Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бюджет із правом на ризик

4 листопада, 2004 - 00:00

Проект держбюджету на 2005 рік було повторно відхилено Верховною Радою. Незважаючи на повернення до зали шести фракцій і груп, що раніше «страйкували», 226 голосів, необхідних для його схвалення у першому читанні, так і не знайшлося. Учора парламент, остаточно порушивши всі можливі часові рамки, прописані у профільному кодексі, повернув документ на доопрацювання в уряд. Примітно, що пропозицію врахувати при цьому близько трьох тисяч поправок, внесених депутатами та іншими суб’єктами законодавчої ініціативи, також відхилили. Черговий виток ділення держдоходів і витрат намічено на 30 листопада.

Представники кожної фракції мали свої, вельми вагомі аргументи відносно того, чому з бюджетом краще зачекати. Так, «регіонал» Валерій Коновалюк, який став головним ньюсмейкером середи, нагадав, що у першому читанні голосуються пропозиції та поправки депкорпусу, оброблені бюджетним комітетом. А останній, за словами В. Коновалюка, внаслідок виборчої кампанії фактично недієздатний і вже давненько не збирався в повному складі. «То який сенс розглядати непідготовлений документ?» — запитав Коновалюк у присутніх. На що Володимир Литвин парирував: мовляв, нічого з «комітетської хати» сміття виносити, розберіться, панове, між собою самі.

Соціалісти, а за ними й комуністи заявили, що голосувати за «антинародний бюджет», як би їх не переконували, все одно не стануть. До того ж комуністи образилися, що їхні пропозиції та поправки до документа ніби так і не врахували.

Голова профільного комітету Петро Порошенко почав із виправдань: мовляв, жодну ініціативу, подану, згідно з кодексом, у термін до 1 жовтня, не упустили, а потім нагадав, що уряд має право депутатську думку зовсім не враховувати. Він також докоряв міністрам у відмові обгрунтувати деякі «популістські», на його переконання, статті витрат. «Після 20 жовтня ми направили в Кабмін низку запитів із проханням уточнити передбачувані джерела фінансування, зокрема, підвищених соціальних виплат. Відповідь досі не отримано». Петро Олексійович не утримався від єхидства: «Слава Богу, за цей час нових обіцянок на кшталт «кожному ветерану — по машині» не надійшло»...

Хоча бюджетний процес ніколи не проходив спокійно, депутати сподіваються, що повернення до нього вже після виборів знизить «заполітизованість питання».

У той же час небажання депутатів затверджувати бюджет-2005 підкріплено не тільки політичними, а й економічними мотивами. Навіть самі послідовні прихильники Віктора Януковича констатують амбіційність фінансового кошторису держави. Так, вельми авторитетний член фракції «Регіони України» на умовах анонімності пояснив кореспонденту «Дня», що на сьогодні ресурси для «оптимізації економічних показників вичерпано». А його колега з Кабінету Міністрів підтвердив: «У перемогу вкладено дуже багато...». За прогнозами експертів, прийдешній рік буде подвійно напруженим, по-перше, у зв’язку із загальносвітовим економічним спадом, по-друге, у зв’язку з наближенням парламентських виборів, намічених на весну 2006-го. «Ми встановили дуже високу планку. Всі потужності задіяні на межі можливого, і реалізувати деякі обіцянки буде вельми непросто». Проте «ставка на енергозбереження, інвестиції в комунальну сферу, а також розвиток внутрішніх виробничих потужностей» здатна, на переконання експертів, максимально мінімізувати наслідки цього спаду. «Все це видно неозброєним оком і вимагає коректування згідно зі статтями бюджету», — вважає один із співрозмовників «Дня». А інший констатує: «У нас в Кабміні говорять: все, що не робиться перед виборами, робиться правильно». Благо час для роботи над помилками в бюджеті до 30 листопада ще є.

Ксенія ВАСИЛЕНКО, «День»
Газета: