Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пальчики медові

Як мед — природну скарбницю вітамінів та мінералів — перетворити на смачні страви й напої, розповідають бджолярі з Тернопільщини
14 вересня, 2012 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Липовий, гречаний, соняшниковий чи будь-який інший мед виберете — не помилитеся, бо будь-який смачний та цілющий!» — кажуть пасічники. Ще Гомер оспівував чудесні властивості меду. Одна з його героїнь напоєм кікеоном, у якому містився значний відсоток цього продукту, лікувала безсоння і надихала воїнів на подвиги. Філософ Аристотель у IV столітті до нашої ери започаткував наукове бджільництво, а основоположник античної медицини Гіппократ описав цілющі властивості меду. Одна з легенд оповідає, що на могилі Гіппократа поселився рій бджіл, які виготовляли особливий мед, що зцілював від безлічі хвороб. А от французький імператор Наполеон Бонапарт використав зображення бджоли для свого герба, пояснюючи це її працелюбністю. Особливий інтерес до меду пов’язаний із тим, що він задовольняє потребу організму людини в необхідних мінеральних речовинах, бо містить залізо, мідь, марганець, двоокис кремнію, хлор, кальцій, калій, натрій, фосфор, алюміній, магній. До його складу входять також усі вітаміни, які дієтологи вважають необхідними для здоров’я.

«Мед — це сила, смакота! Дякую тобі, бджоло!!!» — під таким гаслом у Тернополі, де, до речі, є пам’ятник бджолі, провели свято меду. Як засвідчують щорічні медові фестивалі, серед жителів обласного центру чимало бджолярів. Ясна річ, пасіка в місті — велика рідкість, а от у селах на дачах можна їх побачити доволі часто. Тернопілець Петро Миськів займається бджільництвом із дитинства, перейнявши це вміння у батька й дідуся. Нині привчає до справи і старшого сина. У його бджолиному господарстві, що в Зборівському районі, понад сотню вуликів. «Скільки конкретно є вуликів, вам ніхто із пасічників не скаже — погана прикмета», — усміхається пан Петро. В Ігоря Музики пасіка неподалік Тернополя, в селі Довжанці. Зранку до вечора він доглядає бджіл, адже щоб мати добрий урожай меду, треба постійно працювати. Для забезпечення організму всіма необхідними вітамінами і мікроелементами Ігор Музика та його домашні щодня вживають по дві-три чайні ложки меду вранці або на ніч. Таке саме він радить робити й читачам «Дня». У подружжя Петра і Тетяни Ковалів пасіка в Збаразькому районі — лісова. До того ж, як вони кажуть, промислових масштабів.

Відомо, що до появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для людини. І будучи здавна популярним, як бачимо, він і досі не втрачає своїх позицій, незважаючи на велику кількість солодощів, які пропонує сучасна харчова промисловість. Щодо медових ласощів, то мені, як онуці пасічника, з дитинства припав до душі забрус (закритий бджолами у стільниках вистояний мед) зі свіжим молоком. А страв із медом просто безліч. Мед додають і у випічку (згадайте хоча б медові пряники, медівники), готують з ним різноманітні напої — квас, трав’яні чаї, медовуху, виготовляють солодощі з насіння. І, звісно, не менш смачний мед у чистому вигляді.

А сьогоднішні рецепти — із записника тернопільки Наталі Мелешко, з якою я теж познайомилася на фестивалі. Вона з чотирнадцяти років допомагає батькам на родинній пасіці. «Це, мабуть, і «зобов’язує» знати чимало рецептів страв із цим поживним продуктом», — каже молода жінка.

МЕДІВНИК

Інгредієнти: 1 склянка гречаного меду, 1 склянка цукру, 4 яйця, 2 столові ложки олії, 2 столові ложки сметани, 50 г маргарину, 2 чайні ложки соди, погашеної в одній чайній ложці лимонного соку, 400 г муки.

Приготування: Усе збити в комбайні або міксером. За бажанням додати кориці, родзинок, горіхів. Пекти при температурі 160 градусів протягом години.

МЕДОВИЙ ТОРТ

Тісто: 4 яйця збити з однією склянкою цукру, як на бісквіт. Додати 3 столові ложки меду, 1 чайну ложку соди, погашеної оцтом, 1,5—2 склянки муки. Усе перемішати — до густини, як для бісквіту. Форму для випічки змастити олією та посипати мукою. Спекти чотири коржі.

Крем: 500 грамів сметани збити з однією склянкою цукру. Додати горіхів, вишень, чорносливу.

МЕДОВІ ПАЛЬЧИКИ

Збити 2 яйця і 50 грамів цукру. Додати 100 грамів меду, стільки ж сметани, 1 чайну ложку соди, погашеної в сметані, 1 чайну ложку кориці, 300 грамів муки. Спекти два коржі. Після того як вони вихолонуть, порізати їх на смужки та обкачати в шоколадній помадці й суміші із 200 грамів мелених горіхів і 200 грамів кокосової стружки.

Шоколадна помадка: 200 г цукру, 100 г вершкового масла, 50 г какао, 50 г води. Усе це зварити.

ПЕЧЕНІ ЯБЛУКА

Начинка: 1 склянка потертих горіхів, 100 грамів родзинок, три-чотири столові ложки меду.

Приготування: 5 великих яблук помити й вибрати з них середину.

Начинити і скласти яблука в скляну форму для запікання. Запікати в мікрохвильовій печі 15— 20 хвилин.

МЕДОВИЙ КИСІЛЬ

Інгредієнти: чверть склянки лимонного соку, 300 грамів меду, треть склянки цукру, 3 столові ложки картопляного крохмалю, шість із половиною склянок води.

Приготування: Розвести в гарячій воді 150 грамів меду, додати цукру і довести суміш до кипіння. Картопляний крохмаль розчинити холодною прокип’яченою водою і заварити ним, помішуючи, киплячий сироп. Зняти з вогню, влити решту меду і лимонний сік. Кисіль добре перемішати й остудити.

САЛАТ ІЗ ГАРБУЗА З МЕДОМ

Інгредієнти: 300 грамів гарбуза, 1 ріпа, 2 яблука, 3 — 4 столові ложки меду.

Приготування: Сирий гарбуз нарізати дрібними кубиками, змішати з медом і залишити на 35 — 40 хвилин. Яблука без серцевини, ріпу нарізати також дрібно і змішати з гарбузом.

САЛАТ ІЗ МОРКВИ ТА ГОРІХІВ З МЕДОМ

Інгредієнти: дві-три морквини, півсклянки ядер волоських горіхів (можуть бути також арахіс, мигдаль), 1 столова ложка меду, лимонний сік, сіль, одна-дві столові ложки вишні для прикраси.

Приготування: Моркву помити й очистити, натерти її на дрібній тертці, посолити і полити лимонним соком. Додати мелених горіхів, меду і перемішати.

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: