Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Блочне будівництво: торги тривають

Курс — на самоліквідацію партії
11 грудня, 2001 - 00:00


За неофіційними даними, розподіл квот у блоці «Наша Україна» може виглядати так: УНР, НРУ і ПРП отримають по 15% місць у списку блоку, 29% зарезервує лідер «НУ» Віктор Ющенко, по 6% матимуть «Солідарність» і Ліберальна партія й по 1% — решта 14 учасників блоку (як реальних, так і потенційних). Проте як неодноразово говорили раніше й заявили журналістам на своїх партійних з’їздах у суботу лідери обох Рухів, 20% списку — це «той мінімум, на який погодилися» їхні партії, враховуючи результати попередніх виборів. Подібні різночитання наводять на думку, що торги «нашоукраїнців» за місця в списку блоку, незважаючи на їхні спроби демонструвати єдність, все ще тривають.


На ХII Всеукраїнському з’їзді Народного Руху України передбачалося прийняти ряд важливих рішень — по-перше, остаточно підтвердити намір партії йти на вибори у складі блоку «Наша Україна»; по-друге, затвердити партійний список та визначити кандидатів у депутати в одномандатних округах і по-третє, виключити з лав колишнього керівника апарату партії Сергія Конєва. Останнє в програмі з’їзду звучало, щоправда, м’якше — «Про Ухвалу Центрального Проводу НРУ щодо С. Конєва», але сумнівів щодо того, як саме «рухівці» збираються діяти по відношенню до лідера Дніпропетровської крайової організації не було ні в кого. Навіть незважаючи на ризик, що за С. Конєвим з партії Удовенка до блоку «Рух» піде ще ряд незадоволених сьогоднішньою політикою НРУ.

Рухівські романтики прогнозували також, що з’їзд прийме ще одне, не заплановане рішення, — про відставку Геннадія Удовенка з посади лідера партії («День» №224 публікував інтерв’ю з Романом Василишиним, який розповсюдив у ЗМІ відповідне звернення до «рухівців»). Проте нічого подібного не сталося. Коментуючи в інтерв’ю журналістам заяву Р. Василишина, Г. Удовенко назвав його «ідеологом Конєва» та повідомив, що вже в п’ятницю «Центральний Провід рекомендував з’їзду вивести Василишина з ЦП і Політради» з можливістю залишитися в партії. Таке ж рішення було прийняте і щодо участі в НРУ колишнього прес-секретаря Руху Дмитра Понамарчука. Сергій Конєв, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», висловив переконання, що Роман Василишин «буде керівником виборчої кампанії блоку «Народний Рух України». За словами Конєва, у вівторок, тобто сьогодні, Василишин повинен дати відповідь на офіційну пропозицію блоку «НРУ». На думку Конєва, випадок з Василишиним — «це наявна ілюстрація того, на що перетворив Удовенко сьогоднішню партію. Ті, хто мають свою думку і не змирився з роллю отари баранів, будуть іти на вибори під прапором Руху Чорновола» (блока «НРУ». — Авт. ) Повертаючись до з’їзду, слід зазначити, що проти утворення блоку у складі НРУ, УНР, ПРП, Української партії «Солідарність» (про вихід якої зі складу Партії Регіонів поки що публічно не заявлялося), Християнського Народного Союзу, КУНу, Республіканської Християнської партії, Партії «Вперед, Україно!», Молодіжної партії України та Ліберальної партії України голосувало всього 2 члени НРУ (9 утрималось). Менш одностайним (проти — 18, утрималось —10 делегатів з’їзду) було голосування за затвердження партійного списку.

Насправді, атмосферу єдності й святості, навіть не зважаючи на присутність Патріарха Філарета, в приміщенні колишньої Центральної Ради (нині Будинок вчителя) створити не вдалося. Лідер партії Геннадій Удовенко тихим, і ніби винуватим голосом зачитав список із 48 кандидатур, прохідні місця якого були начебто списані зі списку парламентської фракції НРУ, а непрохідні «нерухівцю» ні про що не говорили. За список голосували двічі: перший раз — як за основу, і другий — після довгих дебатів, під час яких декілька членів НРУ, обурені виділеними їм місцями, зняли свої кандидатури. В результаті до першої п’ятірки виборчого списку увійшли Г.Удовенко, голова апарату Верховної Ради В’ячеслав Коваль, народні депутати Лесь Танюк, Ліля Григорович та Юрій Ключковський. Кандидатури ще двох народних депутатів — Олександра Лавриновича та Рефата Чубарова — з’їзд вирішив просити Віктора Ющенка включити до свого списку (Ющенко як лідер блоку, за попередніми домовленостями, має за різними даними 20 — 30% квоти). Ще більш драматичним було так зване «голосування по Конєву». За декілька годин до нього Геннадій Удовенко в інтерв’ю журналістам повідомив, що «Конєва потрібно покарати», перш за все, за те, що «він розвалив Дніпропетровську організацію партії — 12 керівників районних організацій в Дніпропетровській області перейшли за Конєвим в іншу партію». Удовенко також сказав, що Конєв — «активний прибічник того, щоб Рух йшов на вибори самостійно. А це суперечить сьогоднішній філософії Руху». Сам Сергій Конєв в інтерв’ю «Дню» сказав, що для нього «конкретний статистичний результат вже не має значення», тому що «визначилися позиції: Рухи Удовенка і Костенка зрікаються й назви своєї, і спадщини». За словами екс-лідера Дніпропетровської організації НРУ, після з’їзду «розпочнеться процес відходу частини НРУ до блоку «Народний рух України», пізніше до блоку приєднаються ще й ті керівники рухівських осередків, які сподіваються, що вони будуть в прохідній частині». Під час прес-конференції, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня», Г. Удовенко сказав, що з’їзд обов’язково надасть слово С. Конєву для роз’яснення своєї позиції. Буквально за декілька хвилин після такої обіцянки з’їзд (щоправда, за відсутності лідера партії) прийняв рішення не надавати С. Конєву слова. В знак протесту члени дніпропетровської делегації залишили зал. А з’їзд проголосував за виключення Конєва з Народного руху України. Нагадаємо, що Сергій Конєв був прибічником того, щоб Рух (об’єднаний чи ні) йшов на вибори самостійно, бо інакше він ризикує зникнути з політичного поля України як окрема партія. Але схоже, сьогоднішні керівники партії Удовенка обміняли гарантоване місце у ВР на Рух. Більше того, вони схвально відгукнулися на пропозицію Віктора Пинзеника, яку він виголосив у своєму вітальному слові, «ще до початку виборів розпочати процес об’єднання партій на базі блоку в єдину політичну партію». Отже, Рух сходить з політичної арени.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»

«Мода на Тимошенко» пройшла

Юрий Костенко в черговий раз продемонстрував здатність забувати минуле в потрібному місці в потрібний момент. Всього на з’їзд приїхало 573 делегати. Несподіванок можна було очікувати лише від запланованого переобрання голови УНР та затвердження пропозицій щодо включення представників від УНР до виборчого списку «Нашої України» (НУ).

Голова УНР Юрій Костенко, зокрема, сказав, що серед багатьох партій Рух яскраво вирізняється своїм політичним обличчям і є ідеологічною партією, яка не створена «під людину» або для обслуговування бізнес-інтересів якогось клану. Про колись анонсований союз із «Батьківщиною» Костенко скромно забув. «Ми не є партією авторитарного вождистського типу, де всі працюють на лідера, а лідер може самовільно оголошувати «думку партії», — підкреслив Ю. Костенко. Що ж до виборів 2002 року, то голова УНР заявив, що партія однією з перших усвідомила необхідність об’єднання національно-демократичних сил України в єдину виборчу коаліцію і саме підписанням декларації про об’єднання Руху у червні 2001 року вони, фактично, започаткували процес формування виборчого об’єднання «Наша Україна». Ще б пак, шансів пройти до ВР самостійно партія Костенко не мала і не має жодних.


Коли ж після обідньої перерви з’явився Віктор Ющенко, його довгоочікувана поява супроводжувалася бурхливими оплесками. Чутки про те, що лідер «НУ» обов’язково вшанує їх своєю присутністю, з’явилися ще до початку з’їзду. Екс-прем’єр «видав» традиійний передвиборний набір: знову ж таки наголосив на важливості процесу консолідації усіх демократичних сил України та на необхідності створення парламентської більшості у майбутній Верховній Раді. Він попередив про можливу «лавину чорного PR-у, дезінформації» і закликав залишити усі сумніви щодо обраного шляху. Наприкінці виступу лідер «Нашої України» додав, що його не цікавить власне місце у списку, а цікавить те, в якій країні ми будемо жити. Про це легко казати, коли ти маєш високий «всенародний» рейтинг і впевненість стосовно свого номера у списку.

Наступним етапом було оприлюднення результатів таємного голосування щодо обрання голови УНР. Майже одноголосно, з відхиленням лише в 19 голосів, був переобраний Юрій Костенко. Сумнівів в тому, що головою партії залишиться Костенко, практично не було, адже всі попередні рішення приймалися майже одностайно. До того ж у бюлетень для таємного голосування була внесена кандидатура лише одного Юрія Івановича.

Коли справа дійшла до затвердження партійного списку, почалися сюрпризи. Деякі делегати просто «збожеволіли». Незадоволені своїм місцем у виборчому списку, вони почали вибігати до мікрофона і виступати з нищівною критикою президії з’їзду. Івану Зайцю не дали навіть можливості оголосити проект списку. Але будь-які спроби вносити до списку уточнення присікалися: мовляв, це плід компромісу, розрахований за хитрою системою, й будь-які перестановки можуть її зруйнувати цілком. Зал обурювався: з тих, кого всунули в самий кінець списку, двоє відмовилися від такого «почесного» місця. Голова Волинської організації назвав цей список «переворотом рухівських жирних котів». Не витримавши таких різких випадів, безальтернативно обраний лідер УНР заявив, що «не треба вбивати клин між політичною елітою та обласними організаціями». І додав, що завжди виступав за демократичні принципи правління у партії, але ні в якому разі не припустить охлократії. Коли ж І. Зайцю дали нарешті можливість оголосити список, то з’ясувалося, що першу п’ятірку складали відповідно Костенко, Заєць, Слободян, Кириленко й Драч. Нарешті, партійний список був затверджений з’їздом.

Звичайно ж, головним питанням, яке найбільше цікавило політичний бомонд, була проблема квот у списку «НУ». Віктор Ющенко, відповідаючи на запитання «Дня» стосовно злощасних квот, сказав: «7 грудня був підписаний меморандум між лідерами партій відносно розподілу квот, який визначив принцип їх розподілу. За його основу було взято результати виборів 1998 року плюс невеликі корекції у зв’язку з переходами депутатів у діючому парламенті, також враховувався рівень впливу на ЗМІ». Як повідомив «Дню» Юрій Костенко, лідер, два Рухи, ПРП та «Солідарність отримають по 20%. Що ж стосується решти учасників блоку Ющенка, то вони отримуватимуть місця у прохідній частині «Нашої України» за окремими домовленостями з керівниками або блоку, або політичних партій. Тобто квота лідера може бути використана для тих чи інших представників політичних партій, так як і квота партій «Солідарність» і ПРП. Таким чином, квоти УНР та НРУ не будуть розповсюджуватися на інших учасників блоку, і це, за словами Костенка, принципова позиція Ющенка. Торкаючись теми списку «НУ», лідер УНР зазначив, що цей список буде розглядатись й прийматись на об’єднавчому з’їзді «НУ», який відбудеться 12 січня. Якої корекції до того часу зазнає «принципова позиція» Ющенка — питання відкрите.

Дмитро ЖИРЕНКО

Єдність зараз, список — пізніше


На відміну від рухівців, яким цього дня належало вирішувати не дуже приємні запитання, аграрії йшли на свій IV з’їзд (що співпав з п’ятиріччям партії), як на свято. Піднесений настрій пояснювався й антуражем — кошиками квітів, «живою музикою» у фойє орендованого АПУ для даного заходу столичного Українського дому, пишними короваями на вишитих рушниках на столі президії і т. ін. Форум Аграрної партії вшанували своєю присутністю голова президентської адміністрації та — віднедавна — блоку «За єдину Україну» Володимир Литвин (Володимир Михайлович зачитав привітання, адресоване делегатам форуму Леонідом Кучмою, а трохи пізніше делегація Черкащини подарувала йому виконаний із зерна портрет Тараса Шевченка й уповноважила передати подарунок — булаву — Президенту.), а також «другий номер» у списку «За ЄдУ», прем’єр-міністр Анатолій Кінах, міністр аграрної політики, керівник передвиборного штабу АПУ Іван Кириленко, заступник голови АП, член політвиконкому АПУ Павло Гайдуцький та інші офіційні особи. Були присутніми, зрозуміло, і представники партій-партнерів по блоку.

У своїй доповіді зі з’їздівської трибуни лідер Аграрної партії Михайло Гладій до досягнень АПУ скромно відніс, зокрема, сприяння земельній реформі («Президент і АПУ повернули селянам землю), а до недоліків — те, що у парламенті аграрне лоббі представлене, по суті, однією-єдиною Катериною Ващук. Журналісти не могли не відзначити спробу пом’якшити неблагозвучну абревіатуру блоку: «Так, ми за їжу — для тих, кому її не вистачає, — заявив доповідач. — Однак нашим опонентам цього не збагнути: ситий голодного не розуміє...»

Як і слід було чекати, делегати з’їзду одностайно підтримали рішення про вступ АПУ до блоку «За єдину Україну!», порекомендувавши обрати його лідером Володимира Литвина. Що ж до представництва аграріїв у блоковому списку, то це питання буде, за словами їх лідерів, вирішуватися на другому етапі IV з’їзду, а також на об’єднувальному форумі блоку, наміченому на 15 грудня.

Не обговорювався партійний список і на III з’їзді партії «Трудова Україна», що відбувся минулого вік-енду в Миргороді Полтавської області (ближче до народу?). Щоправда, за словами лідера «трудовиків» Сергія Тігіпко, у його першій п’ятірці, швидше за все, виявляться сам Тігіпко, а також члени політвиконкому «ТУ», народні депутати Ігор Шаров, Андрій Деркач і Дмитро Табачник. (До речі, якщо кандидатура голови одноіменної депутатської групи Ігоря Шарова особливих заперечень викликати не може, то наявність у верхівці списку одіозного А. Деркача, який має безпосереднє відношення до брудних «інформаційних війн» і не тільки, свідчить про те, що або ж партія не дуже турбується про свою репутацію в очах виборців, або ж про відсутність у її керівників волі до визначення чіткої та однозначної позиції щодо цього питання).

А журналісти, які побували, незважаючи на його віддаленість від столиці, у Миргороді, були нагороджені ще й рідкісною нагодою, що випала їм, поспілкуватися з членом депутатської групи «Трудова Україна», відомим бізнесменом Віктором Пінчуком. У інтерв’ю Інтерфакс-Україна він, зокрема, сказав, що вважає прихід до керівництва блоком «За ЄдУ» Володимира Литвина «благотворним для політичних перспектив цього передвиборного формування». «Важливо, щоб у цього об’єднання з’явилося трохи реальних лідерів, — помітив В. Пінчук. — Наприклад, щоб Володимир Михайлович став реальним публічним лідером. Щоб деякі лідери, які могли б бути лідерами, не злякалися його авторитету, не замикалися, а, навпаки, відкривалися». За словами В. Пінчука, сам він має намір балотуватися до ВР по Дніпропетровському 26-му округу. Перша ж п’ятірка блокового списку повинна, на його думку, бути не квотною, а формуватися за принципом «у п’ятірку — кращих». «Мене цілком влаштовує, якщо хоч усі п’ятеро там будуть з однієї партії, якщо це будуть кращі кандидати», — відзначив Віктор Пінчук. «Обов’язковим» членом першої п’ятірки списку блоку «За ЄдУ» В. Пінчук вважає, наприклад, лідера «трудовиків» Сергія Тігіпка, який «гідний цього».

У той же час сам Тігіпко сказав журналістам, що його задовольнить і сьома, і тринадцята позиція. Що ж, запланований на цю суботу об’єднувальний з’їзд блоку напевно все і всіх розставить на свої місця — на п’яте, шосте і тринадцяте.

Мар’яна ОЛІЙНИК, «День»
ФОТО СЕРГIЯ КОТЕЛЬНИКОВА За неофіційними даними, розподіл квот у блоці «Наша Україна» може виглядати так: УНР, НРУ і ПРП отримають по 15% місць у списку блоку, 29% зарезервує лідер «НУ» Віктор Ющенко, по 6% матимуть «Солідарність» і Л
Газета: