З метою попередження появи сказу в Україні, ветеринарна служба розпочинає боротьбу зі сказом серед собак. Адже, як відмічають у МОЗ, за останні 5 років у країні склалася вельми несприятлива епізоотична та епідеміологічна ситуація — щороку реєструється понад 1000 лабораторно підтверджених випадків захворювання тварин, повідомляє Кореспондент. net. Пальму першості серед хворих зберігають дикі звірі, в основному, лисиці — 41,4%, немало таких і «в рядах» сільськогосподарських тварин — 20,2%, «частка» котів — 21,8%, собак — 15,3%. Щорічно в країні реєструють і летальні випадки від захворювання на сказ. У 2002 році було зафіксовано два таких випадки, 2001 року — п’ять, у 1998—2000 по одному випадку на рік, повідомляє Інтерфакс. Тиждень тому в Черкаській області померла п’ятирічна дитин а: бродячий кіт вкусив її за щоку ще 25 червня, але до 16 липня за медичною допомогою батьки малюка не зверталися. Медики підкреслюють необхідність звертатися до лікаря відразу після контакту з підозрілою твариною, оскільки при вияві клінічних ознак захворювання, як правило, хворого врятувати не вдається. Адже інкубаційний період сказу триває досить довго — в середньому 1—3 місяці (хоч може тривати і до 1 року), і перші ознаки хвороби виникають, на жаль, пізно: коли в мозку вже розпочалися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових кліток). Звичайно, захворюванню розумніше запобігти: не контактувати з бездомними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів, нагадує МОЗ. Якщо підозріла тварина покусала людину або на неї потрапила слина тварини, необхідно промити рану теплою кип’яченою водою, бажано з милом, потім обробити її 70-вiдсотковим розчином спиртової настойки йоду і якомога швидше звернутися до медичної установи для отримання своєї порції щеплення. Медики черговий раз настирливо нагадують і про потенційну небезпеку, яку несе ігнорування щепленням домашнім улюбленцям.
Що стосується дій, якi проводяться ветслужбами, з попередження захворювання, то під цим мається на увазі і знищення бродячих тварин. На жаль, інших способів регулювання взаємовідносин із бродячими «друзями людини» людство ще не винайшло, нагадує терапевт клініки дрібних тварин Людмила Васеніна, — і в США з «бомжуючими» тваринами чинять так само: щорічно Америка відправляє на той світ близько 400 тисяч бродяг. В Україні кількість бездомних тварин також чимала: в одній тільки столиці за минулий рік їх було відловлено понад 34 тисяч, 80% із яких довелося приспати. Інша річ, якими методами здійснювати регуляцію чисельності цих тварин. Ось із цього приводу у Всесвітньої організації захисту тварин до України поки що залишаються питання. Наприклад, убивання уколом, як це робиться у нас, на думку західних фахівців, призводить до того, що між ін’єкцією і смертю проходить багато часу, в той час як гуманність такої неприємної речі, як спосіб убивання, визначається максимальною швидкістю процесу: тварина не повинна усвідомити, що відправляється на той світ. Хоч метод, який використовується у багатьох країнах — електрика — назвати гуманним можна з ще більшою «натяжкою».
Однак це тема окремої та вельми болючої розмови. А ось про міри відповідальності власників домашніх тварин у зв’язку з вищесказаним згадати варто, адже в збільшенні чисельності бродяг останні — внаслідок безтурботності їхніх господарів — грають далеко не останню роль, нагадує начальник управління виконавчого органу Київради Валентин Свідерський. У найближчому майбутньому, до речі, в столиці обіцяють ретельно зайнятися «переписом» і контролем власників чотириногої живності. Адже статистичні дані про випадки захворювання на сказ — це ще не все: наприклад, за даними київського міського санепідуправління, проведене столичними лікарями-епідеміологами обстеження дитячих пісочниць виявило, що 32,6% останніх заражені, «завдяки» братам меншим (як домашнім, так і не дуже), яйцями гельмінтів. У цьому році бездомні встигли напасти на 901 киянина, а в цілому було травмовано тваринами понад 3 тисяч чоловік.