Учора близько 16.00 голова Центральної виборчої комісії України Сергій Ківалов нарешті оголосив офіційні підсумки першого туру президентських виборів. Віктор Ющенко набрав 39,87%, Віктор Янукович — 39,32%. В. Ющенка підтримали на виборах 11125395 виборців, В. Януковича — 10969579. За Олександра Мороза віддали голоси 5,81%, за Петра Симоненка — 4,97%. Наталя Вітренко набрала 1,53%, решта кандидатів отримали менше 1% голосів.
Іншими словами, офіційний результат першого «раунду» поєдинку Ющенка та Януковича — 0,55% на користь Ющенка.
На десятий день після виборів президента України до головної інтриги кампанії-2004 — Ющенко чи Янукович? — додалася ще одна — зволікання Центрвиборчкому з оприлюдненням результатів голосування. Процес підрахунку голосів протягом тижня не зрушував — з незрозумілих широкому загалу причини — з «мертвої точки» у 97,67% оброблених протоколів (39,88% — за Януковича, 39,22% — за Ющенка). Що відбувалося цими днями у ЦВК загалом, чому підвела хвалена електронна система, і дані доводилося вводити в комп’ютери вручну, хто і яким чином чинив тиск на членів і апарат Центрвиборчкому etc., — на всі ці запитання ще слід дати відповіді. Поки ж очевидним є лише те, що на цих виборах ЦВК хоч і встиг — насилу — у відведені законом для прийняття рішення терміни, проте встановив своєрідний рекорд: досі найдовше — чотири дні — рахували голоси після виборів до Верховної Ради 1998 року. Зрозуміло, таке зволікання з оголошенням підсумків народного волевиявлення аж ніяк не сприяло оздоровленню атмосфери в період «міжтур’я», — навпаки, у політиків, аналітиків, спостерігачів і виборців додалося підстав засумніватися в прозорості процесу. Можливо, тепер — після офіційного визнання переваги, нехай і мінімальної, кандидата від опозиції — довіра до головних на сьогодні «рахівників» країни знову дещо зміцниться... На 0,55%?
Історичне засідання Центрвиборчкому тривало — з нічною перервою — майже добу. Порядок денний складався загалом із 63 пунктів, причому питання про остаточні підсумки першого туру було там під 51-м номером. До розгляду цього питання ЦВК, зокрема, ухвалив рішення про дострокове припинення повноважень тервиборчкому №100 (Кіровоград), підставою для якого стало, за словами члена ЦВК Ігоря Качура, грубе порушення ТВК норм закону про вибори президента, внаслідок чого до ЦВК своєчасно не надійшов належним чином оформлений протокол про результати виборів у окрузі. Представники блоку «Наша Україна» у свою чергу висловили протест, запідозривши ЦВК у намірі створити підстави для визнання результатів голосування в окрузі №100 недійсними. Як повідомлялося раніше, апеляційний суд Кіровограда визнав неправомірними дії заступника голови, секретаря і членів тервиборчкому №100, які в ніч на 1 листопада самовільно залишили приміщення виборчкому, не завершивши підрахунку голосів. Суд також визнав такими, що не мають достатніх підтверджень, заяви про сильний тиск, який нібито чинив на членів комісії «нашоукраїнець» Володимир Яворівський.
Центрвиборчком залишив без розгляду 30 скарг довіреної особи В. Ющенка Миколи Катеринчука на неправомірні дії деяких тервиборчкомів у Луганській та Донецькій областях — у зв’язку з їх невчасним поданням. Відмовився ЦВК задовольнити і скаргу Партії регіонів, яка просила визнати неправомірною бездіяльність ТВК №157, внаслідок якої «порушилася цілісність упаковок виборчої документації при передачі з дільничних комісій до тервиборчкому». Як повідомила секретар ЦВК Валентина Завалевська, Центрвиборчком встановив, що дощ справді трохи намочив пачки бюлетенів та іншої виборчої документації, однак печаті, як свідчать додані до скарги відеоматеріали, не розмив...
Уже після оголошення результатів першого туру ЦВК обговорив порядок проведення повторного голосування, затвердив календарний план з його підготовки та форму бюлетеня.
Оскільки обидва учасники другого туру, як і раніше, ідуть практично паралельно, всі інтриги першого туру виборів автоматично переносяться у другій. Якщо ЦВК так працюватиме й надалі, то прізвище новообраного президента нам повідомлять на початку грудня...