Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Як «СТБ вражає»?

Ольга ГЕРАСИМ’ЮК: «Ситуація з бойовиками в ефірі — це прозорий вияв того, що насправді відбувається на українському ТБ»
16 січня, 2017 - 19:29

Девіз українського загальнонаціонального каналу СТБ, що входить до медіахолдингу StarLightMedia (включає 6 телеканалів — СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, QTV) — «СТБ вражає!». Саме це слово, на думку керівництва, як можна краще підходить до концептуального визначення контенту мовника. І, певно, саме слово «вражає» (тільки в негативному сенсі) відчули мільйони глядачів каналу, коли 15 січня в ефірі українського (!) мовника героями програми «Битва екстрасенсів» їм показали... бойовиків «ДНР», російських військових, що воювали на Донбасі на стороні терористичних організацій.

Українські телеглядачі, серед яких, до речі, тисячі близьких та рідних військових, що загинули на сході захищаючі країну, були просто шоковані. У третьому епізоді 17-го сезону цієї програми, яку знімає російський ТНТ і яку бездумно транслює український СТБ, дійсно був показаний російський військовий, який «воював на Донбасі». За сюжетом передачі, одним з випробувань, яке належало пройти екстрасенсам, був занедбаний будинок, де шестеро російських військових влаштували засідки на різних поверхах. Екстрасенсам треба було пройти повз них. Один з учасників сказав про військового, що той «воював, і зовсім недавно». Коли ведуча уточнила у нього — чи в Сирії служив військовий, екстрасенс відповів: «Ні. Це Україна». А пізніше і сам військовий на камеру підтвердив, що служив в Україні, на «тій стороні». Тобто, незважаючи на законодавчу заборону взагалі показувати на ТБ військових країни-агресора, СТБ вивів у герої... бойовика «ДНР».

У соціальних мережах та блогосфері такий ефір номінально українського каналу закономірно відразу викликав резонанс та обурення, зокрема, зважаючи на те, що засновником StarLightMedia є Віктор Пінчук, який нещодавно сумнозвісною статтею закликав Україну відмовитися від Криму, провести вибори на Донбасі та вступати до НАТО і ЄС.

«СТБ. Три факти останнього місяця. 1. 30 грудня 2016 року у The Wall Street Journal власник СТБ Віктор Пінчук публікує статтю про майбутнє України без ЄС, НАТО, Криму і з компромісами щодо «ДНР» і «ЛНР»: 2. Ведуча програми «Все буде смачно» на СТБ Алла Ковальчук відзначала Новий рік під промову Путіна і публічно продемонструвала зневагу до українського гімну. 3. Канал показав «Битву екстрасенсів» російського виробництва. Головні герої — бойовики із «ДНР». Питання є?»          — написав у «Фейсбук» ведучий каналу «Еспресо-ТВ» Сергій Руденко.

У соцмережах люди відзначають, що такі ефіри — не лише питання до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, яка б мала миттєво відреагувати, позбавивши канал ліцензії на мовлення, а безпосередньо до СБУ.

Щойно скандал набув розголосу, голова правління телеканалу СТБ і керівник медіа-групи StarLightMedia Володимир Бородянський відразу вибачився постом у «Фейсбук»: мовляв, прикро за свій ефір, і він розуміє, що «показ цієї програми з моральної точки зору неприпустимий». А ще — пообіцяв звільнити тих людей, які це допустили, натякаючи на випадковість чи службову недбалість. Цікаво, а де був він особисто? Як затверджувалася «сітка мовлення» каналу? Куди дивилися випускові редактори? Вкотре актуалізується питання, яке головний редактор «Дня» Лариса Івшина поставила у лютому 2014 року: «Чи змінить революція «сітку мовлення»?». Не змінила. В ефірі все того ж СТБ, як і решти каналів StarLightMedia, продовжує домінувати агресивний російський контент або вироблений в Україні російськомовний.

«Ми вночі відразу після цього ефіру спілкувалися з членами Нацради з питань телебачення і радіомовлення про те, що такі програми ганебні та неприпустимі. Жодного адекватного пояснення такого вчинку не можу бути, — прокоментувала «Дню» перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України Ольга Герасим’юк. — Я бачила примітивне виправдання Бородянського в стилі — «якогось дядю Васю звільнимо». Це смішно. Програма вийшла не в прямому ефірі, це придбаний продукт далеко не вчора. І приймати рішення ставити його в ефір чи не ставити, — не обов’язки чергових трудяг, яких тепер нібито звільнять. Будь-яка випадковість у виході цієї передачі неможлива. Вони спеціально цей продукт купили, перед виходом проаналізували і навіть дещо вирізали з оригіналу, щоб до них юридично не було питань. Тому — тут далеко не та історія... Переконана — це особиста відповідальність топ-менеджменту каналу. Запевняю, що реакція Нацради буде безперечно швидкою. Ми вже в четвер на засіданні будемо її формулювати в тій процедурі, яка юридично дозволена. Але, на мою особисту думку, це прозорий вияв того, що насправді постійно відбувається на українському ТБ. Наші канали, продакшини, всі ті, хто пов’язаний з копродуктом, який виходить в ефір, увесь цей час вільно співпрацюють з російським ринком. Яким може бути покарання? Вочевидь, чергова догана».

До речі, наразі СТБ вже має одну догану, яку Нацрада видала у липні 2016 року за показ в ефірі контенту, що порушує права дітей.

Логотип каналу СТБ — темно-червоний квадрат із заокругленими кутами, всередині біла літера «С», під логотипом підпис: «МОЖЛИВО ВСЕ!». За цим принципом керівництво, вочевидь, і діє. Чи готова країна захистити свій інформаційний простір у гібридній війні не лише від зовнішніх медіавпливів (заборона російського «Дождя»), а й від внутрішніх сил, для яких — «можливо все»?

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: