У вісімдесят Антон Штепа пообіцяв, що проживе до 90. Коли настала ця дата — танцював гопака з дівчатами. У 100 років ювіляр заявив: «Думаю, що все продовжиться років тридцять». По тому, як Антон Гнатович знову танцював з дівчатами та співав гімн України, можна вірити юбiляру. Многая літа, Майстре...
Цього тижня в Музеї українського народного декоративного мистецтва вітали Майстра. Видатний різьбяр по дереву Антон Гнатович Штепа святкував 100-літній ювілей. Сотні троянд, оплесків, привітань та поцілунків принесли ювіляру друзі та шанувальники його творчості.
Народився майстер у селі Сваричівка на Чернігівщині. Закінчив три класи земської школи. Працював на землі, навчився багатьох ремесел — робив вози й сани, будував хати, клав печі. Ще з дитинства виявилася його надзвичайна всебічна обдарованість: він чудово грав на скрипці та інших музичних інструментах, які сам і виготовляв. У молоді роки писав драматичні твори, був чудовим актором, захоплювався технікою — самотужки збудував дерев’яний велосипед, мопед-літак, зібрав парову машину. Але найбільше Антон Штепа прославився як неперевершений майстер народної дерев’яної скульптури. Своє покликання він знайшов досить пізно, коли йому було вже 60 років. Хотів, звичайно, почати раніше, але за словами онуки Лесі Чохленко, «дружина забороняла, бо хотів вирізьбити фігурки німецьких окупантів. Боялася, що розстріляють». У творчості виявилися його найкращі людські якості — доброта, щирість, допитливість, безмежна любов до життя. Творчість майстра опирається на давні народні традиції, пронизана поезією та безпосередністю почуттів.
Музею українського народного декоративного мистецтва належить честь відкриття цього таланту — адже саме відвідання майстром експозиції та ознайомлення з творчістю видатних різьбярів по дереву дало поштовх художній діяльності Антона Гнатовича. Зараз у колекції музею зберігається 61 твір майстра. Твори Антона Штепи взяли участь майже в сорока вітчизняних та міжнародних виставках. Творчості майстра присвячені публікації в наукових і популярних виданнях, телепередачі, кінофільми.
До 100-літнього ювілею в день народження, 23 листопада, за внесок у народне мистецтво України указом Президента Антона Штепу нагороджено орденом «За заслуги». Ця почесна відзнака зайняла достойне місце серед інших, бойових, нагород митця. Вітали ювіляра земляки й політики, колеги й шанувальники. Серед подарунків — довічна щомісячна пенсія від Фонду сприяння розвитку мистецтв, поздоровлення від 4,5 тисячі художників України, торт зі 100 свічками та багато інших. Головним же став «Каталог творів Антона Штепи з колекції музею». «Почуваю себе, як тільки народився на світ. Аби побачили мої вороги, скільки друзів прийшло сьогодні мене привітати», — зі сльозами на очах промовляв до публіки Антон Гнатович. На що йому відповіли, що він уже давно пережив своїх ворогів. «Дякую вам. Бажаю всім щастя, як у мене сьогодні. Не знаю, як ще сказати... Я своє мистецтво не покину, поки битиметься серце», — запевнив різьбяр.