Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Банки візьмуть клієнтів «під ковпак»?

4 січня, 2002 - 00:00

З 1 січня 2002 року вводиться в дію Указ Президента України «Про заходи щодо попередження легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом». До ухвалення відповідного закону згідно з указом вводиться обов’язковий контроль над усіма фінансовими операціями, які визначені законом як значні або сумнівні та здійснюються на території України фізичними та юридичними особами, повідомляє Інтерфакс-Україна. Первинний фінансовий контроль здійснюватимуть банки та інші фінансові установи. Кабінету міністрів доручено створити Державний департамент фінансового моніторингу в складі Міністерства фінансів.

За словами першого заступника голови Державної податкової адміністрації України, начальника податкової міліції Віктора Жвалюка, податківці покладають великі надії на новостворювану структуру, яка повинна, отримавши інформацію про сумнівні фінансові операції, оцінити та перевірити її і передати матеріали до правоохоронних органів для проведення розслідування. Важливий крок у цьому напрямку, на думку В.Жвалюка, було зроблено ще 1 вересня минулого року, коли після ухвалення нового Кримінального кодексу почала діяти стаття, що передбачала покарання за відмивання «брудних» грошей. Протягом наступних чотирьох місяців порушено 187 кримінальних справ, 22 з яких уже передано до суду.

На відміну від західних країн, де відмиваються кошти, отримані від торгівлі наркотиками, зброєю або живим товаром, в Україні йде відмивання грошей, отриманих в результаті фінансових злочинів та приховування доходів від оподаткування, сказав В.Жвалюк. Керівник податкової міліції вважає, що для успішної боротьби з відмиванням «брудних» коштів треба поставити надійний заслін насамперед у банківській сфері. «Саме банки повинні відігравати активну роль у викорінюванні відмивання «брудних» грошей. В основі цього лежить просте правило: знай свого клієнта. Перш ніж відкривати рахунок, банку треба з’ясувати, звідки прийшли гроші і що з ними буде далі», – сказав В.Жвалюк. В багатьох країнах, підкреслив він, банківські установи тісно співпрацюють з державою у справі виявлення сумнівних фінансових операцій, і тільки в Україні «під прикриттям банківської таємниці йде пряме посібництво тим, хто відмиває свої злочинні доходи» (як приклад наводився банк «Слов’янський»). Податківці наполягатимуть на тому, щоб у законодавчому порядку зобов’язати працівників банківських установ повідомляти про усі такі операції, а в разі невиконання цієї вимоги, наголосив В.Жвалюк, порушники підлягатимують штрафу та звільненню з роботи.

На думку В.Жвалюка, банки повинні залучатися також і до вирішення проблем з відшкодуванням ПДВ: «Ми пропонуємо, щоб підставою для відшкодування були не тільки дані податкової декларації, але й підтвердження банківською установою надходження суми податку до бюджету». У минулому році, як повідомив В.Жвалюк, підрозділами податкової міліції викрито 383 випадки незаконного відшкодування ПДВ та 3,8 тис. фактів необгрунтованої подачі заявок на його відшкодування, попереджено незаконну сплату коштів більш ніж на 700 млн. грн.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: