Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Преса — є, точок для торгівлі — мало

Вважає правління Всесвітньої газетної асоціації
1 грудня, 2006 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК'ЯНЧЕНКА

Впродовж останнього часу точиться чимало дискусій стосовно свободи українських ЗМІ, їхньої правдивості, об'єктивності. Найбільшої гостроти ця проблема набувала під час виборів (спочатку — президентських, потім — парламентських), проте й сьогодні вона не втрачає своєї актуальності, що підтверджують суперечки навколо питання якості інформаційного продукту. Як би там не було, ясно одне — перспективи розвитку в українських ЗМІ таки є. Це підкреслив візит в Україну Правління Всесвітньої газетної асоціації (World Association of Newspapers — WAN) — найбільшого галузевого об'єднання газетних видавців світу. Ця організація створена в 1948 році і в даний момент об'єднує більше 60 національних видавничих асоціацій і представляє більше 18 тисяч видань світу. Основними задачами WAN є розвиток газетно-видавничого бізнесу, саморегулювання галузі і розширення співпраці між організаціями-членами WAN, а також захист свободи преси і економічної незалежності газет. Візит керівництва WAN до України повинен привернути діловий інтерес світової спільноти до українського ринку медіа. Адже традиційно WAN проводить свої засідання тільки в тих країнах, які досягли високого рівня розвитку інститутів свободи слова і незалежності преси. До Києва WAN запросила Українська асоціація видавців періодичної преси (УАВПП), яка в даний момент об'єднує 111 видавничих компаній зі всіх регіонів України і представляє більше 300 видань. Відповідне запрошення, підписане секретаріатом Президента України, Борис Ложкін, президент Української асоціації видавців періодичної преси, озвучив на Конгресі WAN в листопаді 2005 року.

Одне із зaсідань Асоціації відвідав Президент України Віктор Ющенко. «Візит Всесвітньої газетної асоціації до України підтвердив повагу світової громадськості до демократичного курсу, в якому рухається наша держава, і я вдячний вам за цей візит», — сказав Президент. Віктор Ющенко підкреслив, що його політика залишиться незмінною, він має намір докладати всі зусилля, щоб закріпити демократичні досягнення України і максимально їх посилити. «Ми продовжуватимемо працювати в рамках тієї системи цінностей, яка прописана в Універсалі народної єдності і зробимо все можливе, щоб привести Україну до вступу у СОТ, ЄС і НАТО».

Борис Ложкін наголосив, що візит правління Всесвітньої асоціації газет до України підтверджує, що ми є цивілізованою європейською державою, розвиваємося в правильному напрямі і займаємо гідне місце на «газетній» карті світу. «Я не сумніваюся, що українська газетна галузь вже доросла до того рівня, коли ми можемо повноправно і міцно увійти до світової видавничої спільноти, стати частиною єдиної Європи. Нам є що сказати країні і світу», — переконаний Борис Ложкін.

Засідання правління Всесвітньої газетної асоціації проходили в Києві з 25 по 28 листопада. Рада директорів WAN призвала уряд України реформувати ринок дистрибуції і затвердила відповідну резолюцію. Кількість точок для торгівлі пресою в Україні значно менше, ніж в європейських країнах, вважають директори WAN. Причина цього — безліч заплутаних законодавчих обмежень, які не дозволяють відкривати додаткові точки розповсюдження. «Ця ситуація зменшує об'єми продажів газет і негативно впливає на всю індустрію. Рада директорів WAN закликає уряд України вжити дерегулятивні заходи і спростити процес відкриття торгiвельних точок», — сказано в резолюції. В рамках київського засідання WAN також було ухвалено рішення про вручення чергової премії «Золоте перо свободи» китайському журналісту Ши Тао. WAN прийняв до своїх лав чотири нові організації, в числі яких Асоціація незалежних регіональних видавців України. Рада директорів також заслуховувала звіт, в якому сказано, що в 2006 році в світі убито вже 106 журналістів — сумне лідерство належить Іраку, де з червня цього року загинуло вже 23 журналісти.

За традицією Всесвітня газетна асоціація протягом року після проведення засідання правління, в місті, де воно проходило, проводить Конгрес асоціації — масштабний галузевий захід, на який збираються тисячі видавців зі всього світу. Ймовірно, до 2008 року Конгрес може відбутися і в Києві, що свідчитиме про потенціал вітчизняного ринку.

Ольга КЕРЦ
Газета: 
Рубрика: