Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Російські канали повертаються...

23 серпня, 2002 - 00:00


«День» отримує листи, в яких читачі запитують про російські телеканали. Ми вже повідомляли про те, що 21 червня в Сімферополі було підписано угоду між «NTV WORLD LIMITED» і «Продюсерським центром МЕДІА-ІНФОРМ» про передачу даному підприємству виняткових прав на поширення пакета «НТВ-МИР». А нещодавно «НТВ-МИР» з’явилося в столичних кабельних мережах, що дало можливість глядачам отримувати інформацію про життя північного сусіда не тільки від «ГРТ-Міжнародного». На запитання читачів «Дня» відповідає генеральний директор Союзу кабельного телебачення України Олег КРУШАНОВСЬКИЙ.

— У всіх ТБ-програмах ГРТ-Міжнародного можна прочитати, що «час показу програм може бути змінений у зв’язку з трансляцією телеканалу різними супутниками». У глядачів від цього виникає велика плутанина. Крім того, в одному районі Києва, наприклад, програма «Час» виходить о 20.00, в іншому — о 21.00. Поясніть, будь ласка, як глядач повинен орієнтуватися, як «читати» цю програму? І при чому тут супутники?

— Російська Федерація — держава, яка розташована на півночі і сході від кордонів України. Ця держава дуже велика і географічно «довга». Тому в цій державі існує багато часових поясів (вісім). Для забезпечення трансляції федерального каналу ГРТ на всю територію Російської Держави з 1967 року використовується принцип поясного мовлення (зі зсувом у часі одночасно з кількох супутників). При цьому жителі різних міст дивляться програми також із тимчасовим зсувом відносно свого поясного часу (але не більше двох годин). Різні супутники мають різні технічні характеристики (відрізняється еквівалентна ізотропно випромінювана потужність транспондера), і те, який супутник для трансляції вибирає кабельний оператор, залежить від «енергетики лінії вниз», тобто від технічної якості (вартості) приймального обладнання оператора.

Щоб глядач легко орієнтувався в програмах, потрібно, щоб той, хто цю програму готує до публікації, ставився більш шанобливо до глядачів і більш відповідально до своїх обов’язків.

— Нещодавно в кабельних мережах України з’явилося «НТВ-Мир», чий продукт, згідно з законодавством, повинен бути очищений. Чому його можна дивитися не у всіх районах столиці?

— «НТВ-Мир» транслюється тільки операторами кабельного ТБ, які є членами Союзу кабельного телебачення України.

— Часто глядачі за аналогією з «ГРТ-Міжнародним» і «НТВ-Мир» називають «НТВ-Міжнародним»...

— Телепрограма під торговою маркою «НТВ-Міжнародне» поширюється компанією «Inter — TVLtd.» з міста Лондона і призначена для прийому індивідуальними абонентами і поширення в кабельних мережах Ізраїлю. За інформацією керівництва телекомпанії «НТВ- Мир», створеної для поширення програм телекомпанії «НТВ» за межами Росії, компанія «Inter — TV Ltd.» і відповідна програма під торговою маркою «НТВ-Міжнародне» не має жодного відношення до телекомпанії «НТВ».

На індивідуальний перегляд програм супутникового мовлення не поширюються жодні вимоги, що формулюються законодавством стосовно авторського права і суміжних прав, тому споживачу байдуже, «чи є продукт цього каналу «очищеним».

Жоден із договорів, що пропонуються чи що демонструються представниками компанії «Inter — TV Ltd.» не містить повного набору ознак авторського договору чи договору про передачу виняткових прав на використання об’єктів інтелектуальної власності, як і переліку об’єктів, на які ці права поширються. Тому питання про «очищеність» каналу потребує додаткових досліджень.

— Трансляцію яких російських каналів ви ще плануєте запропонувати абонентам мереж?

— Насправді перелік російських каналів, які оператор кабельного телебачення може включити для трансляції в кабельній мережі без ризику кримінального переслідування з боку українських правоохоронних органів, вельми обмежений.

До таких каналів сьогодні належать — «ГРТ-Міжнародне», «НТВ-Мир», «РТР Планета», і, частково (фрагментарно) — «Культура», «ТНТ», «РенТВ», «Наше кино» і «Детский мир». Перші три канали у послідовності, відповідній популярності, сьогодні поширюються в кабельних мережах, якщо при цьому забезпечено доставку телеглядачу всіх існуючих на даній території українських телеканалів.

Юлія КАЦУН
Газета: 
Рубрика: