Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Несподіванки» «Євробачення»-2010

12 березня, 2010 - 00:00
КАНДИДАТУРА ЦЬОГОРІЧНОГО УКРАЇНСЬКОГО ПРЕДСТАВНИКА НА «ЄВРОБАЧЕННІ-2010» БАГАТЬОМ ЗДАЄТЬСЯ ДОВОЛІ СУМНІВНОЮ... / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Нагадаю, що, обравши абсолютно ганебну форму так званого внутрішнього відбору учасника телевізійного конкурсу «Євробачення», група навколотелевізійних діячів з коридорів НТКУ позбавила українських співаків та колективи можливості продемонструвати мільйонам телеглядачів реальний стан сучасного вітчизняного шоу-бізу — в прямому ефірі, з живим звуком. Багаторічна боротьба за демократичність процедури всеукраїнського відбору учасника від України цинічно відкинута вбік. Запанували нахабні «панятія», притаманні сусідським відносинам у шоу-бізі. На подібний шлях штовхають найпотужнішу державну телекомпанію країни — НТКУ. А зацікавлена в цьому купка «тусовочних» діячів та персонажів, адже для них цивілізовані підходи означають практично неминуче банкрутство. Їм зручніше, коли вибір роблять «групи фахівців», «представники галузі» тощо. Апофеоз — «чорний список» ЗМІ, представників яких, всупереч чинному українському законодавству, намагалися не допустити на відбір. Мовляв, ви необ’єктивно висловлюєтеся щодо цьогорічного представника України на «Євробаченні». Розголос і зрозумілі протести колег примусили НТКУ перепросити. Щоправда, запізнілі вибачення зарадили мало й на подію багато хто з журналістів просто не з’явився. Востаннє одноосібно (і, звичайно ж, цілком альтруїстично) НТКУ «обирала» виконавців-представників у 2003 та 2004 роках. Гадаю, в 2010 році альтруїзм керівництва НТКУ досяг свого піку! Знаю: в цьому переконані чи не всі вітчизняні фахівці! Щоправда, платники податків нашої країни все ж таки можуть поцікавитися тим фактом, що за державні гроші керівництво НТКУ вже багато місяців обслуговує певний комерційний навколопісенний проект (показує в ефірі, піарить тощо), тобто щось «виконує» — а чи підписана відповідна угода, в якій чітко й зрозуміло зазначено обов’язки й «іншої комерційної» сторони?

Тож «НТКУ зі свого боку і в особі» черговий раз надало суботній телевізійний прайм-тайм з 19.00 для живого ефіру на Першому Національному «церемонії визначення пісні», яка буде представляти Україну на «Євробаченні»-2010. За попередніми оцінками, державна телекомпанія витратила на шоу декілька сотень тисяч гривень (ефір, одночасно задіяні дві ТБ-студії, техніка, люди тощо). Пі час церемонії членам журі (їх було шестеро) та телеглядачам (які мали можливість інтерактивного голосування) було запропоновано зробити вибір між п’ятьма заздалегідь обраними кимось піснями. Ніхто в Україні точно не знає тих «когось». Як, до речі, й досі не оприлюднено список «членів художньої ради НТКУ», якій приписують вибір процедури проведення національного відбору. Комічність ситуації полягає в тому, що на офіційному сайті НТКУ поряд з інформацією, спрямованою на «обслуговування» цілком певного комерційного проекту, розміщені повідомлення про проведення аналогічних відборів у інших країнах — малесеньких і не дуже. Це, до речі,одна з вимог Європейської мовної спілки — інформування про стан справ у різних країнах-учасницях «Євробачення». Кожен користувач мережі може порівняти штучно створену «українську» ситуацію з європейськими вимірами. Наприклад, у Голландії пісню для «Євро бачення» обирав 51 фахівець шоу-бізу. Чесні, прозорі, зрозумілі та багаторівневі конкурси проведені в більшості європейських країн: для прикладу, в «потужно співаючій» Ісландії три загальнонаціональні півфінали та фінал! Учасники конкурсів у інших країнах навіть по декілька разів — з різними піснями — виборювали право представляти свою країну в Осло. Відчуйте різницю, як то кажуть...

Зазначу: суботнє шоу назавжди відкинуло аргументацію «у нас немає грошей» як іронічну. У них — є точно. І на світло, і на декорації, і на спеціальну операторську техніку, і на звук, і на чималенькі світлодіодні екрани, і на багатогодинний попередній відеомонтаж тощо. Грошей немає на відбір цивілізований. Свої пісні українським телеглядачам (поза конкурсом) запропонували українські виконавиці: чарівна, вкрай професійна й завжди цікава Ірина Розенфельд, супертелегенічна Катя Бужинська, несподівана своєю ліричною українською Тетяна Недельська. В програмі взяли участь і закордонні гості-представники на майбутньому конкурсі з Грузії (Софо Ніжарадзе), Болгарії (Міро), Вірменії (Єва Рівас), Азербайджану(Софо Ніжарадзе). Чотири з п’яти пісень, що запропонували на вибір українцям, писані іноземцями і тільки одна — вітчизняна. Але головною родзинкою стало те, що телеглядачі так і не почули... співу, бо використовувалася фонограма! «Несподівано» перемогла мелодійна «голівудівська» композиція, запропонована німцем Брендоном Стоуном. Частково слова до пісні «написані» директоркою обранця. «Несподівано» композиція була запропонована телеглядачам останньою. Вкрай «несподівано» композиція має назву «Ай лав ю...». Як виявилося, знову ж таки «несподівано», вже існують домовленості щодо запису цієї композиції у Німеччині за участі цілого оркестру. Журналістам абсолютно несподівано було заявлено, що «це тільки початок»... От тільки чого?

P.S. На адресу Президента Віктора Януковича та голови комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Ганни Герман було написано «Відкритого листа з приводу визначення учасника від України для участі в пісенному конкурсі «Євробачення-2010», повідомив «ТаблоID» 10 березня. Під листом на адресу Януковича і Герман підписалися Таїсія Повалій, Ігор Ліхута, гендиректор «Нового каналу» Ірина Лисенко, Костянтин Меладзе, лідер гурту «Брати Карамазови» Олег Карамазов, Руслана Писанка, телепродюсер Олексій Гончаренко та інші. «29 грудня 2009 року в Україні сталася безпрецедентна подія. Розпорядженням президента НТКУ Василя Ілащука було фактично призначено наближеного до нього Василя Лазаровича учасником від України на «Євробаченні-2010», — йдеться у листі. — Просимо вас терміново втрутитися в цю ситуацію, змінити підходи, які були застосовані для визначення представника України на пісенному конкурсі «Євробачення» і в стислий термін провести відбірковий тур на загальнонаціональному рівні, який дав би правдиву відповідь на питання, хто найдостойніший бути учасником ПКЄ від України у цьому році».

А у своєму коментарі Ганна Герман зазначила, що обурена рішенням НТКУ на користь Лазаровича, і назвала це корупційним підходом.

Олександр ЗИРІН
Газета: 
Рубрика: