Такий показник означає, що ми не вільні, принаймні з економічного погляду. Хоча оприлюднені Канадським Fraser Institute дані про рівень економічної свободи в країнах світу дають певну надію. Ми на 103-му місці, а минулого року були на 119 му.Росія зайняла 115 те місце.
Рейтинг відображає вплив політичної системи та державних інститутів на бізнес-середовище. Найкраще підтримують економічну свободу в «комуністичному» Гонконгу. Саме він цього року на першому місці згідно зі зведеним індексом, що включає витрати уряду, частку держпідприємств, наявність принципів правової держави та захист прав власності, інфляцію, фінансову політику, свободу міжнародної торгівлі та регулювання кредитів, робочої сили й підприємництва.
На другому місці Сінгапур, на третьому — Нова Зеландія, Швейцарія і США. До першої десятки також увійшли Велика Британія, Канада, Ірландія, Австралія, Естонія, Люксембург і Об’єднані Арабські Емірати.
До речі, минулого року в рейтингу конкурентоспроможності, опублікованому Всесвітнім економічним форумом, Україна посіла 86 те місце з 104можливих. Такими результатами ми «зобов’язані» корупції й податкам. Де ми опинимося сьогодні?
Олексій ПЛОТНИКОВ , професор Iнституту економіки та міжнародних відносин НАН України:
— Україна перестане фігурувати в рейтингах на задвірках, коли економіка країни запрацює на повну потужність, коли в нас стануться ринкові зміни, коли наша економіка перестане бути заручницею політики. Політична ситуація в країні повинна бути стабільною. А якщо й відбуватимуться якісь потрясіння, то не сильніші, ніж потрясіння, що відбуваються в Італії чи Франції. Тоді Україна буде вгорі цього рейтингу. Я, звичайно, не такий оптиміст, щоб вважати, що ми переплюнемо Фінляндію чи інші країни Західної Європи. Але принаймні ми посядемо своє гідне місце. Сьогодні, згідно з загальною думкою, в країні найбільші труднощі зі сплатою податків і корупцією. У нас завжди були ці проблеми. Але я не думаю, що це найбільші проблеми. На мій погляд, набагато страшніша проблема макроекономічного розвитку. Ось коли він увійде в якусь стабільну колію, коли будуть безповоротні процеси макроекономічного реформування, економічного зростання, тоді все буде в порядку. Корупція — лише складова частина системи. Не в ній справа.
Леонід РУБАНЕНКО , голова Об’єднання організації роботодавців Харківщини:
— Ми так низько в подібних рейтингах, тому що влада, як і раніше, не чує проблем народу, бізнесу. Діалог влади та бізнесу взагалі монополізував Український союз промисловців і підприємців. Далеко не всі світлі голови України працюють в УСПП. Усі зустрічі влади та бізнесу закінчуються безрезультатно. Ось Рада підприємців при Кабміні добилася, щоб повернули «спрощенку», але це все. Загалом же Україна з втручання влади в бізнес повинна розташовуватися першою у світі. Ні про яку економічну свободу й мови бути не може. Перевернiмо рейтинг шкереберть. Дивіться, судова система. Було обнародувано лист Івана Шицького (голови Судової палати Верховного Суду) від 28 квітня, що чітко роз’яснює, кого та як судити незалежно від законодавчих норм. І про відхилення від найвищого веління голови колегій повинні негайно інформувати Шицького. Як же хтось повірить у заяви уряду, що в нас справедливе, вільне та незалежне правосуддя? Над суддями знущаються. І не підприємці, які хабарі тикають, а той або інший чиновник, що вважає своїм обов’язком втрутитися в суд. Загалом треба закони міняти, щоб не допускали до влади таких чиновників. Ось дивіться: у Верховному Суді України сім суддів. Невже не можна знайти семеро людей, які б мали крім юридичної ще й економічну освіту, щоб вони в суть питання дивилися, а не в місце, де стоїть кома: там чи не там. Невже потрібна велика громадянська мужність, щоб виписати таку норму закону? Нормальних законів у Раді підприємців багато напрацьовано. Їм треба тільки давати хід. Тоді нормативні акти й ударять по руках чиновників. Щодо найбільшої проблеми у вигляді корупції я згоден. Тож про економічну свободу й мови бути не може. І навряд чи вибори-2006 змінять ситуацію в країні.