Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Марк ТОМПСОН: Глобальна демократизація думок і суперечок не настільки проста, як це видається

Фрагменти статті генерального директора ВВС для британського видання The Guardian
19 березня, 2010 - 00:00

Громадський простір є відкритим середовищем, яке збагачує кожного. У публічному просторі немає матеріальних обмежень. Тоді як комерційні ЗМІ повинні приписувати різні цінності різним цільовим аудиторіям — віддаючи перевагу заможним, наприклад, чи молодим, — в громадському просторі кожен становить цінність і є однаково важливим.

У ньому немає місця для цензури чи упередженості. Громадяни мають право отримувати неупереджені й достовірні новини, знайомитися і брати участь у формуванні різних поглядів. Урядовий і державний погляди, як і всі інші, не мають спеціальних привілеїв чи права вето, їх слід вивчити та перевірити.

Цифрова епоха має стати золотим віком для громадського простору. Демократизовано засоби для створення і поширення контенту будь-якого виду — щодня люди чують ідеї й думки тисячі інших людей. Але громадський простір також було розколото. Фрагментація аудиторії й інформаційного продукту послаблює здатність традиційних медіа підтримувати якість контенту, від збору міжнародної інформації до висвітлення локальних драм і комедій.

Глобальна демократизація думок і суперечок не настільки проста, як це видається. Фактично, окрім блогосфери, професійна сила ЗМІ може бути сконцентрована в декількох руках. По всьому світу суспільства можуть залишитися з меншою кількістю надійних джерел професійно зроблених новин. Може зрости ризик упередженого ставлення і дезінформації, а в деяких країнах — ще й державного контролю.

Отже, якою має бути роль BBC?

По-перше, BBC повинна діяти як один з головних гарантів публічного простору. Вона повинна використати своє громадське призначення та привілей надходжень від абонементної плати для того, щоб гарантувати безперервний потік інвестицій у високоякісний контент, у розвиток і успіх найкращих британських талантів...

По-друге, як ніколи раніше, BBC має більше зосередитися на ролі творця якості. Вона мусить навіть ще більше, ніж сьогодні, зосередитися на формах контенту, який найбільш чітко становить громадську цінність і який найбільше наражається на ризик ігнорування або недостатнього фінансування...

По-третє, BBC займає унікальне місце для того, щоб допомогти іншим інституціям дійти до широкого загалу, а широкому загалу — самому знайти й отримати для себе максимум від цих інституцій.

The Guardian, 4 березня 2010 року. Переклад Михайла МИШКАЛА, «Західна аналітична група»
Газета: 
Рубрика: