Півсотні маловідомих творів Олекси Новаківського — з приватної колекції родини Новаківських, які досі зберігалися у фондах Національного музею. Експозицію приурочено до 75-річчя від дня смерті митця. Про це «Дню» повідомила онучка митця Іванна Новаківська.
Олекса Новаківський навчався на творах видатного польського художника, одного з найвизначніших представників символізму Яцека Мальчевського.
Вплинули на творчість Новаківського також Ян Матейко та Станіслав Виспянський. Мистецьку освіту Новаківський здобув в Одесі та у Краківській академії красних мистецтв.
Живописна манера митця сформувалася на творчому засвоєнні принципів імпресіонізму.
Тривалий час художник працював у с. Могила, що неподалік Кракова.
З 1913-го жив у Львові. Крім творчої роботи, Новаківський займався й педагогічною діяльністю. У 1920-х роках очолював факультет мистецтва Львівського українського університету, а 1923-го заснував у Львові художню школу, що стала осередком малярської культури в Західній Україні і в якій навчалася ціла плеяда відомих митців, зокрема Роман Сельський та Григорій Смольський.
В експозиції виставки — портрети митрополита Андрея Шептицького, історика, педагога та громадського діяча Олександра Барвінського, живописця, майстра парадного та камерного портрета Дмитра Левицького, а ще — низка зображень музи та дружини митця Анни-Марії («Дружина у рожевому», «У задумі», «Перед сповіддю», «Портрет із молитовником») й автопортрети самого Олекси Новаківського.
Також на виставці представлена «Матір Милосердя», задумана Новаківським як запрестольний образ Богородиці у церкві Святого Юра й символ України.
«Митрополит Шептицький носився з ідеєю заснувати у Львові Академію мистецтв, але не бачив, хто б із сучасних митців міг би її очолити, — зазначив на відкритті вернісажу доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Академії мистецтв України Володимир ОВСІЙЧУК. — Харизму й талант викладання у Новаківському побачив митрополит Шептицький, і саме він запросив Олексу переїхати до Львова».
Перлиною відкриття експозиції стала міні-постановка від заньківчан — народного артиста України Богдана Козака та актора Богдана Ревкевича, котрі представили кілька фрагментів із книжки приятеля художника — Івана Голубовського, який вклав розмови з Новаківським у новели під назвою «Розмахом могутніх крил».
— Мистецтво без форми неможливе, а твори Новаківського — це виразна форма, яка підкреслює глибину та суть явища, якого він торкається, чи це портрет, чи пейзаж, — зазначив шевченківський лауреат Богдан КОЗАК. І додав, що завжди приводить студентів до Музею Олекси Новаківського, аби показати, що таке форма і як її потрібно шукати на сцені — через пластику, жест, ритміку мови та спосіб мислення.
Виставка у Львівській галереї мистецтв триватиме до 15 січня.
Цього ж дня буде представлено каталог маловідомих творів Олекси Новаківського.