Що може об’єднувати пейзажиста, графіка і художника театральних декорацій? Як виявилося, київські краєвиди. Сергій Шишко, Юрій Химич та Олександр Хвостенко-Хвостов мали цілком реальний шанс бути знайомими, адже жили в одну епоху й в одній країні. Але їхня творчість, як і, ймовірно, світогляд, були різними.
Олександр Хвостенко-Хвостов — випускник Московського училища живопису, скульптури та архітектури, авангардист, лауреат Сталінської премії, творець агітаційних плакатів і художньої реклами в Радянському Союзі. Він відомий своїми декораціями та художнім оформленням для опери й балету в Харкові та Києві.
Юрій Химич — український архітектор і графік із Кам’янця-Подільського, випускник Київського інженерно-будівельного інституту, а згодом і викладач цього навчального закладу та Київського художнього інституту. У роботах Юрія Химича знайшли своє відображення чимало архітектурних пам’яток України — старожитні будівлі Львова, Галичини, Криму, Києва.
Мистецтво Сергія Шишка — вихідця із Чернігівщини — пов’язане з пейзажами. Після того як закінчив Інститут малярства, скульптури та архітектури Всеросійської академії мистецтв у Ленінграді, він створив цикли самаркандських і загорських етюдів, фронтових етюдів, цикл карпатських краєвидів, пейзажі шевченківських місць, кримські етюди, індустріальні пейзажі й полотна.
Цих абсолютно різних художників об’єднує одна спільна риса — у творчій спадщині кожного з них є роботи, присвячені Києву. Київські краєвиди малював Олександр Хвостенко-Хвостов, будівлі — графік Юрій Химич. Серед творів Сергія Шишка — теж чимало картин, присвячених дорогому місту. Цикл його етюдів так і називається: «Київ — улюблене місто».
Варто зазначити, що роботи трьох митців різні за жанрами, але зображений на них Київ ще ХХ століття — той аристократичний, затишний, гармонійний, від якого мало що збереглося сьогодні. Смислове поєднання цих вишуканих картин відтворює своєрідну історичну карту української столиці, яка пробуджувала творчу уяву у зовсім різних людей.