Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи збігатиметься наш вибір із результатами голосування?

Це залежить від того, який закон про вибори президента ухвалить парламент
4 листопада, 1998 - 00:00

Від того, який у кінцевому підсумку закон буде ухвалено, залежить, чи оберемо ми найвищу посадову особу держави шляхом вільного волевиявлення, чи наші бажання будуть суттєво підкориговані фальсифікаціями. Передовсім із боку тих, хто сьогодні утримує владу.

Необхідність прийняття нового закону не викликає сумнівів: чинний закон суперечить Конституції та сучасній політичній системі. Але оскільки зміст кожного проекту відповідає ставленню його автора до існуючої влади, важко собі уявити, як із них можна зробити один документ.

Не виникає сумніву, що кожне наступне читання викличе різке протистояння в залі. Крім того, за словами Олександра Єльяшкевича, оскільки Ткаченко ще не знає, чи буде він балотуватися у Президенти, він відповідно не визначився, який саме проект підтримувати і чи підтримувати взагалі.

Автори проектів В.Шевченко, О.Лавринович, О.Карпов та Ю.Іоффе пропонують створити 27 округів, а виборчі комісії утворюватимуть відповідні ради, О.Турчинов же пропонує створити один загальнодержавний виборчий округ, а виборчу комісію формувати із представників кандидатів. Право висування в Лавриновича мають тільки партії та блоки, в Шевченка і Турчинова можливе також самовисування, в Іоффе та Карпова кандидатів висувають ще й збори виборців. Застава для кандидатів передбачена лише в Шевченка (для самовисуванців — 50 неоподатковуваних мінімумів) та в Турчинова — 200 тис. грн. Кожен претендент повинен зібрати: в Шевченка — 200 тис. підписів, у Карпова та Іоффе — 100 тис. (хоча із трибуни Карпов назвав цифру 1,5 млн.), у Лавриновича — 400 тис., у Турчинова — 1 млн. На збір підписів у Карпова та Іоффе відводиться 2 — 10 днів, у Лавриновича — 10 — 15, у Шевченка — 70, у Турчинова — 100. Недійсними вибори можуть бути визнані лише в Шевченка та Карпова, якщо порушення суттєво вплинули на результат, та в Іоффе, якщо ч

ерез порушення неможливо встановити результати виборів. Вибори визнаються такими, що не відбулися: в Турчинова та Іоффе, якщо вибули всі кандидати, Карпов залишає обов'язкову участь у виборах 50% виборців.

Є і шостий проект, про який повідомив у понеділок голова Центрвиборчкому Олекандр Рябець. Ідеться лише про внесення змін та доповнень до чинного закону, тобто про механічну заміну статей, які суперечать Конституції. Але, по-перше, депутати його ще не бачили, по-друге, ст. 93 Конституції не наділяє ЦВК правом законодавчої ініціативи. Звичайно, цей проект може представити в парламент хтось із депутатів, наприклад, Віктор Медведчук. Оскільки депутати вже вирішили узгодити саме п'ять законопроектів, додавання до них шостого проблематичне із суто процедурних мотивів.

Цікаво, що контрольований комуністами Комітет із питань державного будівництва вважає найдосконалішим проект члена фракції НДП Ю.Іоффе.

P.S. Вчора ж Верховна Рада взяла за основу проект Лавриновича і доручила профільному комітету підготувати питання про проект закону про вибори президента до повторного першого читання.

№211 04.11.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

В’ячеслав ЯКУБЕНКО, «День»
Газета: