Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Внески не горять Власникам радянських ощадкнижок хочуть сказати правду

8 листопада, 2002 - 00:00

Сьогодні відбудеться перше засідання Спеціальної комісії Верховної Ради України з пошуку джерел виплати компенсації вкладникам Ощадбанку СРСР. Про це повідомила голова комісії Катерина Фоменко. Учора вона провела переговори з представниками Ощадбанку України з метою попередніх консультацій. За підсумками дискусії прийняли рішення про необхідність підготовки нового законопроекту, який би врегулював проблему потерпілих вкладників. Нинішній механізм компенсації внесків, виплата 50 гривень незалежно від суми внеску і кількості ощадкнижок, схоже, не влаштовує ні державу, ні громадян, змушених стояти для отримання своїх грошей у принизливих чергах.

Зі слів Катерини Фоменко, новий законопроект повинен вирішити одне з головних завдань — визнати суму «згорілих» внесків державним боргом. Це передбачає випуск облігацій, строк погашення яких передбачається «розтягнути» на термін, реальний для державного бюджету. «Нехай це буде 20—30 років, але люди точно знатимуть, що отримають гроші, а не одні лишень обіцянки», — говорить Фоменко. На її погляд, нині комісія повинна зібрати і систематизувати ідеї стосовно реальних джерел наповнення бюджету для здійснення виплат вкладникам Ощадбанку СРСР. При чому ці ідеї тепер виходитимуть не тільки від депутатів- політиків, але й від спеціально запрошених економістів та фінансистів.

Попередні спроби парламенту вирішити проблему «згорілих» внесків закінчувалися прийняттям відверто популістських законів. Востаннє такий документ було затверджено напередодні парламентських виборів у 2001 році, він передбачав виплату компенсацій у повному обсязі протягом 5 років. Президент був змушений накласти на цей закон вето, пояснивши його нереальністю механізму виплат. Навіть нефахівцю зрозуміло, що будь-яка емісія, грошова або товарна, на суму 132 мільярди гривень (а така сума радянських внесків) за такий короткий термін може висадити українську економіку в повітря і призвести до гіперінфляції, яку українці ще добре пам’ятають на початку 1990-х. Стабільність можлива тільки при збереженні природних пропорцій грошової і товарної маси в країні.

Вирішити цю проблему Спеціальна комісія планує шляхом реструктуризації боргу на кілька десятків років. Передбачається, що потерпілі вкладники стануть власниками цінних паперів, отримавши право передавати їх у спадок, а також продати з дисконтом на фондовому ринку. З метою недопущення спекуляцій, характерних для часів компенсаційних сертифікатів, «ощадбанківські» облігації пропонується випустити в електронному вигляді. Проте це лише один із проектів, який винесуть на розгляд Спеціальної комісії. Вже відомо, що деякі політичні сили знову пропонуватимуть провести погашення всієї суми внесків протягом навіть 3 років, не роблячи особливого акценту на очевидному ризику дестабілізації економіки.

Зі слів Катерини Фоменко, найближчим часом Спеціальна комісія ініціює ще одну юридичну експертизу документів, пов’язаних із ліквідацією Ощадбанку СРСР в 1991 році та подальшим поділом активів і пасивів банку. Відомо, що найбільшою складністю для поновлення діалогу з Росією про повернення українських внесків є підписаний урядом Вітольда Фокіна договір про так званий «нульовий» варіант, що передбачає відмову України від усіх боргів та активів Радянського Союзу, до яких прираховують і внески Ощадбанку СРСР. Чи можливо винести питання внесків за межі договору про «нульовий» варіант, ще повинні з’ясувати юристи. І хоч начальник управління «Ощадбанку» з питань компенсації внесків Людмила Романенко вельми скептично оцінює таку можливість, вона визнає, що ще одну спробу зробити можна.

Сьогоднішні політичні умови справді дають шанс парламенту для прийняття прагматичного закону, який принесе володарям радянських ощадкнижок реальну, а не декларовану користь. До наступних виборів ще далеко, отже депутатам немає особливого сенсу займатися зароблянням зайвих балів популярності шляхом спекуляцій на злободенну тему. Відверто нерозумних ідей вистачає і сьогодні (наприклад, усю власність держави у вигляді заводів-пароплавів розділити порівну і роздати вкладникам у вигляді акцій), але залучення до розробки принципово нового механізму компенсації внесків фахівців фінансового ринку свідчить про те, що вкладникам-виборцям скажуть правду. Ще до першого засідання керівництво Спеціальної комісії провело переговори з Національним банком України.

Газета: 
Рубрика: