Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Традиційно особливий випадок

Уряд збирається продати «Криворіжсталь»
15 серпня, 2003 - 00:00

Прем’єр-міністр Віктор Янукович підписав план приватизації комбінату «Криворіжсталь». Найбільше металургійне підприємство країни може піти в приватні руки ще до президентських виборів. Реалізовувати план приватизації уряд доручив Фонду держмайна, який очолює Михайло Чечетов, однопартієць нинішнього прем’єра. Трохи раніше «Криворіжсталь», яка зараз на 100% перебуває в державній власності, визначила головним посередником для експортних поставок металу швейцарську фірму «Leman Commodities». Вона відома якісним обслуговуванням експортних поставок підприємств, контрольованих переважно донецькою ФПГ, і спонсоруванням футбольного клубу «Шахтар». Металургійний гігант перебуває в управлінні Кабінету Міністрів, і, звичайно, без відома уряду прихід «Leman Commodities» у Кривий Ріг був би неможливим.

«Криворіжсталь» є найприбутковішим металургійним підприємством України. У першому півріччі 2003 року так званий доподатковий прибуток комбінату склав близько 900 мільйонів гривень. Вже сьогодні очевидно, що заплатити реальну ціну за державний пакет акцій навряд чи зможе будь-яка з українських ФПГ. Принаймні раніше таких прецедентів не спостерігалося. Допуск на підприємство іноземного капіталу малоймовірний. Західні інвестори вже давно зрозуміли, що сунутися в українську приватизацію без політичної підтримки «на місці» безглуздо. Судячи з усього, такої підтримки не буде. Баланс економічних інтересів у регіоні вказує на те, що конкуренцію донецькій політико-фінансовій групі в боротьбі за комбінат зможуть скласти лише дніпропетровці. А визначальним стане політичний вплив, оскільки лише він може знизити ціну акцій «Криворіжсталі» до рівня, прийнятного для купівлі. Шанси донеччан зараз виглядають краще. Адже саме ФДМ визначить умови проведення приватизаційного конкурсу. До конкурсу, напевно, будуть допущені лише ті компанії, які забезпечують експортні поставки комбінату. А до чого ж тоді ще нинішні перестановки в рядах криворізьких трейдерів?

Чутки про можливу приватизацію «Криворіжсталі» спалахують і затухають щоразу з приходом нового прем’єра. Колишній уряд, очолюваний Анатолієм Кінахом, також опрацьовував це питання, але рішення було заблоковане Олегом Дубиною, тогочасним першим віце-прем’єром. Олег Дубина до приходу у велику політику очолював «Криворіжсталь» і до цього дня зберігає серйозний вплив на комбінаті. Зараз він працює в Адміністрації Президента, і від його позиції також залежатиме успішність ідеї уряду приватизувати металургійний гігант. Раніше Олег Дубина без особливого ентузіазму сприймав перспективу навіть часткового продажу «Криворіжсталі». До числа противників приватизації найбільшого металургійного підприємства країни належить народний депутат Вадим Гуров, який вважається лідером галузевого лобі в парламенті. Схоже, саме у Верховній Раді буде зосереджена активність політичних сил, не зацікавлених у посиленні донецької ФПГ.

Тим часом голова Фонду держмайна Михайло Чечетов вже оголосив, що вже до кінця 2003 року буде завершено корпоратизацію і сформовано статутний фонд «Криворіжсталі». До речі, так звану соціальну сферу комбінату, за словами голови ФДМ, буде виведено з його складу, щоб «вийти на максимально привабливий вигляд підприємства». Михайло Чечетов вважає, що Фонд приречений на потік критики, пов’язаної з підозрами в політичній заангажованості підготовлюваного конкурсу. Вирішити цю проблему у ФДМ сподіваються залученням до розробки умов конкурсу фахівців Міністерства економіки та Міністерства промислової політики. Проте навряд чи це задовольнить «критиків», і без парламенту тут не обійдеться.

Безумовно, «Криворіжсталь» повинна бути приватизована, оскільки держава не є найкращим господарем на цьому підприємстві. Щонайбільше, уряд може лише спостерігати, як на експортних контрактах металургійного гіганта заробляють надприбутки різні приватні структури. У гіршому випадку, йдеться про те, що чиновники є активними гравцями у перерозподілі надприбутку. Але умови приватизації «Криворіжсталі» мають бути виписані не під конкретного покупця, чим, на жаль, останнім часом все частіше грішить Фонд держмайна. Якщо українські конкуренти донецької політико-фінансової групи відчують «особливі умови», вони, напевно, знайдуть способи заблокувати цю операцію. Нинішня політична ситуація вказує на те, що події розгортатимуться, найiмовiрнiше усього, за цим сценарієм.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 
Рубрика: