Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Автономні вибори

У Криму не згодні з новим виборчим законом
26 березня, 2004 - 00:00

Як відомо, Верховна Рада Криму не зовсім Верховна — вона ще у 1995 році втратила право приймати закони. У той же час депутати не погоджуються з тим, що новий виборчий закон відносить парламент автономії до місцевих органів влади. Учора у Сімферополі відбулася позачергова сесія Верховної Ради Криму, яка обговорила прийнятий 18 березня парламентом України у першому читанні закон про вибори депутатів місцевих рад. Різку реакцію кримських парламентаріїв викликав також той факт, що законопроект встановлює для автономії пропорційну систему виборів, яку вони вважають неприйнятною. Два дні тому члени Президії Верховної Ради, які зізвали позачергову сесію, вже направили своє Звернення до Верховної Ради України, в якому повідомили, що вони, «не ставлячи під сумнів повноваження Верховної Ради України про прийняття законів, вважають, що при цьому не повинні порушуватися положення Конституції України, що визначають статус Автономної Республіки Крим», і попросили своїх київських колег «виключити з ухваленого у першому читанні закону положення, що стосуються виборів депутатів Верховної Ради Криму та ухвалити щодо цього питання окремий закон»...

За ухвалений Верховною Радою України закон про вибори місцевих рад проголосували практично всі народні депутати від Криму. Тепер депутати Верховної Ради Криму називають його «сирим», «недоношеним», «поспішним». «Депутати поспіхом проголосували за щось таке, що не відповідає жодній нормі Конституції, до того ж вони не врахували жодної нашої пропозиції і зауваження, — заявив заступник голови Верховної Ради Криму Василь Кисельов. — Хоч прислали нам сім варіантів даного закону, ми їх сумлінно розглянули на спеціальних депутатських слуханнях і висловили свою думку».

По відношенню до виборчого питання політики Криму сьогодні розділились на три групи. Одні з них вважають пропорційну систему прийнятною. Наприклад, голова Російської громади Криму, депутат Верховної Ради Сергій Цеков вважає, що Крим більше, ніж інші регіони України, потребує проведення виборів до місцевих органів влади на пропорційній основі. З його точки зору, «неструктурованість Верховної Ради Криму призвела до того що ситуація у сфері міжнаціональних відносин не покращується, а гіршає з кожним днем». Лідер Кримської організації СДПУ(О) Юхим Фікс сказав «Дню»: «Якщо ми хочемо, щоб наша політична система структурувалася, щоб за ті чи інші дії влади була відповідальна та чи інша політична сила, вибори, у тому числі й в Криму, потрібно провести на пропорційній основі». Кримські есдеки підтримують рішення Верховної Ради України. Перевагу пропорційній системі виборів віддають, заявив «Дню» віце-спікер Верховної Ради Криму Ільмі Умеров, який входить також у Раду представників кримськотатарського народу при Президенті України, і політичні сили кримськотатарського народу.

Друга група різко заперечує проти вже ухваленого у першому читанні закону. Передусім це нинішні депутати Верховної Ради, обрані за мажоритарною системою. Микола Колісниченко, наприклад, на засіданні президії запропонував терміново звернутися з протестами не тільки до Верховної Ради України, але і до Президента, як гаранта конституції, і до Конституційного Суду. Головний його аргумент полягає в тому, що обрані за пропорційною системою депутати зараз не працюють в округах, відірвалися від виборців, не несуть відповідальності за роботу в конкретному окрузі.

Голова Ради міністрів АРК Сергій Куніцин, як повідомили «Дню» у прес-службі уряду, підкреслює, що українські парламентарії не врахували побажання кримських депутатів відносно проведення виборів до Верховної Ради Криму за мажоритарною системою. «Ми жорстко відстоюватимемо свої позиції, і категорично не згодні з тим, щоб з нами не радилися. Ми автономна республіка, є окремий закон, є Конституція Криму, Конституція України, де записано, що у Криму вибори проводяться на мажоритарній основі. Ми вийдемо на Президента, на парламент, на спікера, на більшість і відстоюватимемо свої права», — говорить він.

Третя група політиків, незважаючи на те, що віддає перевагу пропорційній системі, все ж підтримала скликання позачергової сесії і протести проти прийнятого законопроекту, виходячи з того, що, «думку автономії було проігноровано». Юридично вони підтверджують свою позицію тим, що коло повноважень Кримської автономії визначено розділом Х Конституції України, а коло повноважень місцевого самоврядування — розділом ХI. З Конституції України випливає, що Верховна Рада Криму до органів місцевого самоврядування не відноситься, а тому об’єднання їх в одному законі про вибори, з їх точки зору, не є правомочним.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь
Газета: 
Рубрика: