Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Атака на вето Президента

Демократії на виборах хочуть усі. Але для себе
12 липня, 2001 - 00:00

Законопроектом пропонується доповнити Конституцію ст. 81 після другої частини новою частиною такого змісту: «У разі виходу народного депутата України, обраного за виборчим списком політичної партії, блоку політичних партій, зі складу фракції даної партії, блоку партій, його повноваження припиняються достроково на основі закону».

При цьому ряд лівих фракцій запропонували сьогодні подолати вето Президента на закон про вибори. В інтерв’ю «Дню» Наталя Вітренко (ПСПУ) заявила: «Питання, пов’язані із законом, зайвий раз бентежать і парламент, і суспільство. Тому негайно треба визначатися із законом, долати вето Президента. Треба щоб Президент зрозумів, що вибори будуть такими, як захотів парламент». На її думку, затягнення прийняття виборчого законодавства «вигідне тим, хто торгується». «Ціни просто зростають від конфігурації округів. Починається ажіотаж. Я взагалі не вважаю, що виборча кампанія повинна бути пожежею в державі, це нормальна робота», — заявила лідер ПСПУ.

Лівих учора були згодні підтримати і деякі праві. Так, Юрій Костенко (УНР) вважає, що «було б добре, якби ми подолали вето Президента і мали б виключно пропорційну систему виборів. Інакше ми знову отримаємо велику кількість вільних форвардів, котрі кочують з фракції у фракцію». На думку Костенка, подолання вето вигідне всім. «Відсутність чіткого виборчого законодавства, яка формально ніби вигідна політичним силам, які мають адміністративний ресурс, насправді не вигідна нікому. Адже від якісного складу парламенту буде залежати вся робота законодавчої влади.

Проте багато хто із центристів налаштований не так радикально. На їхню думку, для забезпечення демократичних виборів зовсім необов’язково долати вето Президента. Так, Олександр Рябченко (ПЗУ) вважає, що «потрібен компроміс, який буде досягнуто у вересні». В інтерв’ю «Дню» він заявив: «Не думаю, що хтось сьогодні хоче затягнути боротьбу з метою створення якоїсь кризової ситуації, але розклад сил такий, що жодна із сторін не має більшості. Прихильники пропорційної системи не мають 300 голосів, а прихильники мажоритарної не мають 226».

Олександр Волков («Демократичний Союз») вважає, що вето подолати не вдасться. На його думку, «питання, коли саме треба голосувати, згідно із законом про вибори — завтра чи восени, — не має жодного значення. Головне, щоб це трапилося за 180 днів до виборів». Волков вважає, що демократія виявиться не у подоланні вето, а у досягненні компромісу всередині самої ВР. «Парламент повинен проголосувати за той закон, за який вважає потрібним, адже це, згідно з Конституцією, його компетенція. Але у парламенті поки не досягнуто одноголосності. Вих ід один — домовлятися. Не всі цього хочуть. Деякі вважають, що взяли Бога за бороду. Що вони вже у парламенті. Я думаю, що вони глибоко помиляються. Наші дослідження свідчать, що, крім комуністів, жодна партія не має і не може говорити, що вона перетнула 4-відсотковий бар’єр. Непогана ситуація хіба що у СДПУ(о), у них біля 6 відсотків, але є погрішність у дослідженнях, а вона становить якраз 2%», — заявив лідер Демсоюзу.

Леонід Кравчук, СДПУ(о), дивиться на питання про подолання вето не менш прагматично. «Вето Президента ВР подолати в принципі зможе, а він у свою чергу звернеться до Конституційного суду, справа затягнеться і, замість того щоб готуватися до виборів, всі будуть боротися навколо цього закону», — заявив він «Дню». На його думку, «час виборів наближається, час формувати відповідні структури, тобто виконувати закон, а з ним ще не все зрозуміло. Ось запропонував Президент скоротити термін виборів, адже за це треба проголосувати. ЦВК ж не може без цього працювати. Нам у цій справі вже час поставити крапку. Зараз вже видно, що нічого іншого не буде, крім пропорції 50 на 50. Але є можливість зробити вибори більш демократичними. Тому важливо піти на компроміс, ухвалити закон і зосередитися на контролі за виборами».

Так що в атаку на президентське вето центристи, скоріше за все, не підуть, домовиться набагато розсудливіше. Тим більше що навіть у Вітренко «протипожежні» настрої.

Денис ЖАРКИХ, «День»
Газета: