Міцний аромат свіжезавареної кави наповнює вашу кімнату, поступово, ніби крадькома, він минає кухню, передпокій, вітальню... Або ж ні — це навшпиньки підкрадається смачний запах щойно приготовленого різотто, свіжовипечених булочок, смажених горішків чи мигдалю, аромат гарячого шоколаду чи якоїсь особливої канапки. Хто з нас не мріяв прокидатися саме так? А потім за смачним сніданком збагатити це своє початкове враження змістовною розмовою, яка додасть сили та бадьорості на цілий день.
Впевнена, що навіть тим, хто не є затятим кулінаром, частенько спадало на думку порадувати рідних чимось ексклюзивним. Просто не вистачає фантазії на всілякі вранішні експерименти. Але якщо зазирнути у книги з давніми рецептами, то віднайдемо там чимало забутих родинних меню, які, як виявляється, не втратили своєї актуальності й дотепер.
Тому буде справедливо сьогодні знову повернутися до кулінарної книги, про яку «День» вже розповідав на свої шпальтах — це праця Ольги Франко «Практична кухня». Але приділимо увагу саме сніданкам і стравам, які готуються досить швидко, що ніяк не позначається на вишуканості їхнього смаку.
ГАРЯЧІ НАКЛАДАНЦІ
Перемолоти печене або варене м’ясо, додати присмаженої цибулі, 2 ст. ложки тертого сиру, 2-3 розтерті сардини, 2 жовтки, піну 2 білків, 2-3 столові ложки сметани або вершків. Усе це посолити й добре вимішати, намастити на скибки булки і поставити на 10-15 хвилин у духовку. Подавати гарячими.
ПАРОВА БАБА З ГОРІХІВ
Перемолоти 1/2 кг почищених горіхів, вимішати їх із шістьма жовтками, розтертими з двома ст. ложками цукру, і двома ст. ложками масла. Додати одну склянку тертої булки, розмоченої у двох склянках молока, і піну з білків. Усе це вимішати і викласти у змащену маслом і посипану тертою булкою форму, варити на паровій бані протягом півгодини. Подавати на стіл з підливою.
МИГДАЛЕВІ ОБАРАНКИ (КРЕНДЕЛЬКИ)
400 г солодкого мигдалю дрібно порізати. Додати піну трьох білків, 300 г цукру, 100 г тертого шоколаду, вимішати і сформувати тісто у вигляді кренделиків. Підсушити їх у печі або духовці.
ЯБЛУКА В ТІСТІ
Помити й почистити дрібні яблука, порізати на кружальця і вийняти середину. Приготувати тісто як на налисники і вмочати у нього кружальця яблук. Смажити на гарячому вершковому маслі. Відразу подавати, посипавши зверху ваніліном та цукром.
ФОРШМАК
Почистити 1 великий або 2 малі оселедці, посікти або перемолоти 1/2 кг сирого м’яса, додати 2 ст. ложки вершкового масла, 1 ст. ложку сметани, 1 яйце, 3-4 склянки картопляного пюре, сіль перець за смаком. Усе це ретельно вимішати з посіченим оселедцем, викласти на сковороду, випікати у духовці.
ГРІНКИ З ГРИБАМИ
Порізати на смужки білі гриби, підсмажити їх на вершковому маслі з цибулею, сіллю, перцем, борошном і сметаною (до смаку). Все це має бути таким густим, щоб купка не розсипалася. Маленькі скибки булки підсмажити з обох боків на олії, покласти на них товстим шаром приготовану масу, запекти в духовці.
ГРІНКИ З ПЕЧЕРИЦЯМИ
Порізані печериці підсмажити з дрібно посіченою цибулею й однією ст. ложкою вершкового масла. Додати 1 ст. ложку тертого гострого сиру, 1 ст. ложку тертої булки, посолити поперчити. Масу охолодити й добре перемішати з 1-2 сирими яйцями. Накласти товстим шаром на підсмажені грінки, запекти в духовці.
ЗАПЕЧЕНА КАПУСТА
Тверду головку капусти зварити у підсоленій воді, відцідити, охолодити й розрізати на чотири частини. Вмочити у яйце, обсипати тертою булкою, перемішаною з борошном, і смажити на вершковому маслі або смальці. Підсмажену капусту покласти в ринку з маслом, полити сметаною і запекти в духовці.
МОРКВА В ТІСТІ
Молоді великі морквини порізати повздовж на тонкі скибки, запарити кип’ятком, зварити у підсоленій воді й підсушити на ситі. Вмочати у заздалегідь заготовлене, густе як на налисники тісто і смажити на маслі. Подавати як гарнір до м’яса, зеленого горошку.
ПАРОВА БАБА З ПОМІДОРІВ
10 помідорів зварити і протерти через сито. Окремо потовкти 1 кг вареної картоплі з однією ст. ложкою масла, трьома яйцями, перцем, додати протерті помідори та зварити у формі на паровій бані або запекти у духовці. Тоді викласти на полумисок, посипати тертим гострим сиром і подати на стіл з вершковим маслом або підливою з помідорів.
КАВОВИЙ КИСІЛЬ
Перемолоти 100 г підсмажених зерен кави, залити їх одним літром густих вершків і довести до кипіння під кришкою. Коли кава з вершками охолоне, процідити її, змішати із жовтками, розтертими з 200 г цукру і поставити на вогонь, весь час помішуючи, поки маса не загусне. Тоді охолодити й збивати до утворення піни (можна додати цукор), долити 1/4 л розчиненого у воді желатину і простудити у формі.
СВІЖІ ЯГОДИ В ТІСТІ
Приготувати тісто як на налисники, тільки дещо густіше. Почистити малину, чорниці або вишні (можна використати морожені ягоди), посипати їх цукром і залишити, щоб ягоди пустили сік. Сік злити і переварити. На гарячу сковороду з розтопленим вершковим маслом налити половину тіста, покласти на нього ягоди й накрити другою половиною тіста. Підсмажити з двох боків, подати з цукром та соком.