Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Звинувачення — показник якості,

впевнені ініціатори створення Гільдії консервативних журналістів, що зосередиться на моніторингу ЗМІ «щодо моральності та правдивості»
31 жовтня, 2008 - 00:00
ПОДІЇ, ЩО СТАЛИСЯ ПІД ЧАС МАРШУ НА ЧЕСТЬ УПА 18 ЖОВТНЯ, НА ДУМКУ ДЕЯКИХ ЖУРНАЛІСТІВ, БУЛИ НЕОБ’ЄКТИВНО ВИСВІТЛЕНІ У ЗМІ. ВОНИ СТАЛИ ПРИВОДОМ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ГІЛЬДІЇ, ЯКА «ДОТРИМУЄТЬСЯ ВІЧНИХ МОРАЛЬНИХ ЦІННОСТЕЙ» (НА ФОТО — СВЯТКУВАННЯ 66-Ї РІЧНИЦІ УПА 14 ЖОВТНЯ) / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Журналіст-розслідувальник Богдан Буткевич (працює у виданні «Український тиждень») і Микола Малуха (журналіст, раніше жив у Росії і очолював Спілку української молоді Мурманська) ініціювали створення Гільдії консервативних журналістів. Вона об’єднуватиме тих, «хто дотримується вічних моральних цінностей, які не девальвуються через зміну політичного режиму, політичних сил при владі, час тощо». Саме таке формулювання наведено у «Зверненні до небайдужих журналістів», яке опублікувала «Телекритика» 23 жовтня.

У зверненні, зокрема, йдеться про привід до заснування Гільдії, яким стало однобоке висвітлення українськими медіа подій Маршу на честь УПА 18 жовтня цього року.

«18 жовтня трапилася несподівана подія: під час Маршу на честь УПА відбулися сутички між деякими учасниками маршу та правоохоронними органами... В інформаційних повідомленнях більшості вітчизняних ЗМІ однобоко висвітлювався розвиток подій. Було впроваджено в інформаційний простір неперевірені дані щодо вживання організаторами Маршу кийків і газів проти правоохоронців, посилаючись у цьому виключно на одне джерело — МВС. Із якихось причин не бралися коментарі у безпосередніх учасників подій та пересічних перехожих-свідків... Українське суспільство зіткнулося з кон’юнктурним обслуговуванням вітчизняних ЗМІ, — роблять висновок автори звернення і звинувачують українські мас-медіа у згубній політкоректності. Дуже неприємно відзначати, що колеги-журналісти заради так званої політкоректності не називають речі своїми іменами, чим заганяють журналістику в глухий кут замовчування важливих суспільно-політичних тенденцій».

«Ідея щодо створення такого об’єднання існувала давно, — розповів «Дню» один із координаторів ініціативної групи зі створення Гільдії журналіст Микола Малуха. — І висвітлення подій 18 жовтня стало остаточним приводом, бо ті форми, яких набуло це висвітлення, виходили за рамки морально-етичних і професійних стандартів».

Саме дотримання таких стандартів, на думку засновників Гільдії, і відрізняють тих, кого називають консервативними журналістами:

«В поняття консервативного журналіста ми вкладаємо такий зміст: це людина, яка керується традиційними цінностями, які ні сьогодні, ні завтра, ні післязавтра не зміняться. Вони не залежать від кон’юнктурних — політичних, економічних — уподобань. Тому ми обрали саме це формулювання».

Микола наразі не готовий говорити про склад Гільдії (зараз це «до десятка людей, які хочуть щось робити»), так само як і про конкретний план дій. Спільнота ще, так би мовити, в проекті:

«Зараз проходить певною мірою координація, ми ніби ще й не створилися, просто сказали про те, що є така ініціативна група, яка збирає людей, які незадоволені станом речей. І коли ми матимемо вже щось серйозно, то сядемо за стіл і подумаємо, який напрямок можемо на себе взяти. Особисто моє бачення діяльності — це моніторинг висвітлення журналістами подібних подій, якою мірою їхні повідомлення відповідають реальності».

Згідно зі зверненням журналістів, такий моніторинг відстежуватиме «інформаційний потік та вітчизняні ЗМІ щодо їхньої моральності та правдивості». Але чи можна такий точний метод дослідження, як моніторинг, застосовувати до таких нечітко окреслених категорій, як моральність? Власне, саме такий аргумент можуть у майбутньому використати недоброзичливці Гільдії.

Маша ТОМАК, «День»
Газета: 
Рубрика: