Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дегустуємо білоруські холодники та крупеню

30 травня, 2013 - 14:27

Укулінарній рубриці «Дня» «прописалося» вже чимало рецептів зі світових кухонь. Але, мандруючи далеко, ми тільки трішки зачепили кулінарні надбання наших сусідів-білорусів (зокрема читайте матеріал Тетяни Козирєвої «Бульбу варять, бульбу парять, бульбу просто так їдять» від 5.10.2012). Звісно, білоруська кухня має дещо спільне з українською (білоруси також готують багато страв із картоплею, з грибами, а також молочних). Утім, є чимало відмінностей.

Цікаво, що в білоруській кухні завжди активно використовували «чорну муку» різних видів — вівсяна, житня, ячмінна, гречана та горохова. Історично так склалося, що у випіканні хліба білоруси надавали перевагу житньому борошну, а у виробництві всіх інших борошняних виробів — здебільшого вівсяному. Білоруські млинці з вівсяної муки зовсім не схожі на російські. Їх печуть із «расіна», тобто розчину борошна з водою, що обов’язково має закиснути.

Щодо молочних страв, то в білоруській кухні поширені різноманітні кисломолочні продукти — сир, сметана, сироватка, масло. Їх використовують як «забелки», «завроди» та «вологи» в багатьох стравах, до складу яких входять борошно, картопля, овочі або гриби.

Свинину здебільшого використовують для домашніх ковбас і «вяндлини» — слабокопченої шинки або корейки. Нежирну свинину та баранину запікають великими шматками — це національна білоруська страва «пячісти».

Білоруські страви, безперечно, вносять свій вагомий влад до світової книги кулінарії. А оскільки продукти для приготування страв у білорусів та українців споріднені, то запасаємося рецептами — й вирушаємо на кухню.

БІГОС ПО-БІЛОРУСЬКИ

Інгредієнти: 500 г свинини (або яловичини), 150 г шинки, 3 ст. ложки смальцю, 750 г капусти, 4 цибулини, 2 помідори, 3-4 антонівських або будь-яких кислих яблук, лавровий лист, перець та сіль — на смак, 1 головка часнику.

Приготування: м’ясо, нарізане шматочками, з’єднати з розігрітим киплячим салом, обсмажити з усіх боків, посипати зверху перцем, нарізаною цибулею, лавровим листом і зверху закласти капустою; далі — нарізаною соломкою цибулею і рубаною шинкою, потім — цибулею та помідорами, яблуками; потім знову капустою і ще раз посипати залишками прянощів. Посолити й поставити тушкуватися в духовці на 1 годину або на повільному вогні на плиті 1,5 години.

Якщо до кінця приготування на плиті рідина почне сильно википати, можна долити трохи окропу.

КРУПЕНЯ

Інгредієнти: 30 г білих грибів (сухих), 1 картоплина, 1 цибулина, 1 невеличка морквина, картопля, олія, 2 ст. л. перлової крупи, 2 ст. л. білої квасолі, 1 л грибного відвару.

Приготування: замочити гриби на 3-4 год., промити, знову залити 3 л води. Варити 2-3 год. Відвар процідити, уварити до об’єма 1 л. Картоплю нарізати кубиками. Моркву та цибулю очистити, подрібнити й пасерувати на слабкому вогні. Перловку та квасолю відварити окремо до напівготовності. Гриби віджати й нарізати, відвар довести до кипіння, покласти в нього всі інгредієнти, варити до готовності на слабкому вогні.

Насамкінець приправити прянощами й додати лавровий лист. Подавати зі сметаною та зеленню.

ХОЛОДНИК ПО-БІЛОРУСЬКИ

Інгредієнти: 300 г щавлю, 1 огірок, 30 г зеленої цибулі, 1 яйце, 1 ст. ложка сметани, 1 ч. ложка цукру, кріп, зелень — на смак.

Приготування: перебраний і промитий щавель дрібно нарізати, покласти в киплячу воду або в бульйон і варити 5-7 хвилин, потім охолодити на льоду. Дрібно нарізану зелену цибулю розтерти з сіллю, нарізати огірки, білок круто зварених яєць, ретельно розтерти жовток; все це ввести в охолоджений відвар щавлю.

Перед подачею холодник заправити сіллю, цукром, додати сметану й посипати кропом.

Леся ШАПОВАЛ
Газета: