Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Строкатість» канадської кухні

Вареники по-канадськи та гаспаччо по-українськи
9 липня, 2010 - 00:00

Згідно з стародавньою українською традицією, за приготування домашніх страв відповідала жінка, тому невипадково існує приказка: від доброго господаря має пахнути вітром, а від господині — димом.

Софія Скрипник живе в Канаді протягом шістдесяти двох років. Свого часу ще дитиною вона приїхала за океан разом із родичами, до дядька, який жив у Торонто. У своїй сім’ї Софія Іванівна дбайливо та трепетно ставиться до всього українського, адже народилася на Заході України. Одне із захоплень пані Скрипник — куховарство, господиня завжди частує своїх гостей стравами різних кухонь світу.

«Історично склалося так, що канадська кухня є мультикультурною, тому виділити якісь окремі страви неможливо, адже сучасна Канада — це суміш багатьох національностей, які ментально схильні до різної їжі» — розповідає кореспондентові «Дня» Софія Скрипник. Господиня наголосила, що в традиційному канадському раціоні фігурує варена квасоля, стейки з молоком та печені страви. Українці, які прибули до цієї країни завдяки кільком хвилям імміграції, намагалися зберегти в канадійських умовах не лише свої звичаї, традиції, але й національну кухню. І навіть більше того. Нашим співвітчизникам вдалося нав’язати місцевій кухні вареники! Тож тепер ця страва стала частиною місцевого меню. Пані Софія розповідає, що канадці запозичують найсмачніше з гастрономічних традиційних багатьох національностей, адже самобутня місцева кухня не настільки різноманітна. Так відбулося й із варениками, які тут отримали нову назву — «пирогі».

Сьогодні канадійці небайдужі до шашлику та риби. Особливість приготування «канадійського» м’яса полягає в тому, що його не надто припікають, часто навіть залишають напівсирим.

Сучасні українці, які живуть у Канаді, не відмовляються від тутешніх смаколиків, але й популяризують найсмачніші страви своєї національної кухні. Традиційно на різдвяному столі Скрипників дванадцять страв: оселедець в олії, вінегрет (біла квасоля, буряк, цибуля, квашена капуста), риба по-грецьки (смажене філе риби, підсмажена морква, цибуля, спеціальний соус), риба по-жидівськи (рибні кульки або фарширована риба), борщ із вушками, вареники і солодкі страви. Пані Софія наголосила, що на Різдво, за українською традицією, готує тільки пісні страви, а от на Великдень доповнює «святковий» раціон холодцем, сирниками та іншими смачними приготуваннями.

Нещодавно спекотна погода змусила господиню «заглянути» до меню іспанської кухні. Коли кореспондент «Дня» спілкувалася із Софією Іванівною, вона якраз готувала холодний суп — гаспаччо. Рецепт гаспаччо дуже простий: порізати 4 помідори, 4 огірки, одну цибулину, 4—5 зубців часнику, гаряча паприка, сіль, перець, залити все томатним соком (1 л), додати одне горнятко перекип’яченої води. Зверху порізати півогірка, півпомідора, додати 1—2 ложки оливкової олії. «Родзинка» страви в тому, що вона має бути холодною. Тому суп повинен постояти в холодильнику 2—3 години», — пояснює Софія Іванівна.

Колись пані Скрипник «колекціонувала» книги з найрізноманітнішими рецептами зі всього світу, тому куховарський досвід Софії Скрипник — чималий. У своєму хобі вона не обмежується приготуванням страв якоїсь певної кухні, хоча зізнається, що перевагу надає все ж українським стравам.

ЛОСОСЬ ПО-КАНАДСЬКИ

Щоб приготувати «лосося по-канадськи» необхідно взяти такі інгредієнти: 2 великих філе лосося по 300 г кожний, 200 г свіжої сметани, 200 г шампіньйонів, 60 г вершкового масла, половину цибулі, 1 хлібна м’якушка, молоко, пучок петрушки, сіль, перець. Спосіб приготування страви: розігріти сковорідку, порізати цибулю і обсмаживши її у вершковому маслі. Вимочити хліб у молоці і покласти у миску, до нього додати порізані гриби, петрушку, цибулю, додати сіль і перець за смаком. Викласти філе лосося, зверху шар «фаршу» з грибами, потім знову філе. Розігріти сметану і залити нею рибу, довкола викласти масло кульками. Рибу необхідно поставити у піч на 30 хв. Приготовану страву прикрасити зеленню.

Юліана ЛАВРИШ, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: