Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Атомно-соціальна загроза

Робоча група підстрахує країну, міжвідомчу комісію та уряд
22 лютого, 2001 - 00:00

Сьогодні Президент України Леонід Кучма має підписати розпорядження про призначення віце-прем’єра України Олега Дубини головою робочої групи з розв’язання проблем Чорнобильської АЕС і міста Славутича.

Тим часом, як повідомив Л.Кучма у вівторок на нараді з керівниками Чорнобильської АЕС у Прип’яті, і міжвідомча комісія з розв’язання проблем Чорнобильської АЕС, працівників станції та міста Славутича, яку очолює прем’єр- міністр Віктор Ющенко, «має працювати і відповідати». Діяльність цієї комісії, Л.Кучма в ході наради піддав критиці. За словами Президента, на сьогоднішній нараді йому було «незручно за владу», котра, як він сказав, дуже повільно розв’язує соціальні проблеми жителів Славутича та працівників станції. Він нагадав, що під час закриття ЧАЕС «давав слово людям, що держава їх не залишить сам на сам iз їхніми проблемами».

Л.Кучма також зазначив, що нинішню поїздку на станцію було ініційовано Радою національної безпеки та оборони. Виступаючи на нараді, секретар РНБО Євген Марчук піддав критиці діяльність міжвідомчої комісії. Він підкреслив, що після створення робочої групи на чолі з О.Дубиною має бути запроваджено практику «щомісячних письмових звітів» з аналізом виконаних робіт, і запропонував доручити уряду розглянути на позачерговому засіданні хід виконання програми з розв’язання соціальних проблем працівників Чорнобиля та жителів Славутича (прогнозований рівень безробіття в місті — 24%), притягти до відповідальності тих, хто винен в нерозв’язанні існуючих проблем.

На нараді було порушено ще одну критичну для України проблему — добудови атомних блоків на Хмельницькій та Рівненській АЕС. Міністр палива й енергетики Сергій Єрмiлов повідомив, що в понеділок уряд України одержав листа від ЄБРР, в якому йде, що термін засідання ради директорів банку переноситься на березень у зв’язку з невирішенням Міжнародним валютним фондом питання про поновлення програми розширеного фінансування. У цьому разi, заявив Л.Кучма, Україна повинна буде добудовувати блоки «своїми силами». «Чому ми ходимо із простягнутою рукою, а нас весь час б’ють по руках різними умовами. Що, ми не знали, що так буде, коли закривали Чорнобильську АЕС? — запитав Л.Кучма і відповів: — Знали. Висновок можна було зробити, коли відмовлялися від ядерної зброї».

Згодом, відповідаючи на запитання про те, чи має потребу Україна в кредитах ЄБРР на добудування компенсуючих потужностей, Президент підкреслив: «Нам необхідні кредити обов’язково». У той же час він нагадав, що розмова про кредити ведеться із грудня 1995 року. «Якщо ми за 5 років нічого не одержали, а компенсуючі потужності ми повинні були ввести в експлуатацію до закриття ЧАЕС, то в кожної мислячої людини виникає запитання, а чи хочуть нам їх (кредити, уточнює Інтерфакс-Україна) давати?» — сказав Л.Кучма, додавши, що в нього «виникає запитання, а чи потрібно ці кредити чекати».

При цьому Л.Кучма підкреслив, що компенсуючі блоки на Рівненській та Хмельницькій АЕС необхідно «добудовувати за будь-якої погоди», хоча Україні весь час висуваються «додаткові умови» з боку міжнародних фінансових організацій. «Я розцінюю це (нові умови. — Ред. ) як небажання кредитувати добудування цих блоків». Нагадаємо, що загальна вартість виробничих робіт для добудування оцінюється вітчизняними фахівцями в $500—600 млн. За участю західної сторони, з урахуванням страховки, відсотків за кредитами, послуг консультантів, вартість становитиме близько $1,5 млрд.

Увага Президента до атомної енергетики, безумовно, свідчить про наявність численних проблем у цій найважливішій для безпеки країни галузі, а також, не в останню чергу, про пасивне, якщо не сказати різкіше, ставлення д о них уряду. Досить сказати про парадоксальну ситуацію, що склалася навколо НАЕК «Енергоатом». Тут сьогодні працюють два президенти: один призначений указом Президента України, інший — досі не звільнений розпорядженням прем’єр-міністра, який намагається, мабуть, виторгувати щось такою поведінкою і для себе. Але чи доречний сьогодні такий торг?

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: