Чи не головною темою для обговорення в медіа спільноті цього тижня була ініціатива чотирьох народних депутатів фракцій «Батьківщина» та Партії регіонів щодо «удосконалення окремих процедур» Закону України «Про доступ до публічної інформації». Так, депутати-регіонали Іштван Гайдош, Олег Парасків, Володимир Олійник та член фракції «Батьківщина» Валентин Королюк зареєстрували в парламенті законопроект №3301, що, за словами медіа-експертів, може суттєво обмежити доступ до публічної інформації, адже передбачає визначення конфіденційними будь-які дані про фізичних осіб і дозволити оприлюднити їх тільки з дозволу громадян. Утім, самі ж автори документу запевняють, що лише мають намір удосконалити вітчизняне законодавство.
«Якщо людина не хоче вказувати, одружена вона чи ні, де живе і скільки у неї дітей, вона має на це право. У людей треба питати, перш ніж оприлюднювати їхні особисті дані. Людина повинна сама вирішувати, яку інформацію про себе вона надає», — цитує одного з авторів законопроекту Олега Парасківа «Коммерсантъ-Украина».
— Насправді ж, якщо цей документ приймуть, то він тільки погіршуватиме дію Закону України «Про доступ до публічної інформації», — зауважив у коментарі «Дню» медіа-юрист, директор Інституту медіа-права Тарас ШЕВЧЕНКО. — Скажу відвертіше — він покликаний дати державі більше можливості у відмові громадянам в одержанні інформації. Зокрема, ми занепокоєні таким положеннями, як заборона знайомитися з оригіналами документів особисто, також збільшенням переліку підстав відмови надавати інформацію на запити, зокрема, щодо повторних запитів. Ми закликаємо депутати не розглядати цей законопроект. Сподіваюся, що після інформаційної хвилі проти цієї законодавчої ініціативи, її ніхто не прийматиме.
Ніби на підтвердження слів експерта, з’явилася інформація, що депутат від «Батьківщини» Валентин Королюк вже планує відкликати свій підпис під скандальним документом.
За словами Тараса Шевченка, замість того, щоб вигадувати колесо у питанні удосконалення дії закону «Про доступ до публічної інформації» шляхом прийняття скандального проекту №3301, депутатам варто було проголосували за «нормальний документ №0947, опрацьований урядом та громадськістю».
— Законопроект №0947 було розроблено громадськими експертами, внесено до парламенту урядом та доопрацьовано Комітетом з питань свободи слова та інформації на підставі пропозицій представників майже всіх депутатських фракцій, — продовжує Шевченко. — Його мали розглядати влітку. Не розглянули. Не потрібно займатися підміною понять. Саме проект №0947 покликаний підвести існуюче законодавство у відповідність до дії закону «Про доступ до публічної інформації».