Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Борги наші тяжкі

29 серпня, 2007 - 00:00

Наш побутовий досвід свідчить: борги це не до добра. Якщо хочеш зіпсувати стосунки — дай людині в борг. І, звісно ж, ми не любимо їх віддавати. Тому що береш, як відомо, чужі, а віддаєш свої.

Неоднозначна ситуація і з державними боргами. Реакція на їхнє існування міняється на прямо протилежну зі зміною ставлення до влади. Згадується, нині вже давно екс-віце-прем’єр Віктор Пінзеник колись, коли країна ще й не знала, як їй вийти з найважчої кризи та економічного спаду, привчав країну до думки, що брати в борг у міжнародних фінансових організацій — це не боляче й не небезпечно. Сьогодні, коли ми вже майже сім років на підйомі, він б’є на сполох з приводу мало не кожної нової боргової гривні. І тут він ще правіший, ніж раніше. Бо борги це, дійсно, погано й ризиковано також і для країни. Що ж ми в цьому плані маємо?

Державний прямий і гарантований борг України в липні 2007 року збільшився на 1,49%, або на $231 мільйон, — до $15,743 мільярда, повідомляється на офіційному веб-сайті Міністерства фінансів. Щоправда, за січень — липень сукупний держборг скоротився на 1,3%, або на $207 мільйонів, — з $15,95 мільярда. Що стосується державного прямого й гарантованого зовнішнього боргу, то він, за даними Мінфіну, на 31 липня 2007 року становив $12,343 мільярда (78,4% загальної суми державного прямого й гарантованого боргу). А от державний прямий і гарантований внутрішній борг становив на цю дату всього лише $3,4 млрд.

Мінфін також інформує, що на 31 липня державний прямий борг України становив $13,126 мільярда, зокрема державний прямий зовнішній борг — $9,781 мільярда, державний прямий внутрішній борг — $3,345 мільярда. Гарантований борг України на ту саму дату становив $2,617 мільярда, зокрема гарантований внутрішній борг — $54,7 мільйона. Але за січень — липень державний прямий зовнішній борг скоротився на 0,2%, або на $22,4 мільйона, державний прямий внутрішній борг збільшився на 1,7%, або на $56,7 мільйона, гарантований борг України скоротився на 8,4%, або на $241 мільйон.

Згідно з держбюджетом України на 2007 рік, граничний розмір державного внутрішнього боргу України встановлюється на 31 грудня 2007 року в розмірі 20,275 мільярда гривень і $1,034 мільярда.

Чи небезпечні такі суми зараз для нашої країни? Судіть самі: золотовалютні резерви Нацбанку впритул наблизилися до $27 мільярдів. Проте перед Мінфіном постійно стоїть завдання скорочувати зовнішні запозичення й нарощувати внутрішні. І це йому поки погано вдається. У понеділок відомство Миколи Азарова намагалося розмістити на чергових первинних аукціонах три-, чотири-, семи- й десятирічні ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) після невдачі в четвер. І особливого успіху не досягло. Тому чимало експертів вважають, що у Мінфіну немає іншого виходу, крім підвищити відсоткову ставку за облігаціями. Але це веде до дефіциту бюджету. І все ж фахівці Укрсоцбанку чекають, що Мінфін буде змушений це зробити, оскільки восени розмістити великий обсяг ОВДП буде набагато складніше через очікуване зниження ліквідності банків. «Більше того, Мінфіну залишилося залучити 1,55 млрд. грн. поточного року й потреба в додатковому фінансуванні лише збільшиться, оскільки за підсумками січня — липня держбюджет України зведений з дефіцитом в 1,1 млрд. грн. уперше поточного року», — пояснюють експерти. Вони також констатують, що в осінні місяці витрати зростуть ще у зв’язку з виборами й необхідністю фінансування за статтями витрат держбюджету.

Разом із тим, уже зараз можна передбачити, що країна не загине від безгрошів’я. Ті ж аналітики стверджують, що інвестори спокійно ставляться до українських боргів. На це, на їхню думку, вказує те, що, незважаючи на втечу капіталу «до якості», обсяг вкладень нерезидентів у ОВДП за дві декади серпня знизився всього на 293,4 мільйона гривень, або на 12,3%. Але відповідні цінні папери були викуплені українськими банками й іншими покупцями, зокрема українськими фондами. Загалом, за перші дві декади серпня обсяг ОВДП в обігу зріс на 1,3 мільярда гривень, до 8,01 мільярда гривень, зазначають в Укрсоці, активній роботі Мінфіну з продажу паперів на первинних аукціонах.

Днями комплімент Мінфіну видало Міністерство праці та соціальної політики. За його даними, сьогодні в Україні зафіксований найнижчий показник заборгованості із зарплати за весь час здійснення державного статистичного спостереження цього явища. За даними Держкомстату, на 1 серпня заборгованість із виплати зарплати становила 802,5 мільйона гривень, що у співвідношенні до фонду оплати праці за липень становить усього 4,8%. Для порівняння, в серпні 1999 року, коли був зафіксований максимальний рівень боргів із зарплати (7,19 млрд. грн.), співвідношення суми згаданого боргу до фонду оплати праці становило майже 310 відсотків. Пардон, пане Пінзеник, ми хотіли разом із Вами дорікнути нинішнім керівникам уряду, але виходить, що вони про свої борги не забувають.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: