Що ж, коаліцію створено. Саме час озирнутися назад та згадати, як це було. Заклопотаність станом політичного здоров’я блоку «Наша Україна» їхні партнери почали виявляти ще з того моменту, коли Роман Зварич заявив, що затягнення процесу пов’язане виключно з невідповідністю кількості сторінок коаліційної угоди стандартам, прийнятим у європейських парламентських демократіях. Це викликало усмішку, але було сприйняте з розумінням. Постійна поява інформації про те, що «Наша Україна» веде паралельні консультації з регіоналами, вже почала викликати тривогу в спостерігачів процесу. А завзятість, із якою перші продовжували заперечувати це, починала набувати характеру манії.
Після кожної чергової заяви «не останніх» депутатів-нашоукраїнців про те, що їм не відомо про будь-які переговори з Партією регіонів, клінічна картина всіх подій почала прояснятися.
Усе це, швидше за все, нагадує гру в піжмурки в кімнаті без меблів. Але такі ігри політичних коментарів не потребують, тут потрібні фахівці зовсім іншої професії.
Подібний випадок описаний у повісті Р.-Л. Стівенсона «Дивна історія доктора Джекіла та містера Хайда» Нагадаємо, що в ній ідеться про те, що лікар Джекіл зробив сенсаційне відкриття — зумівши відокремити в собі добре начало від злого. Це відкриття він повинен тримати в таємниці, оскільки носій зла, якому він дав ім’я містер Хайд, став просто некерований. Саме цим можна пояснити щире здивування «непоінформованих» членів «Нашої України» про те, чим займаються «обізнані» члени цього об’єднання.
Лікар Джекіл не завжди знає, де буває і що робить містер Хайд.
Цей майже безнадійний випадок політичної недієздатності ще більше заплутувала позиція Президента. Оскільки поведінка глави держави так само не відзначалася особливою послідовністю: він або робив суперечливі заяви, або демонстрував бажання знаходитися «над процесом».
Схожим вірусом свого часу був уражений і попередній президент — Леонід Кучма. Різниця тільки в тому, що позиція одного визначалася «місцем сидіння», а іншого — координатами польоту. Так, спершу Президент не розділяв позиції квотного принципу розподілу посад у коаліції, але повернувшись з останнього польоту до Нідерландів, заявив, що європейська практика, виявляється, на боці бютівців.
А починалося все з простого поцілунку. Того самого, яким Леонід Кучма нагородив Юрія Єханурова в Дніпропетровську.
«А щодо Кучми... У Дніпропетровську Леонід Брежнєв завів порядок, що треба цілуватися. Ну сталося».
виконувач обов’язків прем’єр-міністра, «Наша Україна»
Ну якщо виконувач обов’язків прем’єра вважає, що можна апелювати до Брежнєва, то чому б тоді не звернутися ще до одного нашого співвітчизника, класика світової літератури Миколи Гоголя, та з його допомогою спробувати розшифрувати приховані значення заяв політиків. (Цитати з твору письменника подано мовою оригіналу, оскільки, як з’ясувалося, літературний переклад повісті, здійснений Максимом Рильським, — видання раритетне, і нам не вдалося оперативно відшукати його в бібліотеках Києва.) Микола Гоголь сказав би з цього приводу таке:
«Хорошо, что еще не догадался никто посадить меня тогда в сумасшедший дом. Теперь передо мною все открыто».
«Але як главу держави мене непокоїть, що процес формування парламентської більшості затягується».
з радіозвернення Президента
«Удивляет меня чрезвычайно медленность депутатов. Какие бы причины могли их остановить? Без депутатов неприлично. Никакого не будет веса моему достоинству. Я ожидаю их с часа на час».
«Юлія Володимирівна дивиться на 2009 рік із позиції: як пройти виниклу сьогодні колізію, щоб набрати відповідний пакет дивідендів для того, щоб у 2009 році успішно балотуватися»
«Я сегодня все утро читал газеты. Странные дела делаются... Говорят, какая-то донна должна взойти на престол.
Не может взойти донна на престол. Никак не может. На престоле должен быть король».
«Завдяки тому, що ми два з половиною місяці не маємо видимої централізованої влади, в країні починаються кримінальні бізнес-розбірки. То там, то там починають пострілювати бізнесменів, то там, то там починають силовим методом захоплювати підприємства»
в. о. міністра внутрішніх справ
«Да, говорят, нет короля, — не может статься, чтобы не было короля.
Государство не может быть без короля. Король есть, да только он где-нибудь находится в неизвестности».
«Чому Президент наполягає на тому, щоб була сформована саме демократична коаліція, але при цьому не втручається в процес її створення? Я не хочу, щоб коаліція формувалася під тиском».
з радіозвернення Президента
«Якщо В. Ющенко не втрутиться від імені «Нашої України» в переговорний процес, нинішні переговорники приведуть Україну до нової політичної кризи. Самоусунення від цього процесу є невиправданим і політично помилковим».
«Сегодня великий инквизитор пришел в мою комнату, но я, услышавши еще издали шаги его, спрятался под стул. Он, увидевши, что нет меня, начал звать. Сначала закричал: «Поприщин!» — я ни слова. Потом: «Аксентий Иванов! Титулярный советник! Дворянин!» Я все молчу. «Фердинанд VIII, король испанский!» Я хотел было высунуть голову, но после подумал: «Нет, брат, не надуешь! Знаем мы тебя: опять будешь лить холодную воду мне на голову».
«Блок НУ розглядає можливість розширення коаліції для подолання кризи. Формування коаліції «Нашої України», БЮТ, СПУ і Партії регіонів — ідеальний випадок. Це був би найкращий варіант для України».
виконувач обов’язків прем’єр-міністра, НУ
«Теперь я вижу все как на ладони. А прежде, я не понимаю, прежде все было передо мною в каком-то тумане. И это все происходит, думаю, оттого, что люди воображают, будто человеческий мозг находится в голове; совсем нет: он приносится ветром со стороны Каспийского моря».
«На жодну коаліційну співпрацю в таких вінегретних масштабах, де буде Партія регіонів і «Наша Україна», і ще дехто, БЮТ не піде».
«Не может быть. Враки! Свадьбе не бывать! Что ж из того, что он камер-юнкер».
«Коаліцію повинна очолити політична сила, яка набрала найбільшу кількість голосів на виборах».
«Бритые гранды, которых я застал в зале государственного совета великое множество, были народ очень умный...»
А тим часом помаранчеве сонце чергової української утопії повільно та сумно зникало в тій частині неба, де вже мирно вкладався спати «золотий мільярд», який живе за стандартами західної демократії, і куди нас так упевнено обіцяла привести тінь Літуна над гніздом коаліції.