Адаптувати вітчизняне чиновництво до європейських стандартів — такою є основна мета презентованої вчора Програми розвитку державної служби на 2005—2010 роки. По суті, це наступний етап реалізації підписаного Президентом в 2000 році указу про стратегію реформування державної служби на 2000—2004 роки. Однак, як зазначив на прес- конференції начальник Головного управління державної служби Тимофій Мотренко, «це прагнення до європейських стандартів не є самоціллю, оскільки нас всіх цікавить передовсім головний стандарт Європейського Союзу — це стандарт людського життя. Без ефективної влади досягти цього неможливо».
За словами Т. Мотренка, програма вперше розроблена за європейськими стандартами: там не просто продекларовані наміри, — вони підкріплені конкретними заходами з конкретним фінансуванням, яке уряд передбачає витратити на розвиток держслужби впродовж найближчих шести років. Ця сума — 452,7 млн. грн. А з урахуванням фінансування Національної академії держуправління, її інститутів, а також самого Головдержслужби, вона наближатиметься до 1 млрд. грн., повідомив Т. Мотренко. На його думку, це надзвичайно серйозний крок для України, адже за останні десять років сума, витрачена на розвиток державної служби, не перевищує 100 млн. грн.
Загалом програма спрямована на рішення низки важливих питань. Це, зокрема, врегулювання правового статусу державної служби і державних службовців, поділ адміністративних і політичних посад; вироблення єдиних правил, за якими працюють апарати органів влади; планування, оцінювання і стимулювання роботи державних службовців. За підсумками останньої атестації, «лише 2% держслужбовців були визнані невідповідними або частково невідповідними посадам, які вони займають». На думку Т. Мотренка, це необ’єктивна оцінка. Тому, зазначив він, на зміну атестації повинна прийти незалежна оцінка держслужбовців по встановлених критеріях. Пілотний центр такої незалежної оцінки, за словами керівника Головдержслужби, в наступному році почне діяти на базі Львівського інституту держуправління. Згодом таких центрів в Україні буде декілька, повідомив Т. Мотренко.
Ще однією важливою проблемою, яку має вирішити реалізація програми, є матеріальне забезпечення держслужбовців. Так, за словами начальника управління, з понад 240 тис. чиновників в Україні «90 тисяч отримували заробітну платню або на рівні або нижче прожиткового мінімуму». «У всіх тих країнах, на які ми рівняємося як на ефективні управлінські державні схеми і ефективні економіки, матеріальний і соціальний статус держслужбовця є високим. Це дозволяє відібрати на роботу в органи влади молодих, амбітних, розумних, порядних, патріотичних людей», — зазначив Т. Мотренко і додав, що «ефективна влада коштує грошей, — і суспільство повинно це зрозуміти».