша передача вийде тижнів за два, на початку квітня. А буде вона про Хрещатик, від його детективних історій до культурологічних аспектів.

— Редактором майбутньої «Телеманії» буде Анатолій Єрема, відомий нашим глядачам як ведучий програми «Сніданок із «1+1».

— На щастя. Він дуже розумна, освічена людина. Знає шість мов. Дуже хочеться з його допомогою і в його особі залучити до нашої програми інтелектуальну еліту.

— Чому ваш вибір режисера майбутньої програми припав саме на Сергія Маслобойщикова?

— Він — реально «свіжа кров», хороший кінематографіст, один із видатних українських сценографів, причому — реально діючий. Він несе нову енергію, гострі відчуття.

Із роздумів Сергія МАСЛОБОЙЩИКОВА про сучасне телебачення: «Сучасний шоу-бізнес побудовано за таким принципом: ось, наприклад, ми з вами — різні люди. Ми приходимо до кінотеатру, готові реагувати по-різному, ми настроєні по-різному. Але людині, яка займається шоу-бізнесом, важливо взяти нас обох. І коли комусь ножем відпилюють голову, то й у мене, й у вас буде однакова реакція: адреналін у крові. Тому мас-медіа та шоу-бізнес через максимально широку аудиторію змушені вдаватися до грубих речей. Мене грубі речі не цікавлять. Мене цікавлять тонкі речі».

— Сергію, ваша робота над «Телеманією» — це не перший теледосвід?

— На телебаченні я вперше працював у «Монологах» із Вадимом Скуратівським. Мені це було цікаво як полігон різновізуальної дії. Я пробував експериментувати. Насправді я не прихильник телебачення, принаймні в тому вигляді, в якому воно зараз існує. Якщо це тільки спосіб спілкування, то мені воно нецікаве. Але поле творчих можливостей дійсно доволі широке, адже телебачення може користуватися всім багатющим арсеналом мистецтва.

— Ви як режисер майбутньої програми якою її собі уявляєте?

— Мені б хотілося, щоб вона була більш живою, щоб у ній був присутній не лише інформаційний план. Дилема в тому, щоб не згвалтувати телебачення кіноприйомами.

Для мене не існує твору мистецтва або просто моделі бесіди поза людською душею. Якщо це йде через якусь людську струнку, якщо вона емоційно забарвлена, пов’язана з проявами особистості, тоді це має значення. Я вважаю, що кожна програма повинна мати свою інтонацію. Вона не може бути загалом. А наявність саме такої інтонації залежить насамперед від тих людей, які це роблять.

Світлана ЦИБАНЬОВА
Газета: 
Рубрика: