Збитку, нанесеному Україні внаслідок аварії на шахті «Бая-Борес» в Румунії у березні поточного року, було присвячено прес-конференцію у Києві, на якій міністр екології і природних ресурсів України Іван Заєць сказав, що забруднення іонами важких металів ріки Тиса триває, «і ми не почали оцінювати забруднення понад 5 тис. гектарів земель, не підраховано збитки, завдані рибному господарству». Напередодні Дня навколишнього середовища нашому кореспондентові Василю ЗУБАЧУ дав інтерв’ю начальник Управління екобезпеки в Закарпатській області Іван НЕГРЯ :
— У складі міжнародної експертної комісії я побував на місці аварії. Виявилося, на шахті прорвало три дамби, внаслідок чого в річки ринула велика кількість концентровано забрудненої води — 28 тисяч кубометрів. У результаті в Тисі гранично допустимі концентрації заліза були перевищені в 150—200 разів, міді — в 20—30, свинцю — в 5-6, цинку — в 5 разів.
Концентрація іонів поступово почала зменшуватися, поки не дійшла до гранично допустимої. Та 27 березня відбулося ще одне підвищення концентрації. Тоді знову перед Румунією поставили питання про стан справ на шахті «Бая-Борес» на міжнародному рівні. Румунські представники запевнили, що дамба була відновлена, та стався повторний прорив. 28 березня мені вдалося домовитися про приїзд туди разом з екологами-експертами. Виявилося, що в сховищі було складовано 12 млн. тонн руди. Дамба довжиною 220 м, висота в центрі 25 м, а там, де прорвало, лише 12 м. Наростити її треба до 40 м. Румунська сторона має вжити негайних заходів: або відновити старі дамби, або збудувати нову за третьою, останньою. Без цього й надалі важкі метали змиватимуться талими водами в Тису.
Проте Румунія не вживає негайних заходів щодо відновлення дамби, хоч Україну вони інформували про протилежне. До речі, раніше наші неодноразові звернення до румунської сторони про спільні відбори водних проб, проведення робочих зустрічей не бралися до уваги.
Головна біда в тому, що наслідки аварії не обмежуються забрудненням поверхневих вод — повінь залила сільськогосподарські угіддя, ліси, городи. Були затоплені 5,2 тис. га родючої землі. Треба терміново вирішувати, що робити. За попередніми даними, надто неповними, збиток від забруднення поверхневих вод становить $720 тисяч, а від забруднення земель — $5 млн. Однак, за євростандартами, тільки на нейтралізацію солей важких металів треба витратити $9 млн. без урахування оплати робочої сили. Не виключено, що забруднені землі доведеться вилучати із сільськогосподарського обігу.