13 червня Апеляційний суд Івано-Франківської області своїм рішенням повернув Георгію ЖУЖУНАДЗЕ посаду журналіста в ТРК «Вежа», яку той втратив понад два роки тому через конфлікт з керівництвом телерадіокомпанії. Суд зобов’язав відповідача — ТРК «Вежа» не лише поновити журналіста на робочому місці, а й сплатити йому компенсацію за вимушений прогул та моральну шкоду в розмірі 40 тисяч гривень. Перемога в понад дворічній судовій тяганині звільненого журналіста з керівництвом муніципального телеканала важлива не лише як приватний випадок, а як свідчення того, що навіть у віддалених регіонах країни медійники мають шанс протистояти системі.
— Наша профспілка два роки тому вголос говорила про утиски прав журналістів, зокрема вказівки, про кого і що писати. Ми також звертали увагу на проблеми в економічній політиці каналу, де бухгалтер одночасно нібито виконував обов’язки освітлювача тощо. Коли зрозуміли, що на рівні муніципальної телерадіоорганізації ці питання не вирішимо, як виконувач обов’язків голови профспілки я зустрівся з мером Івано-Франківська та пояснив йому ситуацію. Міський голова пообіцяв розібратися, потис мені руку і... за кілька днів мене звільнили, — розповів «Дню» про зародження конфліктної ситуації Георгій ЖУЖУНАДЗЕ. — Після мого звільнення на телеканалі управлінням із боротьби з економічною злочинністю МВС було проведено ретельну перевірку та виявлено чимало фактів правопорушень, зокрема «мертві душі» журналістів, які отримували зарплату. Тобто наші численні зауваження були слушними.
Як розповів Жужунадзе, принципова позиція профспілки, до якої тоді входило 22 особи, стала керівництву ТРК кісткою в горлі, тому дирекція каналу «стимулювала» членів профспілки залишити цю організацію. Нині, після поновлення Жужунадзе на посаді журналіста, знову очолювана ним профспілка налічує лише двоє членів.
— Попри те, що регіональній журналістиці інколи бракує принциповості, переконаний, ми маємо обстоювати свої права до кінця, — каже журналіст. — Тому відразу після незаконного звільнення я подав до суду, рішення якого чекав понад два роки. Згідно із законом, будь-який трудовий спір має бути вирішено у стислі терміни — від місяця до трьох. У моєму ж випадку його затягували свідомо. Прикро, але мене навіть не всі місцеві журналісти підтримали в захисті своїх прав, адже в невеликому Івано-Франківську частина колег комфортно почувається в дружбі з владою. Здебільшого підтримку я відчував із боку незалежних журналістів та колишніх працівників ТРК «Вежа», які знають реальний стан справ у телерадіокомпанії. Загалом вважаю підтримкою хоча б той факт, що в Івано-Франківську місцеві телеканали, радіо та інтернет-газети принаймні повідомляли про цю судову тяганину. Загалом в обласному центрі журналістам повноцінно захищати себе важко, адже зазвичай розмова з керівництвом коротка: щось не подобається — до побачення! А позаяк у місті альтернативних робочих місць практично немає, журналісти змушені поступатися своїми принципами. Щоб тотального свавілля з боку керівників ЗМІ не було, сьогодні в кожній редакції потрібно створювати свій профспілковий комітет. Приклад зі мною, коли ця організація першою заявила про незаконність звільнення, доводить її дієвість.
На думку Г. Жужунадзе, в їхньому місті, де мера підтримує більшість депутатів у міській раді від ВО «Свобода», проблем з утиском прав журналістів не менше, ніж у Донецьку чи Харкові.
— Керівники муніципальних ЗМІ втручаються в процес роботи журналістів. Коли я вів ранкові радіоефіри й казав, що на вулицях затори через те, що недопрацьовують комунальні служби, а мерія на це не реагує, відразу після них мене викликали «на килим» і проводили, так би мовити, «профілактичні розмови». Я проти таких методів контролю, — розповідає Георгій Жужунадзе. — Хочу, щоб моє повернення на посаду через суд стало свідченням того, що захищати в редакціях свої права — можливо. А за свої правопорушення кожен мусить нести персональну відповідальність. Тому від імені профспілкового комітету на наступну сесію міської ради планую внести для розгляду пропозицію про звільнення директора каналу. Якщо є рішення суду про порушення нею трудових договорів, перевірки міліції тощо, профспілка має право подати таке клопотання.