Кабінет Міністрів пропонує обнулити мито на ввезення деяких продуктів харчування до першого червня 2011 року. В оприлюдненому на сайті парламенту урядом законопроекті № 7243 від 12 жовтня пропонується не брати мита з імпорту згущеного молока та вершків у порошку, гранулах і інших твердих видах, вершкового масла, картоплі, іржі й гречки. Нагадаємо, що наразі ввізне мито на жито й гречку встановлене у розмірі 20%, на останні згадані продукти (крім насінної картоплі) — 10%.
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що в результаті скорочення посівних площ під гречкою останніми роками спостерігається істотне скорочення пропозиції цієї культури. 2010 року виробництво гречки в Україні, на думку авторів проекту закону, не перевищить 180 тисяч тонн, а її залишки на 1 липня цього року становлять лише 8,4 тисячі тонн проти 29,5 тисяч тонн роком раніше. При цьому, загальний попит на гречку 2010/2011 маркетингового року уряд оцінює в 214 тисяч тонн, зокрема 183 тисячі тонн — для споживання населенням. «Таким чином, виходячи з попиту внутрішнього ринку, а також враховуючи необхідність забезпечення на кінець маркетингового року перехідних залишків гречки в обсязі двомісячної потреби, дефіцит гречки на внутрішньому ринку можна оцінити в 50—60 тисяч тонн», — говориться в пояснювальній записці.
У документі також зазначається, що 2010 року на 50% менше очікується урожай іржі — 492 тисячі тонн. Тому в уряді вважають, що подальше скорочення внутрішніх ресурсів гречки й іржі створюватиме їхній дефіцит на внутрішньому ринку.
Навіщо «обнуляти» імпортні мита на іншу продукцію, в документі не пояснюється. Наголошується лише те, що ухвалення законопроекту базується на необхідності забезпечення продовольчої безпеки України й недопущення стрімкого зростання цін на соціально значимі продовольчі товари.
Таке формулювання виглядає трохи дивно, особливо, якщо враховувати недавні запевнення міністра агарової політики України Миколи Присяжнюка, що, мовляв, зібраного урожаю вистачає для повного забезпечення продовольчої безпеки країни. То що ж принесе ринку і його учасникам ухвалення цього законопроекту?
Про це «День» запитав генерального директора асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимира ЛАПУ:
– Напевно, в уряду не вистачає впевненості, що продовольства вистачить на цілий рік. Тому обнуління імпортних мит – це запобіжний захід для подальшого стримування зростання цін на внутрішньому ринку.
Однак ціновий ефект буде різний для вказаних груп продуктів. Так, імпорт картоплі збільшиться (в основному з Єгипту), але несуттєво. Пам’ятаєте, ще 2010 році взимку, коли ціни на картоплю в Україні перевищували польські, то повального імпорту з цієї країни не було. Бо організувати поставки картоплі взимку важко через нестачу транспорту та складні погодні умови.
З молочними продуктами ситуація буде інша. Встановлення нульової ставки імпортного мита сприятиме стабілізації і навіть зниженню внутрішніх цін на готову продукцію. Ціна максимум може понизитися на величину мита. Від цього однозначно виграє споживач, але паралельно програє виробник, бо закупівельні ціни на молоко автоматично знизяться. Тобто постраждають українські аграрії, які втратять частину прибутків. Хоча остаточна ціна на молочні продукти залежатиме ще від одного фактору. Зараз традиційні імпортери молочних продуктів до України, білоруські виробники, орієнтуються на світові ціни, які зростають. Тому зниження цін може бути й мінімальним.
Вітчизняним же виробникам жита очікувати проблем не варто. Україна навряд чи зможе імпортувати жито з Росії, бо там також його недобір. Єдиний для нас варіант – поставки з Європейського Союзу, але ціна цього жита значно вища за внутрішньоукраїнську. Тому його імпорт економічно не вигідний для європейських виробників, які прагнуть отримати максимальні прибутки.
Імпорт гречки з Китаю допоможе погасити дефіцит на внутрішньому ринку, але чи побажають наступного року українські виробники сіяти цю культуру? Цього ніхто не знає…