Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Диво-чорниця

Із лісової «вітамінної абетки» готують неймовірно смачні та корисні страви
27 липня, 2012 - 00:00

Проходячи зараз поміж рядами продавців біля станцій метро та стихійних ринків, мимоволі зупиняюсь і приціняюсь до вмісту кошиків із дрібними темно-синіми ягодами, які продають влітку завзяті збиральники лісовини. Беру собі на замітку: «Закласти до морозильника на зиму хоча б 1-2 кілограми цієї природної лікувальниці й неабиякого делікатесу». Часто мій дитячий літній відпочинок асоціювався у мене з пошуками (зрозуміло, під керівництвом дорослих) «лісових скарбів»: чи то грибів, чи то ягід. Зокрема, і чорниці. Без неї я й до тепер не уявляю літніх заготовок. В Україні чорницю збирають на Київщині, Рівненщині, Закарпатті, Житомирщині, Вінниччині... Нині для багатьох господарів чорниця стала ще джерелом прибутку. У деяких виданнях я навіть зустрічала інформацію, що найбільш завзятіші буковинці у пошуках заробітку їздили збирати чорниці аж до Швейцарії.

Незважаючи на досить виснажливий спосіб її збирання (ягода дрібна й росте на невеликих галявинах), у нас, напевно, не знайдеться родини, де не куштували чорниць та не переконувалися у їх природних лікувальних властивостях. Чорницю й справді недаремно називають лікувальною ягодою. Нею і лікують шлункові хвороби, і нормалізують цукор у крові. Ягода багата на каротин, дубильні речовини, калій, кальцій, сірку, мідь, хром, марганець, вона — ціла книга вітамінів груп С та В. Цілющі властивості має і чорничний мед, який відрізняється особливим світло-червонуватим кольором.

Нещодавно дізналася, що в Україні з’явився ще й пам’ятник чорниці. Він стоїть у селі Гукливий Воловецького району Закарпатської області, у так званій «чорничній столиці», де вже кілька років поспіль проводять фестиваль чорниці «Верховинська яфина» (місцева назва цих ягід. — Авт.). Біля села знаходиться одна з найбільших чорничних галявин із практично ідеальними умовами для дозрівання ягід. Склалася своєрідна традиція: на кожному новому фестивалі яфини до вже існуючого пам’ятника додають нову металеву ягідку.

Нині справжні дотепники-кулінари, пропагуючи чорницю, роблять це з притаманною їм долею фантазії. Серед кулінарних страв із чорницями — млинці, вареники, компоти, чаї, а ще — киселі, десерти, варення, гомбовці (щось на зразок книглів), тістечка.

Страви з чорниці прості й невибагливі. Утім, скуштувавши їх, ви забезпечите свій організм вітамінами та корисними мікроелементами на цілий день. А от вміло заготована на зиму чорниця буде не тільки кулінарною знахідкою на вашому столі, а й неодмінно додасть здоров’я вашій родині.

ЧОРНИЦЯ НАТУРАЛЬНА

Стиглі, не прим’яті ягоди чорниці перемити, просушити й засипати у банки з кришками, які можуть закручуватись. Трішки струсити банки, щоб ущільнити ягоди, наповнити їх уже по вінця, простерилізувати у киплячій воді упродовж десяти хвилин. Закрити.

Інший варіант передбачає таку ж підготовку ягід, як і попередній, проте тут чорниці вкладають у підготовлені й прогріті у духовці пляшки. Так само струшують, як і у випадку з банками, закривають пробками й заливають парафіном. Зберігають у холоді.

ЧОРНИЦЯ СУШЕНА

Чорницю перебирають і не миють. Викладають на деко або в електричну сушку. У духовці сушать при відкритих дверцятах, спочатку при температурі 35-40 градусів, потім при 50-60 градусах. У сушці — при 40 градусах.

ПІСОЧНИЙ ПИРІГ ІЗ ЧОРНИЦЯМИ

Робимо звичайне пісочне тісто з розрахунку, щоб воно покрило все деко. Для начинки потрібно 150 г сметани, 0,5 кг чорниці, 3-4 яєчні білки, 100 г цукру.

Тісто розподілити по деку. Зробити краї тіста трохи вищими, щоб ягоди, запікаючись, не витікали. Випікати 25 хвилин до рум’яної скоринки при температурі 180°С. Корж охолоджуємо, змащуємо нетовстим шаром сметани, посипаємо ягодами. Збитими з цукром білками покриваємо чорниці. Зверху пиріг також можна прикрасити ягодами. Випікати на невеликому вогні (близько 160°С) до 20 хвилин, доки білки не зарум’яняться. Можна притрусити цукровою пудрою.

ЧОРНИЧНО-ЯБЛУЧНИЙ МАРМЕЛАД

На 1 кг чорнично-яблучного пюре потрібно 700 г цукру, 2 г лимонної кислоти.

Очищені й дрібно порізані яблука, помішуючи, проварити в невеликій кількості води 15 хвилин. Потім пропустити через м’ясорубку (чи подрібнити у блендері). Чорницю перебрати, промити, розім’яти і варити до м’якості. З’єднати її з яблучним пюре та знову поставити на вогонь. Через 5 хвилин після закипання додати 1/4 загальної кількості цукру. Проварити ще 5 хвилин і обережно, частинками, додавати цукор, що залишився. У кінці влити лимонну кислоту, розчинену у ложці води.

Ще киплячим мармеладом заповнити простерилізовані банки по вінця, закатати кришками. Перевернути вниз кришками, накрити тканиною та залишити охолоджуватися.

ДЖЕМ ІЗ ЧОРНИЦІ З ЧЕРВОНОЮ СМОРОДИНОЮ

Інгредієнти: 3 кг чорниці, 3 склянки червоної смородини, 4 кг цукру.

Червону смородину подрібнити у блендері (або розім’яти вручну), перекласти у каструлю, довести до кипіння. Зняти з плити, охолодити й відцідити сік через марлю. Потім в емальований таз викласти весь цукор, на його середину вилити сік зі смородини та зварити сироп. Коли сироп кипітиме, потроху досипати в нього ягоди чорниці, варити ще 35-40 хвилин, постійно помішуючи та розминаючи ягоди. Гарячим перекласти джем у прокип’ячені банки. Залишити відкритими до повного охолодження та утворення плівки. Нарити капроновими кришками чи закатати залізними.

Леся ШАПОВАЛ, «День»
Газета: